keyboard_arrow_down
65

Editör İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Editör cancel

M

Editör
Maraton Yayıncılık
İstanbul(Asya) İş Yerinde
Tam zamanlı
Yeni
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
ALBAYRAK HOLDİNG A.Ş.
SEO Editör
ALBAYRAK HOLDİNG A.Ş.
İstanbul(Avr.) İş Yerinde
Tam zamanlı
Bugün
Tematik Medya Yayıncılık Ve Ajans Hiz. Lmt. Şti
İçerik Editörü
Tematik Medya Yayıncılık Ve Ajans Hiz. Lmt. Şti
İstanbul(Asya) Hibrit
Tam zamanlı
9 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Demirören Medya Grubu
Video Editörü
Demirören Medya Grubu
İstanbul(Avr.) İş Yerinde
Tam zamanlı
4 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Editör İş İlanları

Editör; bir yayınevinde basılacak olan kitap, dergi gibi yazı gruplarını özel birtakım yöntemler kullanarak okuyan ve doğru olmasını sağlamakla görevli olan kimselere denir. Yani editörler yazılmış olan yazılardaki dil bilgisi, imla, noktalama işareti hatalarını kontrol eder. Buna ek olarak yazılacak metni planlar ve iletilmek istenen mesajın okuyucuya en kusursuz halde ulaşmasını sağlar. Editörlük mesleği hakkında, yazarların arkasındaki gizli bir güç denilebilir. Yazarın göremediği veya fark edemediği hataları tarafsız bir şekilde tespit eder. Hataları giderdikten sonra detaylı bir  inceleme yapıp yazara düzeltmesi gereken noktaları bildirir. Aslında bütün işleyiş son ana kadar editörün sorumluluğu ve kontrolü altındadır. Bu süreçler sonucunda yazarın eseri, en doğru ve en kusursuz şekilde okuyucu ile buluşur. Yayınevi editör iş ilanları bu alanda çalışmak isteyen adaylar için oldukça uygundur. Bunun yanında teknolojinin gelişmesi ile artık içerik editörlüğü adında bir meslek de ortaya çıkmıştır. Sosyal mecralarda içerik üretmek, üretilen içeriğin kontrolünü sağlamak gibi görevlere sahiptir. Video editörleri de yine sosyal mecralar için çekilen videoların düzenlenmesinden sorumlu insanlardır. Yani günümüzde editörlük mesleği kitap, dergi işleriyle sınırlı değildir. Kitap, dergi, gazete gibi matbaa temelli bir editörlük yapmak isteyenler kitap editör iş ilanları, dergi editör iş ilanları gibi ilanlara bakmalıdır. Tabii ki video editörleri de video editör iş ilanları sayfasına başvuru yapmalıdır. Video sektöründe ilerlemek isteyen adaylar youtube gibi video sitelerinde iş bulabilir. Örneğin youtube editör iş ilanları kısmında alanında uzman editör arayan bir sürü insan vardır. görüldüğü gibi editörlük mesleği geçmişten bugüne en çok değerlenmiş mesleklerden biridir.

Editör Olmak için Hangi Yeteneklere Sahip Olmak Gerekir?

Editörlerin okumayı, yazmayı çok seven, kültürlü kimseler olması gerektiği söylenebilir. İşleri genel anlamda yazarların yazdıklarını okuyup, kusurları görüp bunların düzeltilmesini sağlamaktır. Çok iyi bir dil ve imla bilgisi gerekir. Diline ve diline sonradan eklenmiş olan yabancı sözcüklere hakim olmalıdır. Editörün iletişim halinde olduğu meslek grupları genelde yayıncılar ve yazarlardır. Editörler bu meslek gruplarıyla iyi bir iletişim halinde olmalı ve anlaşabilmelidir. Editörler her zaman objektif olmak zorundadır. Kendi hislerinden bağımsız olarak önüne getirilen metni değerlendirmeli ve yine kendi hislerinden bağımsız bir şekilde hataları tespit etmelidir. Editörler, yazarları doğru şekilde yönlendirebilen kimselerdir. İyi bir anlatım becerisi olmalıdır. Doğru şekilde iletişim kurabilmeli ve ikna kabiliyetini kullanabilmelidir. Önüne gelen metindeki dönem, tarih, olaylar gibi nesnel kısımların ilişkili olup olmadığını kontrol etmelidir. Örneğin bir tarih öyküsünde, döneme uygun olmayan nesneleri belirleyip yazarı uyarmalıdır. Bunun için de iyi bir tarih bilgisine sahip olması gerekir. Editörlerin karşısına bazen çeviri metinler gelebilir. Gerekli olursa çevirinin doğruluğunu kontrol etmelidir. Bunun için de başta İngilizce olmak üzere birçok yabancı dile hakim olması gerekebilir. Yani editörlük oldukça donanım gerektiren bir meslektir. Bu şartlara uygun adaylar, editör iş ilanları sayfasına göz atabilir.

