Merkezi İngiltere’de olan Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın Genel Müdürü Mehmet Gültekin, “Yurtdışında eğitim sanıldığından çok daha kolay” diyor.

Sizce şu an Türkiye’de eğitim sektörü ne durumda?

21. yüzyılda başarılı olabilmenin ve dünyaya uyum sağlayabilmenin yolu eğitimden geçmektedir. Bu nedenle her yıl, dünyanın dört bir yanından yüz binlerce insan, gelişmiş ülkelerin eğitim sisteminden yararlanmak, dil öğrenmek ve farklı kültürleri tanımak amacıyla seyahat etmektedirler.

Türkiye’de de birçok kişinin kariyere yönelik öncelikli çalışmalarından biri, dil eğitimi almaktır. Artık herkes iş bulmak ya da işini korumak için yabancı dil bilmenin önemine inanmaktadır. Başta AB’ye katılım süreci olmak üzere, turizm ve sanayide uluslararası ilişkilerin artması, yabancı dil bilmeyi avantajlı hale getirmektedir.

Küreselleşen ve bilgi ekonomisine giden bir dünyada rekabet, her alanda olduğu gibi iş gücü piyasasında ve bilgi işçileri arasında her geçen gün artmaktadır. Mezuniyet sonrası iş hayatıyla tanışan kişi için artık diploma yeterli olmamakla birlikte kişide yabancı dil, özgüven, duygusal zeka, yaratıcılık gibi yetkinlikler de aranmaktadır. Bu nedenle, Türkiye’den yurtdışına giden öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Türkiye, çoğunluğu genç bir nüfusa sahip olması nedeniyle, eğitim turizmi yapan ülkeler için, son derece önemli bir ülke olarak görülmektedir. Bunun yanında, Türk eğitim sistemi üniversitelere yapılan başvuru talebini karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Her yıl eğitim suresince 1.2 milyona yakın öğrenci dahil olmakta ve eğitim sorunları her geçen gün artmaktadır.

Ortaya çıkan bu tabloya bağlı olarak, eğitim turizmi yapan ülkeler kapılarını Türk öğrencilere de açarak ülkelerine önemli bir döviz girdisi sağlamaktadırlar. Ülkelerarası rekabet de her geçen gün artmakta ve başta İngiltere, Amerika, Avustralya, Kanada ve bazı Avrupa ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkeler aktif olarak düzenledikleri yıllık eğitim fuarlarıyla Türkiye’deki pazar paylarını genişletmeye devam etmektedirler.

Şirketinizin sektör içindeki konumu nedir?

Yurtdışında eğitime olan talep artınca buna orantılı olarak arz da artmıştır. Sayıları tahmini olarak 250 civarı olan yurtdışı eğitim danışmanlık firmaları Türkiye’de ya direkt yurtdışındaki bir okulun şubesi şeklinde, ya da birden fazla okulun acenteliği şeklinde faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımız, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda onlara gerekli her türlü danışmanlık hizmetini sunmaktadır. Öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulurken tüm şartlar göz önünde tutulmakta ve öğrenciler, kariyer hedeflerine uygun programlara yönlendirilmektedir. Sahip olduğumuz profesyonel değerler ile her öğrenci ile titizlikle ilgilenilmekte ve bunun sonucu olarak da her öğrenci de beklenilen programın başarıya ulaşması sürpriz olmamaktadır.

İngiltere ofisimiz, İngiltere’de eğitim almak isteyen müşterilerimizin eğitimleri süresince de yanlarında bulunmaktadır. Böylelikle farkımızı, vermiş olduğumuz hizmet kalitesiyle ve güvenirliği ile diğer yurtdışı eğitim danışmanlık kurumlarından ayırmaktayız. Müşterilerimize sadece almak istedikleri eğitim programının seçilmesinde ve ilgili ülkeye gitmesine yardımcı olmakla sinirli kalmayıp müşterilerimizin İngiltere’deki eğitimleri süresince de gerekli kişisel tavsiye ve desteklerle yanlarında bulunmaktayız. 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren Alo Bilgi hattımız, herhangi bir konuda müşterilerimizin karşılaşabilecekleri güçlükleri en kısa zamanda yenmeleri ve her türlü problemlerine veya sorularına anında cevap bulabilmenin rahatlığıyla eğitimlerini tamamlayabilmeleri için kurulmuştur.

