3 mükemmel önyazı örneği

26

Önyazı bir yöneticiyi etkilemek için ele geçen ilk fırsat. CV için sadece koruyucu bir ceket görevini görmüyor, ne kadar yaratıcı olabileceğinizi, işi ne kadar istediğinizi ve sektöre ne kadar hakim olduğunuzu da gösteriyor. Sizin için The Guardian gazetesinde yayınlanan, şirketlerin işe alımda etkilendikleri üç önyazı örneğini inceledik.

Potansiyel işverenin size dair ilk izlenimi ön yazı ile oluşuyor. Farkınızı ortaya koyup kalabalık aday listesinden sıyrılmanızda çok önemli olan bu kısa ama çok değerli yazıya özen göstermek ve detaylara dikkat etmek şart. Eğer siz de CV düzenlemeye saatler ayırırken önyazı yazmada takılıyor, nasıl bir ifade kullanacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki içeriği pozisyona göre zenginleştirilebilecek örnekleri incelemek ufkunuzu açabilir.

İşte The Guardian’a göre dikkat çeken 3 önyazı örneği:

Önyazı 1

Bu ön yazı formu standart kalıp olarak kullanılıp içeriği zenginleştirilebilir.

Sayın…,

Firmanızda ….. pozisyonu için ilettiğim CV’mi ekte bulabilirsiniz.

Eğitim hayatım açtığınız pozisyonun gerektirdiği altyapıyı bana sağladı. Eğitim sürecim içerisinde araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme noktasında kendimi geliştirdim. Özgeçmişimde de görebileceğiniz gibi farklı eğitimlerle ve yaptığım bireysel araştırmalarla kendimi iş hayatına hazırladım.

İş yaşamında efektif ve hızlı olmak konusunda son derece özverili ve hevesli olduğumu, pozisyonun gerektirdiği sorumluluğu merak ve istekle üzerime almak istediğimi belirtmek isterim. İstekli, özenli ve dikkatli çalışmanın mutlaka başarı ile sonuçlanacağının bilincindeyim. Bu nedenle size yeteneklerim ve çalışma disiplinim ile katkı sağlayabileceğim noktasında şüphem yok.

Ön yazımı okumaya ve CV’mi incelemeye vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yakın zamanda sizden olumlu haberler almayı diliyorum.

Saygılarımla,

Önyazı 2

Eğer firmada ileride oluşabilecek bir pozisyonla ilgileniyorsanız…

Sayın ..…,

Firmanizda (ilgili) alanda bir pozisyon açığı söz konusu olduğunda değerlendirmeniz adına CV’mi ekte iletiyorum.

Eğitim hayatım ve tecrübelerim doğrultusunda farklı insanlarla birlikte çalışma, bir takımda yer alma ve birlikte üretebilmeyi öğrenme fırsatım oldu. Bu nedenle takımınıza kolaylıkla adapte olacağımı düşünüyorum.

İşini severek yapan ve detayları çok önemseyen biriyim. İnsan ilişkileri noktasında esnek olmanın bana verimlilik olarak geri döndüğünü sıklıkla tecrübe ettim. Yeni şeyler öğrenmeyi, yeteneklerimi geliştirmeyi çok önemsiyor, bu amaçla insan ilişkilerinin öğreticiliğinden faydalanmak gerektiğini düşünüyorum. Ekibimdeki insanlarla bilgi alışverişinde bulunmak benim için bu nedenle çok önemli.

Fikir geliştirmenin zihni, dolayısıyla bedeni sürekli aktif tuttuğunun bilincinde olarak hem iş hem de bireysel hayatta yaratıcı olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sık sık not aldığım taze fikirlerim var ve bunu kurumunuza katkıda bulunma noktasında kullanmak için sabırsızlanıyorum.

Şu an için istediğim pozisyonda açık olmadığını biliyorum fakat gelecekte oluşabilecek çalışan ihtiyacınız için CV’mi saklarsanız çok sevinirim.

Bir gün birlikte çalışmak dileğiyle,

Önyazı 3

Eğer başvuracağınız iş daha esnekse ve yaratıcılık içeriyorsa aşağıda editörlük pozisyonu için yazılmış önyazı örneğini incelemekte fayda var.

Sayın ..…,

 • Sık kullanılan virgüllerden sıkıldınız mı?
 • Gereksiz bulduğunuz onlarca parantez mi var?
 • İmla hataları size pes mi dedirtiyor?
 • Bıktınız mı? Çok mu sinirlisiniz?

