Bir gazetecilik terimi olan 5N1K’dan yola çıkan Akbank’ın hayata geçirdiği 5N1Kariyerdijital platformu, öğrencilere ve genç profesyonellere farklı bir deneyim sunuyor. Gençlerin sıklıkla ziyaret ettiği dijital platformlardan esinlenerek hazırlanan proje anlatımıyla eğlenceli bir kariyer sitesi.

5N1Kariyer’i ortaya çıkartırken tamamen gençlerin sesine ve önerilerine kulak verdiklerini belirten Akbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık, “Akbank Düşünce Kulübü’nde, iş görüşmelerinde ve üniversitelerde bir araya geldiğimiz gençlerden aldığımız, klasik kariyer günleri anlayışının artık yeni nesil üzerinde çok da işe yaramadığı yolundaki geri bildirim bizi farklı arayışa yönlendirdi” diyor. Işık, projeyle ilgili şu bilgileri veriyor: “5N1Kariyer’in tanıtımı için hazırlanan film ‘Monoton İş’ bir Akbank yöneticisinin, adaylara Akbank’ta nasıl bir çalışma ortamı bulacaklarını anlatıyor. ‘Bankacılık monoton ve sıkıcı bir iştir’ önyargısını kırmak üzere yola çıkan bir içerikle hazırlanan video, ilk interaktif videolardan biri olma özelliğine sahip. “Kariyer Yolculuğunda” adlı oyunla ise site ziyaretçileri, kariyerlerinde yükselme temalı keyifli bir bilgisayar oyunu oynayabiliyor. Siteye www.5n1kariyer.com’dan ulaşılabiliyor.”

Akbank’taki farklı iş alanlarına ilişkin soruları gazeteciliğin temeli olan 5N1K ile yanıtlayan sitede, pek çok bölümün uzmanlığını ilgili genel müdür yardımcılarının ağzından dinlemek de mümkün. Sitede ayrıca Akbank’a başvurudan işe alıma kadar olan süreçte neler yapılması gerektiği paylaşılıyor. Işık, proje hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

“5N1 Kariyer” projesi nasıl doğdu?

5N1Kariyer, tamamen gençlerin sesine kulak verdiğimizde aldığımız geri bildirimlerin bir ürünü olarak hayata geçti. Eskiden üniversitelerin kariyer günleri çok revaçtaydı ve öğrenciler bu buluşmalara büyük ilgi gösteriyordu. Artık teknolojinin geldiği nokta ve mobilleşen nesille birlikte herkes bilgiye ektsra bir çaba gerektirmeden ulaşabiliyor. Çok fazla bilgiye maruz kaldığımız bir dünyada o bilginin diğerlerinden de ayrışması gerekiyor. 5N1Kariyer ile Akbank’a ilgi duyan herkes hem site üzerinden ihtiyacı olan tüm bilgileri edinebiliyor, hem de gerek tasarımı gerek içeriği ile farklı bir deneyim yaşıyor.

Hazırlık aşaması ne kadar sürdü?

Bu projenin ön hazırlık aşaması için kurumsal iletişim ekibi ve ajansımızla yaklaşık 6 ay çalıştık. 5N1Kariyer’e özel bir dünya yaratıldı ve bu dünyanın her bir parçası üzerine özenle duruldu. Yaklaşık 4 ay da uygulaması sürdü.

Projeyi hayata geçirirken ne gibi hazırlıklar yaptınız?

Öncelikle gerçek ihtiyacımızın ne olduğuna ve nasıl bir dünya yaratmak istediğimize karar verdik. Bankacılık, fırsatlarla dolu bir sektör, ancak günümüz gençliği tarafından görece “monoton” olarak algılanıyor. Amacımız, eğlenceli ama aynı zamanda dolu dolu bir içeriğe sahip, renkli ama kompleks yapıya sahip olmayan ve bankacılığın sanıldığının aksine dinamik ve fırsatlarla dolu bir sektör olduğunu anlatan bir platform yaratmaktı. Bunu da gerçeklerden kopmadan yapmak adına görsel dünyamızı gerçek Akbank binalarıyla oluşturduk.

Sitenin içeriğinde neler var?

Hedef kitlemiz olan üniversite öğrencileri ve iş hayatının başındaki genç profesyonellerin kolaylıkla okuyup gerekli bilgiyi alabileceği, sitemizin de adı üzerinde “5N1K” yolunu izledik. Sizin de iyi bildiğiniz üzere bu bir gazetecilik terimi, her fonksiyonumuzla ilgili olarak burada kimler çalışabilir, nasıl çalışılır, ne zaman başlanır, neden burası ve nerede çalışacaklarına ilişkin bilgilere yer verdik. Ayrıca iş birimi fonksiyonlarımızın GMY’lerinin kendi ağızlarından videolarla da neden Akbanklı olmaları gerektiğine ilişkin cevapları bulabiliyor site ziyaretçileri. Bunun yanında Genel Müdürümüz Hakan Binbaşgil’in de özel bir video mesajı yer alıyor. Akbank’ın geçmişi, iş başvuru adımları ve sosyal sorumluluk anlayışımız gibi pek çok merak edilen konu başlığı da sitede yer alıyor.

Proje hangi yönleriyle farklılaşıyor?

Aslında bu proje pek çok yönüyle bir ilk. Elbette hem yurt dışı hem de yurt içinde pek çok kariyer sitesi örneği var ama biz ilhamı bunların çok ötesinde yemekten, eğlenceye gençlerin sıklıkla varolduğu pek çok dijital platformda aradık. Finans kuruluşunun gerek dil gerek içerik bakımından bu kadar “genç” bir duruş sergilemesi pek alışılagelmiş bir durum değil ve ilklerden biri.