Artık yurtdışında eğitim sanıldığından çok daha kolay. Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, öğrencilerin istek, beklenti ve bütçeleri doğrultusunda onlar için en uygun ülke ve programın seçilmesi konularında şu alanlarda ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır: yurtdışı dil eğitimi programları, yurtdışında üniversite ve master programları, şirketlere ve yöneticilere özel kurslar, business ve diğer mesleki dil kursları, yurtdışında profesyonel mesleki stajlar, yurtdışında çalışarak eğitim, çocuklar ve yetişkinler için yurtdışı yaz okulları, au-pairlik ve demi-pairlik programları, yurtdışı eğitim kredisi temini, uygun konaklama seçeneklerinin sunulması, tüm konsolosluklar için vize başvuru danışmanlığı, ekonomik yurtdışı uçak bileti organizasyonu.

Sektörün en önemli sorunu sizce ne?

Yurtdışı eğitim danışmanlığı sektörünün en büyük sorunlarından biri güven. Danışmanlık firmalarının kuruluşunun ve işleyişinin belirli bir denetime tabi olmaması, piyasadaki talep nedeni ile sayılarını hızla arttırmaktadır. Öğrenciler tamamıyla danışmanlık firmalarının yönlendirmesiyle hareket ettikleri için bazen eğitim ticaretine mağdur kalabilmektedirler. Bu nedenle öğrenciler, ihtiyaçları olan bilgiye doğru adreslerden profesyonel danışmanlık hizmeti alarak ulaşmalıdırlar.

Bir diğer problem de konsoloslukların uyguladıkları vize prosüdürleri. Maalesef ekonomik ve siyasi açıdan güçlü olmayan ülkelerin vatandaşları, konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluşturmaktadır. Vize almak için aranan şartlar, bazen bıktıracak düzeye ulaşsa da, Horizon Eğitim danışmanları tarafından konsoloslukların istediği kriterler sürekli takip edilmekte ve öğrencilere başvuru dosyalarının hazırlanmasında profesyonel hizmet verilmektedir.

Eskiden mali durumu yüksek veya burslu kişiler eğitim amaçlı yurtdışına gidebilirken artık birçok öğrenci bu haklardan yararlanabilmektedir. Dünya genelinde birçok ülke uzun dönemli eğitim almak için ülkelerine gelen öğrencilere part-time çalışma hakkı tanımaktadır. Bu nedenle maddi durumu iyi olmayan öğrenciler de artık gittikleri ülkelerde part-time bir işte çalışarak eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Şirketinizde kaç kişi çalışıyor?

Şirketimizin yurtdışı eğitim biriminde 9 tane full-time ve 15 tane de part-time olmak üzere 24 kişi çalışmaktadır.

Şirketinizin organizasyon yapısını anlatabilir misiniz? Hangi departmanlarınız var? Ne gibi görevler yürütüyorlar?

Horizon Business Investment & Education Consultancy Ltd Şti’nin merkezi İngiltere’de kurulmuştur. Şirketin İstanbul’daki şubesiyle yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunulmakta ve bu hizmeti dünya çapında verilecek yerel temsilciliklerle genişletmek hedeflenmektedir.

Şirketin faaliyet alanı 3 değişik konudan oluşmaktadır. Eğitim Danışmanlığı, Türkiye, İngiltere, Amerika, Avustralya, Kanada, İskoçya, İrlanda, Malta, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Fransa, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, Kosta Rika, Yunanistan, Portekiz, Brezilya, Japonya ve Çin’ de egitim ve staj program organizasyonu. Yatırım Danışmanlığı, yabancı sermaye yatırımları (FDI). Firmalar için pazarlama, ülke, ürün, piyasa, iş ortağı, yatırım projeleri konularında AR-GE çalışmalarının oluşturulması.Gayrimenkul Danışmanlığı, yabancıların Türkiye’de konut edinebilmeleri kanunu kapsamında gayrimenkul satımı.

Uzun vadede şirket adına planlarınız neler?

Türkiye’de Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, müşterilerimize sunduğumuz kaliteli hizmet anlayışı ve güven ilkesi ile sektör içindeki payını arttırarak daha geniş kitlelere ulaşmak.

Şirketinizde çalışacak adaylarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?

Bir şirket, belirlemiş olduğu hedeflerine ancak ve ancak doğru seçilmiş personel kadrosuyla ulaşır. Bizler de bu anlayışla, doğru kişiyi, doğru zaman ve doğru birimde istihdam etme çabası içindeyiz.

Yurtdışı eğitim danışmanlığı olmamız nedeniyle, danışmanlarımızın bizzat yurtdışında bulunmuş ve yurtdışı eğitim konusunda tecrübe sahibi olmaları gerekmektedir.

Bunlara ek olarak çalışanlarımızın ekip çalışmasına uyumlu, insan ilişkilerinde başarılı, iletişim becerileri gelişmiş, yeniliklere ve gelişmeye açık olmaları dikkat ettiğimiz kriterler arasında bulunmaktadır.

Eğitim sektöründe kariyer yapmak isteyen adaylara neler önerirsiniz?

Eğitim sektöründe kariyer yapmak isteyen kişilerin, hem kendi bireysel gelişimleri hem de gelecekleri ile ilgili danışmanlık hizmeti almak isteyen gençlere sağlıklı yönlendirme yapabilmeleri ve beklentilerine uygun bir hizmet sunabilmeleri için araştırmacı ruhlu olmaları, sürekli olarak çevredeki değişim ve gelişimleri takip etmeleri, kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanabilmeleri açısından önemlidir.

Küreselleşen ve bilgi ekonomisine giden bir dünyada rekabet her alanda olduğu gibi iş gücü piyasasında ve bilgi işçileri arasında her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle kişide yabancı dil, özgüven, duygusal zeka, yaratıcılık gibi yetkinlikler de aranmaktadır. Eğitim sektörü olduğu için çalışanların, insan ilişkilerinde başarılı ve iletişim becerileri yüksek kişiler olması gerekmektedir.

İnsan Kaynakları departmanınızın işleyişinden bahseder misiniz? İşe alım, performans değerlendirme süreçleri nasıl işliyor?

Personel ilanlarımızı tavsiye üzerine uzun süredir Kariyer.net’te yayınlamaktayız. Kariyer.net bize sunmuş olduğu hizmet kalitesiyle kısa zamanda çok sayıda aradığımız niteliklerdeki kişilere ulaşmamızda yardımcı oldu.

Olumlu gördüğümüz özgeçmişler mülakata alınarak olumlu görülen adaylar göreve başlatılmaktadır. Adayların kısa surede işe ve şirkete adapte olmasını sağlamak amacıyla, ilgili pozisyonlarına yönelik oryantasyon eğitimleri verilmektedir.

Çalışanlar performansları sürekli eğitim ve gelişim programlarıyla geliştirilir. Uygulanan motivasyon teknikleri ile verimli çalışanlar tanınır ve ödüllendirilir. Genel motivasyon tekniği olarak para ve statü kullanılsa da, çalışanların istek ve ihtiyaçları kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle herkesi tam olarak motive edebilmek bazen zor olabilmektedir. Bu nedenle biz yönetim sistemi olarak otoriter bir işleyişten çok personelimizle arkadaşça bir ortam oluşturmayı, çalışanların motivasyonunu yüksek tutmak açısından daha verimli bulduk. Asık suratlı bir yönetici görünümü yerine, bize davranılmasını istediğimiz gibi güleryüzlü bir takım ortamı oluşturmak bize işte istediğimiz verimi fazlasıyla sunmaktadır.