Editörlük İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmelidir?

Editörler birçok alanda iş bulabilir. Sosyal mecralarda ya da kitap, dergi, gazete gibi yayınevi ve matbaa temelli metinlerin bulunduğu alanlarda editörler için uygun iş alanları vardır. Yayınevlerinde kitap editörü olarak çalışmak da mümkündür. Bunun yanında sosyal medyada, video içerikli sitelerde de iş bulmak artık çok kolaydır. Yani  birçok işletmenin, kendi internet sitesini kurup içerik düzenlemeleri yapacak editörler aradığını söylemek mümkündür. Bu iş ilanlarında üzerinde durulması gereken bazı hususlar vardır. Editör iş ilanı detaylarında belirtilen görevleri yapacak donanıma sahip olmak çok önemlidir. Örneğin çeviri kitaplarının editörlüğünü yapması beklenen bir editör, yabancı dil biliyor olmalıdır. Bunun yanında YouTube’da video editörü olacak bir kişi, bilgisayar ve bilgisayar programlarından çok iyi anlıyor olmalıdır. Yani ilandaki beklentileri karşılayacak donanıma sahip olmak gerekir. Editör iş ilanlarında dikkat edilmesi gereken diğer bir detay da maaştır. Editörlük maaşları şehre, firmaya, donanıma, tecrübeye göre değişiklik gösterebilir. Mesleğin icra edileceği şehir de oldukça önemlidir. Editör iş ilanları Ankara şehrinde farklı, İstanbul’da farklı şartlar sunabilir. Bu konudaki en doğru sonucu almanın yolu, ilan sahibiyle görüşme yapmaktır. 

Editör Ne İş Yapar?

Editörlüğün birçok çeşidi vardır. Sorumlu olunan görevler de çalışılan alana göre değişiklik gösterir. Kitap editörlüğü aslında eskilerden günümüze kadar devam eden bir editörlük çeşididir. Kitaplardaki metinleri dil bilgisi, imla, noktalama işaretleri konusunda kontrol eden, düzenleyen, anlamsal bütünlüğüne odaklanan kişiler editörlerdir. Bir kitap editöre ulaştığında, kitabı okuyucuya en kusursuz şekilde göndermek editörün görevidir. Gerektiğinde tasarımcı, fotoğrafçı gibi mesleklerle iletişime geçerek üzerine çalıştığı kitabı daha bütünsel hale getirecek destekçilerden yardım alır. Yalnızca yazıları düzenlemekle kalmayarak yazara öneriler sunar. Gerektiğinde yazarın üslubuna bağlı kalarak, metni daha yalın hale getirmek için düzenlemeler yapar. İçerik editörleri ise herhangi bir web sitesinde yayımlanacak olan makale, söyleşi, deneme gibi yazıları düzenleyip kontrol ederek yayımlanmaya hazır hale getirir. İçerik editörleri, içerik üretilen sitenin faaliyet gösterdiği alanla ilgili gündeme hakim olmalıdır. Bilimsel yazılar yayımlanan bir site ise terimleri bilmeli ve düzenlemesi gereken makaleyi anlayabilmelidir. Gazete editörlerine haber editörleri de denir. Gazetenin hangi bölümünde çalışıyorlarsa (finans, spor, magazin vb.) o bölümün diline hakim olup düzenlemeleri buna uygun yapmalıdırlar. Video editörleri, YouTube gibi mecralarda yayınlanacak sıradan olan videoyu profesyonel şekilde, bilgisayar programlarını kullanarak ilgi çekici hale getirmelidir. Video editörlüğü alanında da oldukça fazla iş ilanı bulunur. Yalnızca şehir bazında bakıldığında, İzmir video editör iş ilanları sayfasında oldukça fazla istihdam olanağı vardır.  Yani editörlük oldukça kapsamlı bir meslektir.