Evet, maalesef yalnız değilsiniz. Gün geçtikçe iyi ve özenli yazan insanların sayısı azalıyor. Oysa hala keyifli bir şekilde iyi şeyler okumak isteyen milyonlarca insan var. Bu nedenle diyebiliriz ki iyi bir editör olmanın sorumluluğu basılan yayının ulaştığı kitlenin genişliği oranında büyüyor.

Neden ben?

Çünkü iyi bir editör demek daha az masraf demek. Yanlış basılan yayın organının size neye mal olduğunu çok iyi biliyorum. Bu nedenle işim, işin doğru olması adına tüm dikkatimi vermek ve özen göstermek.

Editör demek sadece doğru yazım kurallarını uygulamak değil, aynı zamanda da iyi yazmak. Size şu an yazdıklarımın içini doldurmak ve nasıl yazdığımı göstermek adına ekte çalışmalarımı yolluyorum. Ayrıca …. adlı bloguma tıklayarak yazı dünyamda bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Eğer sizinle birlikte çalışma hayalim gerçek olursa, kağıtlar baskı makinasının içinde hızlı hızlı dönerken huzurla uyuyabileceğinizi  garanti ederim.

Güzel haberlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

Önceki İçerikHayalinizdeki iş size gerçekten uygun mu?
Sonraki İçerikİş bulma süresi uzadığında adaylar ne yapmalı?
Yazar Hakkında
Çiğdem Çalık
Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. Size teşekkürler.lakıın bu dedıklerininizi anlayan yada doğru yorumlayn insanaları bulmak gittikçe zorlaşıyor.3 kuruşu olan kendını mısır sultanı sanıyor.hanı denırya,Allaha dua bir kural tarz gereğı olmaz.ihtıyacına vede samımı dileğıne göre ya,bu işlerde böyle.sız ne yazarsanız yazın.kısmet vede anlamak önemlı.saygılarımla .cevdet kara .sakarya

 2. Yazınızı okudum.Maalesef iş sektörlerin patronları bu tip hususları anlayarak ve kendilerine de özverili bir şekilde yorumlaya bilseler, tabii ki bu durum işe başvuranlar içinde geçerli.Hayatın gerçeklerine bakacak olursak, ne kadar olması gerekenleri yazmış olduğunuz halde durumu değiştirmeyecektir.

  iyi çalışmalar..

 3. Öncelikle çaışma için teşekkürler, ancak bir insan kaynakları çalışanının çoğu zaman bu kadar uzun önyazları okumaya vakti olmayabiliyor. Bu yüzden önyazınız, özgeçmişinizde yer almayan sizi özetleyebilecek aynı zamanda neden bu işi istediğiniz açıklayacak kısa ve sadece tutulmalıdır.

 4. Önyazı çok daha kısa olmalı. CV’de belirtilmemiş ya da belirtmesi zor, o başvuruya özel bir husus varsa önyazıda bu ayrıntı belirtilebilir. Bence önyazı pek çok durumda gereksizdir. Çünkü CV denen bir şey var, herşey orada belirtilmeli.

  İş arayan biri olarak ben sadece başvuru yapıyorum, telefonum çalarsa, görüşmeye davet edilirsem gidiyorum. Elimden başka bir şey gelmez. Başvuru yapmak demek yüzyüze görüşme talep etmek demektir. İşe başvurmak ve işe alınmak iki farklı process. Başvuru yaparken uzun uzadıya destan yazsam kimse okumaz. Buna kimsenin ne zamanı ne sabrı var. Bırakın önyazının kısa olmasını ya da hiç olmamasını, özgeçmişin bile çok kısa olması gerekir. Eğitim durumu, deneyim süresi, yetenekler, telefon numarası yeterli. Gerisi piyasa koşullarına kalmış, arz-talep. Sonuçta insiyatif sizde değil, size işe alacak olan konumda olan kişide. O bakımdan rahat olmak daha mantıklı. Rahat olsa da olmasa da başvuru yapan kişinin sonuca etkisi son derece sınırlı. İş bulmak tamamen olmasa bile çok büyük oranda arz-talep meselesi. Yetenekleriniz, eğitim durumunuz, işe uygun olmanız çok daha az önemli. Örneğin, doktor talebi çok ama arzı az. Muhasebeci talebi az ama arzı çok. Bir doktor ile bir muhasebecinin iş bulma şansları arasındaki farkı önyazı ile CV ile kapatmak ne kadar mümkün? Konuya bu açıdan bakmak lazım bence.

