7

Bilgisayar Teknisyeni İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Bilgisayar Teknisyeni İş İlanları

Her kurum ve kuruluş bilgisayar donanımına gereksinim duyar. Özellikle teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda hemen hemen her işlem bilgisayar aracılığıyla gerçekleşir. Bu gelişmeleri daha yakından takibe alan firmalar ve kuruluşlar oldukça fazla seçeneği bir arada değerlendirirler ve mutlaka bilgisayar teknisyenlerinden destek alırlar. Hatta kurum bünyesinde bilgisayar teknisyenlerinin bulunmasını zaruri görürler. Geliştirilen yazılımlar ve donanımlar hakkında detaylı araştırma yapman, kurulumu profesyonel bir şekilde tamamlaman senden beklenen sorumluluklar arasında yer alır. Bilgisayar teknisyeni olarak birçok farklı kurum ve kuruluşta çalışabilirsin. Böylece daha çok iş imkanı ile çalışmaya başlarsın. Bilgisayar teknisyeni iş ilanları İstanbul kategorisini takip ederek eğer İstanbul’da yaşıyorsan yaşadığın yere yakın ilanları görebilirsin. 

Bilgisayar Teknisyeni Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Bilgisayar teknisyeni olmak için öncelikle açılan ilanları detaylı olarak incelemeye başlayabilirsin. Böylece kendine en uygun seçenekleri değerlendirebilirsin. Bilgisayar teknisyeni iş ilanları açıklamalarında taşıman gereken nitelikleri maddelerde görebilir ve ona göre seçimde bulunabilirsin.

  • Meslek liselerinin bilgisayar programcılığı bölümlerinden mezun olman genellikle beklenen bir özelliktir.
  • 4 yıllık lisans programı dahilinde sunulan bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanman ve bu alanda gerekli olan teorik ve uygulamalı tüm eğitimleri alman oldukça önemlidir. Böylece daha fazla iş ilanından olumlu dönüşler alabilirsin.
  • Özel eğitim programlarından yararlanırsan daha fazla seçenek ile karşılaşman mümkün hale gelir. 

Bilgisayar teknisyeni arayanlar bu kriterlere dikkat ederler. Benzer şekilde çeşitli şirketler, firmalar ve kurumlar birbirinden farklı çalışma imkanları sunabilirler. Bilgisayar teknisyeni arayan şirketler tarafından yayınlanan ilanların detaylarını inceleyerek talep edilen özellikler hakkında fikir edinebilirsin. 

Bilgisayar Teknisyeni Ne İş Yapar?

Bilgisayar teknisyeni olmaya karar verdiğinde bu alanda yapacağın görevleri de detaylı olarak araştırman gerekir. Birçok farklı konuda uzman olman ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmen senden beklenenler arasında yer alır.  Kurumlarda yer alan bilgisayarların kurulumu, donanımları, yazılımları ve işletim sistemleri hakkında kapsamlı bilgiye sahip olman önem arz eder. Bilgisayar teknikeri ilanları da teknisyen alımları kadar önemli olan bir diğer seçenektir. Teknikerler ile teknisyenler arasında belirgin farklar vardır. Bu farkları detaylı araştırmalar yaparak tespit edebilir ve hangisi olmak istediğine kolayca karar verebilirsin. Bilgisayar teknisyeni arayan firmalar eğitim düzeyini, daha önce hangi firmalarda çalıştığını ve dahil olduğun projeleri merak ederler. Profilinde bu bilgilere yer vermen oldukça önemli ve gereklidir. 

Bilgisayar teknisyeni çalışma ortamı nasıldır?

Bilgisayar teknisyeni olmak istediğinde ilanlara göz atarak işe başlayabilirsin. Senin için sunulan imkanlar birbirinden farklıdır ve çeşitli çalışma ortamları ile karşılaşabilirsin. Maaş, özlük hakları, sigorta, tatil ve izinler şirket ya da firmaların kapasitesi, çalışma yoğunluğu ve çalışan bilgisayar teknisyen sayısına göre değişiklik gösterir. Güncel bilgisayar teknisyeni iş ilanları için kariyer.net’i takipte kalarak birçok farklı veriyi bir arada bulabilirsin. 

Bilgisayar teknisyeni iş ilanlarında hangi detaylara dikkat edilmeli?

Bilgisayar teknisyenleri için açılan ilanlara baktığında seni çeşitli kriterler bekler. Bu kriterler şirketler ve firmalar tarafından oluşturulur. İş ortamının çalışma koşulları, vizyonları, nasıl bir tarza sahip oldukları senden beklentilerini de şekillendirir. Belirli programları profesyonel bir şekilde kullanman ise istenen detaylar arasındadır. Bilgisayar teknisyeni iş ilanları yeni kategorisinde yer alan verileri dikkate alarak belirli neticeler elde edebilirsin. 