Editör Olmak İçin Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

Editör olmak için aslında en temelde gereken, çok okuyup kendini geliştirmektir. Herhangi bir eğitim, bir diploma ya da bir belge gerekip gerekmediği konusu, editör iş ilanı yayınlayan firmanın kriterlerine göre değişiklik gösterir. Bazı ilanlarda üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olmuş editörler arandığı görülür. Eğitim almadan, sektörde deneyim kazanarak yetişen birçok editörden de söz etmek mümkündür. Fakat bunun yanında bazı iş ilanlarında üniversitelerin 4 yıllık İşletme Bölümünden mezun olunması şartı olabilir. Bazı video editörlüğü iş ilanları, bilgisayar kurslarından alınmış belgeler isteyebilir. Tamamen ilanı yayınlayan işverenin inisiyatifindeki bir durumdur. Bu konuda söylenebilecek kesin bir şey yoktur. 

Editör Maaşları Ne Kadardır?

Editör maaşları hakkında kesin bir şey söylenemez. Daha çok özel iş ilanları yayınlandığı için deneyime, çalıştığı yere, çalışma saatlerine bağlı değişim gösterir. Genel anlamda bir şey söylemek gerekirse asgari ücretin biraz altında maaş alan stajyer editörler de vardır. Asgari ücretin iki katı kadar maaş alan editörler de vardır. Bu rakamlardan daha yüksek maaş alan, kendini kanıtlamış editörler de mevcuttur. Yani tamamen kişinin kendisini ne kadar geliştirdiğine ve nerede çalıştığına bağlıdır.

Editörlerin Çalışma Ortamı ve Çalışma Koşulları Nasıldır?

Editörler daha çok ofis ortamında çalışırlar. Bunun yanında home office adı verilen çalışma şeklini seçerek kendi evlerinden işlerini yürüten editörler de vardır. Bu tarzda çalışmak isteyenler, home office editör iş ilanları sayfasına bakabilirler. Ek olarak bazı editörler bir işverene bağlı olmadan çalışırlar. Freelance editör iş ilanları sayfasında bu şekilde serbest çalışan editörler aranır. Yani editörlerin çalışma ortamları değişiklik gösterir. Çalışma saatleri de yine çalışılan yerin tercihlerine göre değişir.

Editörler Hangi Kişilik Özelliklerine Sahip Olmalıdır?

Editörler, yazarlara metinlerde tespit ettikleri kusurları en açık bir şekilde ifade edebilmelidir. Bu nedenle ikna kabiliyeti güçlü, iletişim problemi olmayan, özgüvenli bir kişilik gerekir. Sabırlı, araştırmayı ve öğrenmeyi seven insanlar editör olmak için uygundur. Çünkü önüne gelen her yazının konusunda, belli bir düzeyde bilgi birikimine sahip olması gerekir. Editörler okumayı sevmelidir, sürekli okuma yapmalıdır. Kavrama hızı yüksek olmalıdır. Önüne gelen yazıyı hızlıca anlayıp kusurlarını tespit etmelidir.

Editörler Nerelerde Çalışır?

Editörlerin çalışabileceği sektörler değişkenlik gösterir. Bir kitap ve dergi editörü yayınevlerinde çalışabilir. İçerik editörleri işletmelerin web sitelerinde, makale temelli web sitelerde, sosyal mecralarda çalışabilir. Video editörleri YouTube gibi mecralarda iş bulabilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Editör iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Editör iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Editör iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Editör iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Editör pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Editör iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Editör iş ilanlarına erişebilirsin.

Editör iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Editör için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur