2022

Finans Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Finans Uzmanı cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

İlanları konuma göre filtrele!

Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 41 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Finans Uzmanı İş İlanları

Finans uzmanı iş ilanları, başta muhasebe ve finans alanında hizmet veren işletmeler olmak üzere, farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok işletme özelinde karşına çıkar. Finans uzmanı arayışı içerisinde olan işletmeler, ufak, orta ve büyük ölçekli işletmelerdir. Sadece büyük ölçekli işletmeler tarafından finans uzmanı aranmaz. Pazarlama, denetim, yatırım, enerji, yönetim, akaryakıt, kozmetik, kimya, ısı, bankacılık gibi daha birçok sektör özelinde finans uzmanı iş ilanlarıyla karşılaşabilirsin. Öte yandan finans uzmanı iş ilanları İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesi ve ili özelinde istihdam fırsatı yaratır. Ortaya çıkan bu istihdam fırsatlarına ise işletmelerin dijital ortamda yayınladıkları ilanlarla başvurman söz konusudur.

Finans Uzmanları Ne İş Yapar?

Finans uzmanı arayan firmalar, bünyelerinde çalıştırmak istedikleri finans uzmanlarına farklı birçok sorumluluk yükleyebilirler. Ancak genel olarak farklı firmalarda da olsa finans uzmanlarının ortak bazı sorumluluklara sahip olduğu söylenebilir. Finans uzmanı; çalıştığı şirketin finans analizini yapma, finansal geleceğini ve stratejilerini belirleme, finansal sağlık konusunda ilgili birimleri yönlendirme, kredibilitesinin yükselmesi adına gerekli olan yönlendirmeleri sağlama, faturalandırma ve tahsilat işlemlerini gerçekleştirme, bütçe takibi yapma gibi görevlere sahiptir. Ayrıca finans uzmanları işletmelerde; yatırım yönlendirmeleri yapma, ekonomik gelişmelere dair yönetimsel kararları destekleyici raporlar oluşturma, muhasebe prosedürlerinin denetimi ve karlılık adına raporlar sunma gibi işlerden de sorumludurlar. 

Finans Uzmanı Olmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

  • zler oluşturma ve bu analizlerden rapor hazırlama becerilerine sahip olmak,
  • Finansal açıdan sektör trendlerine duyarlı olmak,
  • Zaman yönetimi ve bütçe yönetimi gibi konularda hem tecrübe hem de teorik bilgi sahibi olmak,
  • Analitik düşünce yeteneği,
  • İşletme ölçeği ve yüklenen sorumluluklara göre yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmak,
  • Veriler sonucunda şirketin finansal geleceğine dair riskli ancak mantıksal kararlar alabilme becerisine sahip olmak,
  • Finans uzmanı iş ilanları bay alımlarında askerlikle ilişiği kalmamış olmak temel olarak finans uzmanı olabilmek adına sahip olunması gereken özellikler arasında belirtilebilir. 

Finans uzmanı iş ilanlarında hangi detaylara dikkat edilmeli?

Finans uzmanı iş ilanları içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken detaylardan biri, cinsiyet kriteridir. Bazı işletmeler genel örgüt yapısı, iş pozisyonu veya daha birçok nedenle cinsiyet kriterini ön planda tutabilir. Finans uzmanı iş ilanları bayan adaylar için yayınlanması durumunda erkek adayların başvuru sırasında bu detaya dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca işletmeleri istedikleri; tecrübe, kullanılabilen programlar, çeşitli finans alanlarına dair uzmanlık, askerlik, araç kullanımı ve yabancı dil gibi detaylara dair uygun olma konusunda da dikkatli olunmalıdır. 

Finans uzmanı iş ilanlarına kimler başvuru yapabilir?

Finans uzmanı iş ilanlarına başvuru yapabilecek olan çalışan adayları öncelikle, finans alanında akademik eğitim almış olan ve finans uzmanı yapabilme konusunda gerekli diploma ya da belgelere sahip kişilerdir. Öte yandan işletmelerin yayınladıkları ilanlarda bulunan aday kriterleri kısmına uygun olduğuna inanan her aday, finans uzmanı iş ilanları için başvurusunu rahatlıkla iletebilir. 

Finans uzmanı nerede çalışır?

Finans uzmanının çalışabileceği işletmelerin alanları ya da sektörleri farklılık gösterebilir. Muhasebe ve finans alanında hizmet veren irili ufaklı ölçekteki birçok işletme, sigortacılık alanında faaliyet gösteren işletmeler, denizcilik, makine, ticaret, tarım ve orman alanında ürün üreten, asansör, gıda, otomotiv, sanayi gibi sektör ya da çalışma alanları, finans uzmanlarının çalışabilecekleri yerler olarak tanımlanabilirler. 

Finans uzmanı olmak için hangi bölümü okumalı?

Finans uzmanı olarak işletmelerde görev alabilmen adına; maliye, iktisat, işletme, muhasebe ve finans, sermaye piyasası, ekonometri vb. bölümlerin lisans eğitimini tamamlaman gerekir. Alanında öne çıkabilmek istiyorsan yüksek lisans, doktora veya mesleki eğitimler alman da bu konudaki seçeneklerden biridir. Öte yandan kariyer.net’te yer alan ilanları inceleyip, işletmelerin senden ne gibi eğitim beklentileri olduklarını da görebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Finans uzmanı olmak için hangi bölümden mezun olmak gerekir?

Finans uzmanları; sağlık, eğitim, sanayi, kimya, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi farklı sektörlerde ihtiyaç duyulan personellerden biridir.İşveren kurumların finans departmanlarında görev yapan finans uzmanları, firmanın mali işleri ilgilenir. Farklı sektörlerde finans uzmanı olarak çalışmak için ilgili üniversite programlarından mezun olman gerekir. İşletme, Maliye, Ekonometri gibi lisans programları ile maliye, finans, sermaye piyasası ve muhasebe ön lisans bölümlerinden mezun olan kişiler finans uzmanı olarak farklı firmalara başvuru yapabilir. Ayrıca, özel eğitim kurumlarında finans uzmanlığı kurslarına katılarak sertifika alarak finans uzmanı olarak iş başvurusu yapabilirsin.

Finans uzmanı hangi muhasebe programlarına hakim olmalıdır?

Finans uzmanları, görev yaptıkları firmanın tüm mali süreçlerini ile ilgilenirler. Bu yüzden finans uzmanlarının temel bilgisayar kullanımı, MS Office programlarının haricinde özel finans ve muhasebe yazılımlarını kullanabiliyor olması gerekir. Logo, Mikro, Zirve gibi genel muhasebe programlarına hakim olmak finans uzmanlarında aranan nitelikler arasında yer alır. Muhasebe programları firmaların anlaşmalarına göre değişebilir. Bu yüzden finans uzmanı adaylarının çeşitli programlar hakkında fikir sahibi ve gelişmeye açık olması önemlidir.

Bir finans uzmanında olması gereken özellikler nelerdir?

Finans uzmanı, işletmedeki tüm mali süreçleri yakından takip eder. Pozisyonun görevleri arasında tahsilat ve fatura süreçlerini takip etmek, firmanın finansal analizini yapmak, kasa oluşumunu düzenlemek, mali hareketleri raporlayarak yönetimi sunmak gibi farklı iş yükümlülükleri yer alır. Finans uzmanın dikkatli ve disiplinli çalışması gerekir. Detaylara dikkat eden, sayısal bilgisinin kuvvetli olan, grafik ve tabloları iyi okuyabilen kişiler finans uzmanı pozisyonu için uygun özellikler arasında yer alır. Ayrıca, adayların organize çalışması ve birden fazla işi yürütebilmesi aranan niteliklerdendir.

Finans uzmanlığı nasıl bir meslektir?

Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan firmalarda bulunan departmanlardan biri finans birimdir. Firmanın mali hareketlerini kontrol eden ve planlayan finans departmanı çalışanları, pozisyonlarına göre farklı görevlere sahiptir. Finans uzmanları, görev aldıkları şirketin mali işlerini ve finansman konularını takip eder. Bu işlemlerde yapılan hareketler finans uzmanın sorumluğundadır. Finans departmana bağlı bir pozisyon olan finans uzmanı, firmanın büyüklüğüne göre tek başına veya ekip halinde çalışabilir. Firmaların önem verdiği pozisyonlardan biri olan finans uzmanı iş ilanlarına kariyer.net üzerinden başvuru yapabilirsin.

notifications İş Alarmı kur