Arşivler

Avon’dan 3 yılda 300 istihdam

Uluslararası kozmetik devi Avon, 12 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Son üç yıldır hızlı bir büyüme süreci içine giren şirket, 2005’in sonuna kadar 300 istihdam sayısına ulaşmış olacak. Avon İnsan Kaynakları departmanı, istihdam sürecinde Kariyer.net’i etkin iş ortağı olarak nitelendiriyor.
Doğrudan satış sistemiyle birçok Türk kadınına iş yaşamının kapılarını açan Avon, son üç yıldır kendi bünyesinde yarattığı istihdamla da dikkat çekiyor. Şirketin içine girdiği bu hızlı büyüme süreci ile ilgili sorularımızı, İnsan Kaynakları Müdürü Canan Karacan yanıtladı.

Son yıllarda içine girmiş olduğunuz yeni yapılanmadan bahsedebilir misiniz? Kaç kişi istihdam ettiniz? Bu büyümenin arkasındaki itici güç neydi?
Organizasyon yapımızda hızlı büyümenin gereklerini daha iyi karşılamak için bazı değişiklikler oldu. Yeni bölüm, birim ve pozisyonlar oluşturuldu. Bölümler Genel Müdüre bağlı olmakla birlikte aynı zamanda EMEA bölgesindeki fonksiyonel yöneticilere matris ilişkisi ile bağlandı. Değişim, yüksek hedefler ve yeniden yapılanmayla birlikte iş yükünün artması nedeniyle mevcut pozisyonlarda eleman ihtiyacı ciddi bir şekilde artış gösterdi. Tüm bu gelişmeler çok yoğun bir seçme yerleştirme sürecini beraberinde getirdi. 2 yılda 200’e yakın kişi istihdam ettik. Sonuç olarak Avon Türkiye 2005 yılı sonunda 120 kişilik artışla 3 yılda 300’den fazla kişiye varan bir istihdam yaratmış olacak. Doğru adayları, doğru zamanda, doğru işlere yerleştirmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Biliyoruz ki başarılı sonuçlara doğru insanlar olmadan ulaşmak mümkün değil. Şirketimizin gelecek başarılarında yer alacak yeni arkadaşları aramıza katmak ve kısa bir sürede bu kadar çok istihdam yaratmış olmak bizim için inanılmaz gurur verici.

Yoğun istihdam sürecinde Kariyer.net size ne gibi avantajlar sunuyor?
Bu yoğun ve hızlı süreçte Kariyer.net bize çok büyük bir destek oluşturdu. Kariyer.net ile 2 yılda 50.000’in üzerinde başvuruya ulaştık. Bu hızlı büyüme döneminde pek çok pozisyon açığımızı Kariyer.net ile doldurduk. Bizim için Kariyer.net etkin ve önemli bir iş ortağı. Aynı anda bir çok pozisyona ilana çıkan bir şirket olarak bize standart veriye çabuk bir şekilde ulaşma olanağı sağlıyor. Veri bankası olarak da kullanabiliyor, dilediğimiz sınıflandırmaları yapabiliyoruz. Kariyer.net ile çalışmak bu yoğun tempomuzda bizi çok rahatlattı.

Yabancı bir şirket olarak sizi diğerlerinden ayıran kurum kültürünüzü nasıl tarif edersiniz?
Avon’un satış sisteminin doğal bir sonucu olarak kültürümüz ilişkilere dayalı. Dışarıdan bizi değerlendiren veya aramıza yeni katılan herkes Avon’un insana ve ilişkilere verdiği önemin net olarak görüldüğünü ifade ediyor. Dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir toplantımıza katıldığınızda insanların birbirine yakın, samimi ve alçakgönüllü davrandıklarını görürsünüz. İnsan kaynağının yönetilmesi bakış açısıyla baktığımızda çalışanın bir ortak olarak kabul edilmesi ve çalışana saygı anlayışı, performansının ölçülmesi ve iyi performansın ödüllendirilmesi, yerel ve uluslararası profesyonel gelişme olanakları sunulması, yerel düşünmenin ancak global hareket etmenin öneminin vurgulanması, çeşitliliğe ve farklılığa değer verilmesi ve Avon’un dostluk ruhunu korumanın önemi kurum kültürümüzün temel yapıtaşları olarak ön plana çıkıyor. Bununla beraber genel olarak baktığımızda lider doğrudan satış şirketi olarak kişilere kazanç fırsatı sağlamak, memnuniyet garantisi ile desteklenen yüksek kaliteli ürün ve hizmet sunmak, başarının getirdiği ödülü içinde bulunduğumuz toplum ve çevre ile paylaşmak kurum kültürümüzü oluşturan diğer öğeler.