Bilgisayar teknisyeni olmak için hangi eğitim ve belgeler gereklidir?

Bilgisayar teknisyeni olmak istiyorsan meslek liselerinin bilgisayar programı eğitimi veren bölümlerinden mezun olman istenebilir. Daha farklı pozisyonlarda kendini görmek ve yetiştirmek istiyorsan 4 yıllık lisans programları dahilinde sunulan bilgisayar mühendisliği bölümlerinde eğitim almış olman da olumlu sonuçlar almana yardımcı olur. Böylece çeşitli şirketler, firmalar ve kurumlarda yer alabilirsin. Bilgisayar teknisyeni maaş aralıkları da eğitimine ve sahip olduğun diğer niteliklere göre değişkenlik gösterir. 

Bilgisayar teknisyeni ilanlarına kimler başvurabilir?

İlanlara başvurman oldukça kolaydır. Yapman gereken kariyer.net’e giriş yapman ve üye olmandır. Böylece profilini oluşturmaya başlayabilirsin. Yeteneklerin, eğitim aldığın kurumlar, başarı sıralaman, dahil olduğun projeler ve ilgi alanların firmaların sana ne kadar sürede döneceğini ve yanıtlarının olumlu olup olmadığını doğrudan belirler. Sen de bu durumları göz önünde bulundurarak akılda kalıcı ve dikkat çekici bir özgeçmiş hazırlayabilirsin. Özgeçmişi ile başvurulan ilanın kriterlerini karşılayan her aday bu alanda çalışma imkanı yakalayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayar teknisyeni olmak için hangi eğitimleri tamamlamak gerekir?

Bilgisayar teknisyeni olabilmek için meslek liselerinin veya meslek yüksekokullarının Bilgisayar Programcılığı, Elektrik, Elektronik ve Haberleşme eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu bölümlerden mezun olmadan da bilgisayar teknisyeni olman mümkündür. Bunun için mesleki eğitim veren kursları tamamlayarak mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalısın. Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümlerini tamamlayanlar da bilgisayar teknisyenliği yapabilir. Bu alandaki eğitimleri tamamlayarak ve ekstra yeterlilik belgeleri alarak yetkinlik alanını arttırabilirsin.

Bilgisayar teknisyenleri hangi sektörlerde çalışabilir?

Bilgisayar teknisyenleri yedek parça, teknik servis, yazılım ve montaj görevlisi olarak farklı sektörlerde çalışabilir. Bilgisayar teknisyenleri sadece bilgisayar alanında çalışmak zorunda değildir, bilgisayar kontrolünün olduğu her sektörde çalışabilirler. Fabrikalarda kullanılan makinelerin; yazılım, onarım ve otomasyon işlerinden yetkili servislerin yaptığı cep telefonu, bilgisayar donanımı ve bileşenlerinin bakım-onarımına kadar farklı işlerde görev alabilirler.

Bilgisayar teknisyeni iş ilanlarında adaylarda aranan kriterler nelerdir?

Bilgisayar teknisyeni iş ilanlarında adaylardan beklenenler arasında öncelikle bilgisayar bileşenleri, yazılım ve donanım hakkında bilgi sahibi olmaları gelir. Aynı zamanda bu alana ilgi duymalı ve bu alandaki güncel gelişmeleri takip ederek kendini geliştirmiş olmalısın. Çalışılacak sektöre göre elektrik-elektronik ve mekanik alanında bilgili adaylar aranabilir. Bilgisayar teknisyeni olabilmen için bilgisayar ve bilgisayar programlarını kullanmayı iyi bilmelisin. Bilgisayar teknisyenliği için bilgisayarda pratiklik kazanmış olman, sabirlı olman ve ekip çalışmasına yatkın olman gibi özel kriterler de aranabilir.

Bilgisayar teknisyenlerinin görev ve sorumlulukları nelerdir?

Bilgisayar teknisyenlerinin görevleri donanımsal veya yazılımsal problemlerin tespitini yapmak ve sorunlara çözüm bulmaktır. Bilgisayar teknisyenlerinin diğer görevleri arasında; bilgisayar donanımlarını kurmak, bilgisayar donanımlarını çalıştırmak ve bilgisayarın onarımını yapmak, bilgisayar sistemleri üzerine doğru ve uyumlu olan ekipman bağlantılarını gerçekleştirmek, ağ bağlantı altyapısı oluşturmak, güvenli bağlantı ağı kurmak, otomasyon sistemleri hazırlamak ve bunların bakım-onarım çalışmalarını yapmak bulunur. Bir bilgisayar teknisyeni, çalıştığı sektöre uygun donanım ve yazılımla ilgili işlemleri mutlaka bilmelidir.

notifications İş Alarmı kur