 5. Güzel,güzelde bizim patronlara ve insan kaynakları müdürlerine bir numara büyük gelir bu yazılar.CV ‘nin bile tamamını okumuyorlar.Yüzlerce başvuru oluyor.Ön yazı hiç yazmıyorum. Çok farklı bir özellik istiyorlarsa ve özgeçmişimde yazmıyorsa bir cümle ile ön yazı olarak ekliyorum.Pazara çıkanlar, domates iyi yetişmiş mi diye sormuyor kaç para diye soruyor.Çalışana da aynı muamele var.Kaç para istiyorsun.Ön yazına kaç para istediğini yaz boşa aramasınlar.:(

 6. Merhaba,
  Öncelikle sitenin ve editörlerin hazırlamış olduğu konular önemli konular.. Sektörel, piyasa isteklerini karşılamaya yönelik olumlu yaklaşımla hazırlanmış ve en önemlisi emek verilmiş metinler.. Ben kendi adıma yeni bir bilgi – metin var mı diye sürekli takip ediyorum. Önemli olan her bir metinden hatta bir kelimeden aydınlanabilir, fikir sahibi olabilir, yeni üretimler içine girebilir farklılık yaratabilirsiniz diye düşünüyorum. Yorum yazanların da yazdıklarının doğruluk payı yok mu tabi ki var. Hani şarkısı bile yapıldı -Ya Tutarsa ! uygun gördüğünüz ilanlara, * önerileri * ciddiye alıp değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum. Herkesin gönlündeki işi ve kazancı bulması temennisiyle.. Editörlerin de emeğine,yüreğine sağlık..
  ** bulanlar ancak arayanlardır ! **

 7. Gerçekten etkileyici bir yazı olmuş. İnsanlar Cv denildiğinde internetten bir cv bulup doludurup gönderir genelde. Etkili cv arayanlar için başucu yazısı denilebilir.

 8. Yazılacaksa en fazla 4-5 satır yazılmalıdır. Yüzlerce belki binlerce CV’nin olduğu aday havuzunda İk personelinin CV’nize göz gezdirmesi en fazla 30 saniye sürmektedir. Bu süre zarfında kimse bu kadar uzun önyazıları okumak için uğraşmaz.

 9. Onerileriniz icin tesekkurler.
  Bugun buna benzec cv ornegi okudum.sonra dedim ki bunlar cok profesyonelce.
  Ben bir cografya ogretmeniyim.
  Dedim ki daglari ovalari platolari on dakikada ezberletirim yazsam ,olmaz mi.Yuzde yuz garantili.Dedigim kisi onu gorusmede dersiniz ,dedi.haklimi haklimiyim???

 10. Merhaba, sizce bu ön yazılar laf kalabalığından ibaret değil mi ? Ben başvuracağım pozisyon için yetkinliklerimi , bilgisayar bilgimi yazıyorum. Şuan ikilemde kaldım sizce yeniden düzenlemeli miyim önyazımı?

 11. Bir kişinin işe alınacağı açık pozisyon için binlerce başvuru oluyor.Üçüncü yazı örneğinin bazı kısımları hariç tamamen işe yaramaz laf kalabalığı.950 kişinin de bu açık pozisyon için aynı şeyleri gevelediğini düşünün.Seçim yapacakların işini kolaylaştırmayın.Dozunda iddialı olmaktan çekinmeyin.Kısa ve öz, etkili ve vurucu olun.Karakterinizi ve en iyi yaptığınız şeyleri vurgulayın.Kolayca vazgeçmeyin.

 12. iyi geceler .
  ben bi fabrikaya online başvuruyorum fakat başvuru formunda mesaj kısmı var ne yazmam konusunda en ufak fikrim yk bana yardımcı olurmusunuz?

 13. Kurumsal ne kadar şirket var ki, böyle uzun ve idealist bir ön yazı yazacağız. Karşıda okuyan gülebilir bile. Bir işe 2 3 bin kişinin başvurduğu yerde zorlama işler bunlar. İlgili konuda tecrübeli olanlardan bir süzme yapıp seçiyorlar işte.

 14. Daha binlerce adayın özgeçmişini inceleyecek olan İK, bu kadar uzun bir ön yazıyı sonuna kadar okuyacak mı gerçekten? Üstelik böyle uzun uzadıya ön yazı yazan daha çok fazla aday varsa. Ön yazı dediğin kısa, net, pozisyona uygunluğumuzu anlatan ve doğru anahtar kelimeleri kullanarak yazdığımız kolay anlaşılır ve göz yormayan uzunluktaki yazılar olmalıdır.

 15. İyi günler yazınız çok bilgilendirici olmuş, ön yazı başlığı (adı) için fikirler ve örneklerde verebilir misiniz? Ön yazı başlığının da diğer ön yazılar arasından sıyrılması için büyük bir önem taşıdığını bilmekteyiz. Teşekkürler.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here