Kurum kültürüyle bağlantılı olarak, Avon’da çalışacak olan adaylarda ne gibi özelliklerin bulunması gerekiyor?
Adayların deneyimleri, eğitimleri, sahip oldukları bilgi ve becerileri kadar şirket kültürüne uyumlu olup olmadıkları da bizim için çok önemli. Kişinin ne iş yaptığı kadar işi nasıl yaptığına da bakıyoruz. Burada adayın değerlerinin şirketimizin temel değerlerine paralel olması, iletişim becerilerinin gelişmiş ve takım çalışmasına yatkın olması, bilgiyi öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alması, planlı, başarı ve sonuç odaklı olması, pozitif enerji sergilemesi gibi özellikleri öne çıkıyor. Aday ve kurum kültürü arasındaki eşleştirmeden emin olmak için detaylı ve uzun bir işe alım süreci gerçekleştiriyoruz.

Avon İnsan Kaynakları Departmanı’nın projelerinden bahseder misiniz?
2003 yılına kadar Türk ve Amerikan ortaklı bir şirket olarak çalıştık. Yüzde 100 yabancı sermayeli bir firma olarak faaliyet göstermeye başlamamız pek çok değişikliği beraberinde getirdi. Misyon, vizyon, değerler ve ilkeler yeniden şekillendi. Uluslararası bağlantıların ve Türkiye’ye yönelik beklentilerin artması; çalışma şartlarının ve tarzlarının yeniden gözden geçirilmesini, yeni kültüre en hızlı sürede uyum sağlamamızı, kuruluşun işgücü anlamında farklılaşarak hızla büyümesini gerektirdi ve bu süreç halen devam ediyor. İnsan Kaynakları olarak rolümüz; yeni kültürün en kısa zamanda benimsenmesini sağlamak. Bununla beraber işin gereklilikleri doğrultusunda işe alım yaparak yeni çalışanların kuruluşa en uygun şekilde yerleştirilmelerine, farklılaşan hedefler ve yeni işin gerektirdiği yetkinlikler doğrultusunda uluslararası olmanın da avantajından yararlanarak mevcut çalışanlara profesyonel gelişme ve kariyer olanaklarının sunulmasına odaklanıyoruz. Bu kapsamda yürüttüğümüz projelere örnek olarak Avon Global Performans Sistemi’nin kuruluşumuza uyarlanmasını, yönetim becerilerine yönelik geliştirilmiş programların yöneticilerimize sunulmasını, Avon dünyasının konusunda yetkin danışmanları tarafından çeşitli konularda eğitimler verilmesini ve Yönetici Havuzu kapsamında insan kaynağının global olarak değerlendirilmesini verebilirim. Buna ek olarak çalışan memnuniyetine yönelik odak grup ve atölye çalışmaları organize ediyoruz. Amacımız daha etkin bir çalışma ortamı oluşturmak ve doğrudan geribildirim verebilme kültürünü desteklemek. Son olarak diğer Avon ülkelerinde uygulanmış ve Avon Türkiye’de de hayata geçirilen iletişim projemizden bahsetmek isterim. Bu proje aracılığıyla şirketimizin iç ve dış iletişim kanallarını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Her bölümden çalışanlarımızın yer aldığı bu proje takımında İnsan Kaynakları olarak aktif rol oynuyoruz.

Avon Türkiye olarak gelecek için hedefleriniz neler?
Kendini ve işini geliştirmeyi hedefleyen çalışanların tercih ettiği bir şirket olarak işe alımda bir marka olmak, çalışanların potansiyellerini en üst düzeye çıkardıkları ve mutlu oldukları bir firma olarak çalışılan en iyi yerlerden biri olmak istiyoruz. Türkiye’nin 1 numaralı güzellik şirketi olmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda kadınların satın alma tercihi olmak, müşterilere memnuniyet garantisi sunmaya devam etmek istiyoruz.
 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.