Arşivler

Novartisliler çarşamba günleri evden çalışıyor

1955’ten bu yana Türkiye’deki faaliyetlerini sürdüren Novartis, yönetim kurulunda yüzde 63’lük kadın üye oranıyla dikkat çekiyor. Eşitlik ilkesiyle hareket ettiklerini söyleyen Novartis Türkiye Kurumsal İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Senay Kızılkaya Çeşitlilik ve Dahil Etme projelerinin önemine değiniyor.   

Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Novartis yaşam kalitesini artırmayı ve süresini uzatmayı hedefleyen yenilikçi ürünleri keşfetmek, geliştirmek ve tıbbın hizmetine sunmak için faaliyet gösteriyor. Novartis Grubu firmaları dünya çapında 140 ülkede faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 128 bin kişiyi istihdam ediyor. Türkiye’de yaklaşık 2200 çalışanı ile 1955’ten bu yana üretim, pazarlama, ilaç Ar-Ge’si alanlarında faaliyetlerini yürütüyor. Firma çalışanlarının yaklaşık yüzde 40’ı kadın. Yönetim kurulunda kadın üye sayısı ise yüzde 63 gibi oldukça yüksek bir orana sahip. “Novartis olarak eşitlik ilkesine büyük önem veriyoruz” diyen Novartis Türkiye Kurumsal İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Senay Kızılkaya, uzun yıllardır devam eden ve çalışanlar arasında din, dil, ırk, cinsiyet ayrımcılığı gözetilmemesine büyük önem verdiklerinden bahsediyor.

 

Çalışma mekanlarını çalışanlar seçiyor

İnsan hakları, çalışma uygulamaları ve çevre konularındaki ilkeleri belirleyen Birleşmiş Milletler Evrensel Sözleşmesi’ni 1999 yılında imzalayan ilk kuruluşlardan biriyiz. Bunun yanı sıra hem global hem de yerel olmak üzere çok sayıda sosyal sorumluluk projemiz bulunuyor. Çalışma Mekanını Kendin Seç uygulamamız kapsamında; Novartis İlaç Türkiye Genel Müdürlük çalışanları her hafta çarşamba günleri çalışma mekanlarını kendileri seçiyor. Tüm fonksiyonlardaki çalışanlarımız istisnasız bu uygulamaya dahiller. Saha ekiplerimiz için de tek bir mesai başlangıç saati ve bitişi yok. O gruplarda da işin dinamiğine uygun olarak esnek çalışmayı uyguluyoruz. Haftada bir gün çalışma mekanını seçebilme özgürlüğü herkesin hayalini kurduğu ve bir süredir kendi içimizde konuştuğumuz bir başlıktı. Dolayısıyla bu uygulamanın bu kadar net ve yönetim desteğiyle de hayata geçmesi ve herkesi kapsaması tüm ekibimizi çok heyecanlandırdı.

 

Kadınlara özel yönetici geliştirme programı

Kadın çalışanlarımıza özel yönetici geliştirme programlarımız da bulunuyor. Kadın yönetici sayımızı global ve lokal olarak takip ediyoruz. Geçen yıl KAGİDER ile birlikte FEM (Fırsat Eşitliği Modeli) anlaşmasını imzaladık. FEM modeli kapsamında firmaların ne kadar kadın çalışan dostu olduğu tespit edilmeye çalışılıyor. Bu projeye başvuran ve sertifika alan ilk 11 firmadan biriyiz. Proje kapsamında geçen yıl yapılan denetimleri başarıyla geçerek kadın çalışan dostu bir firma olduğumuza ilişkin ve kadın çalışanlarımıza eşit kariyer fırsatları sunduğumuzun bir nevi akreditasyonu niteliğinde olan bu sertifikayı almak bizim için güzel bir teşvik oldu.

“Çeşitlilik ve Dahil Etme” konusunda öncü yaklaşımlarımızı 2004 yılından bu yana başarıyla uyguluyoruz. “Çeşitlilik ve Dahil Etme”, kadın ve erkek dahiliyetinin gündeme gelmesiyle birlikte yaş, dil, jenerasyon, eğitim gibi birçok faktörün aslında ne kadar karma olursa şirket sonuçları için o kadar iyi olduğu düşüncesinden hareketle ortaya çıkan bir proje. Projeye ilk başlandığında Novartis’in hangi konularda çeşitliliğe sahip olup olmadığına bakıldı. İlk göze çarpan husus yönetim kurulu ve genel müdür gibi seviyelerde kadın çeşitliliğinin neredeyse olmamasıydı. Böylece 2004 yılı itibariyle proje üzerine daha da yoğunlaşıldı. Bu kapsamda Genel Müdürümüz Güldem Berkman Global Novartis’te ilk beş kadın genel müdürden biri olarak Macaristan’a atandı. Biz de Novartis olarak farklılıkların bize değer kattığına çok inanıyor, çalışan kadın yöneticileri destekliyor ve onlara yönelik koçluk programları uyguluyoruz.

 

Çalışan verimliliği arttı

Tüm çalışmalarımızda çalışanlarımızın görüşleri ve beklentileri bizim için en önemli konuyu teşkil ediyor. Ekiplerimizi dinlemeye ve onların geri bildirimlerini doğru biçimde anlamaya ve uygulamaya almaya büyük özen gösteriyoruz. Burada saydığımız birçok aksiyon, çalışanlarımızdan aldığımız geri bildirimlerle şekillendirildi. Ekiplerimizden aldığımız geri bildirimleri uygulamaya yansıtmak gerçekten çok önemli. Aldığımız aksiyonların çalışanlarımızın memnuniyet ve bağlılığını arttığını gözlemledik. Tüm bunlar bize doğru projelerle, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

 

Novartis felsefeleriyle hayata geçen projeler

·         Esnek çarşamba – Çalışma Mekanını Kendin Seç

·         Esnek mesai saatleri

·         Yazları cuma günleri erken paydos

·         Hobi kulüpleri, şirket içi kuaför, toplu şirket indirimleri

·         Ücretsiz spor kulübü üyeliği

·         Çalışan destek programı

·         Okulun ilk gününde Çocuğunun Yanında Ol izni

·         Eğitim için toplu izin kullanma seçeneği

·         Sohbet toplantıları

·         Bilinçlendirme eğitimleri

Novartis İş İlanlarını Görmek İçin Tıklayınız…

http://www.kariyer.net/is-ilanlari/novartis-saglik-gida-ve-tarim-urunleri-san-is-ilanlari/1030/325/?a=2

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından diplomat olma hayaliyle girdiği Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitimine devam ederken gazetecilik mesleğine gönlünü kaptırdı. “Türkiye’de ve Fransa’da Gazeteci Kimliği Sorunu” konulu tezini yazarken çalışmaya başladığı ajansta gazeteciliğe adım attı.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.