İş hayatı, planlar, beklentiler… Bunlar ve daha birçok şey kariyer basamaklarını teker teker çıktığınız şu süreçte sizi zorlayabilir. Ancak deneneni denemek ve tecrübeyi tecrübe etmek yerine hem kariyerinizde hem de sosyal hayatınızda başarıyı yakalayabilmenizi sağlayacak, içerisinde altın değerinde ipuçlarının ve tavsiyelerin bulunduğu kitaplar bulunuyor. İşte kariyerinizde başarıyı yakalamanızı sağlayacak 5 kitap önerisi.

Mezun olduktan sonra iş hayatına atıldığınız dönemde kafanızda birçok soru işareti oluşabilir. Özellikle başarıyı nasıl yakalayacağınız, planlarınızı ve beklentilerinizi nasıl gerçekleştireceğiniz ve bunun için nasıl bir yol izleyeceğiniz zihninizi en çok kurcalayan sorular arasında yer alır. Bu süreçte her şeyi akışına bırakmak yerine planlı ve sağlam adımlar atarak başarıya ulaşabilirsiniz.

İşte feyz alabileceğiniz, kariyerinizde başarı yakalamanızı sağlayacak 5 kitap önerisi:

davut44444

Davut ve Golyat

Çizginin Dışındakiler, Köpeğin Gördüğü, Kıvılcım Anı adlı kitapları ile büyük büyük bir başarı yakalayan ve Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü (Blink) adlı kitabıyla başarısını katlayan son dönemin en önemli pazarlama gurularından biri olan Malcolm Gladwell’in Davut ve Golyat (David & Goliath: Underdogs, Misfits, and the Art of Battling Giants) adlı kitabı, sıradan insanlarla devlerin savaşını anlatıyor. Kitap’ta “dev” ile kastedilen her türlü güçten rakip olurken, bunlar arasında ordular, kudretli savaşçılar, engellilik, talihsizlik ve baskı yer alıyor. Yazara göre devler, aslında göründükleri kadar heybetli değildir. Öte yandan kaybetmesi beklenen tarafta olmak, devle karşılaşan kişiyi öngörülemeyen şekillerde değiştirebilir: Yeni kapılar açabilir, fırsatlar yaratabilir, eğitebilir ve hatta aydınlatabilir.

mukemmeli736363

Mükemmeli Büyütmek: Daha Aza Razı Olmadan Daha Fazlaya Ulaşmak

Robert I. Sutton ve Hayagreeva Rao tarafından yazılan “Mükemmeli Büyütmek: Daha Aza Razı Olmadan Daha Fazlaya Ulaşmak” vaka çalışmaları, araştırmalar, tanıklıklar ve gözlemlerden oluşuyor. Mükemmeli Büyütmek, elindeki cevherin ışığını etrafındakilere yaymak ve daha iyi bir zihniyet, daha üstün yetenekler ve daha anlamlı uygulamalarla hem sektörü hem de kendisini geliştirmek isteyen işletmeler için bir başucu kitabı olarak öne çıkıyor. ozguveninsifresi1

Özgüvenin Şifresi

Katty Kay ve Clarie Shipman tarafından yazılan Özgüvenin Şifresi’nde, kadınların başarısında kilit rol oynayan özgüven unsuru tüm yönleriyle ele alınıyor. Pratik tavsiyelerin yanı sıra umut dolu bir gelecek vaadinin yer aldığı Özgüvenin Şifresi’nde genetik, psikoloji ve nörobilim alanındaki son araştırmalardan ve dünya çapında ses getirmiş başarılı kadınların tecrübelerinden yola çıkan Kay ve Shipman, kadınlara sağlam durmayı tembih etmenin ötesine geçiyor.

sevtiginyasam9292

Seçtiğin Yaşam Senindir

Barbara Sher’in kaleme aldığı “Seçtiğin Yaşam Senindir – Düşüncenizi 10 Basit Adımda Gerçekleştirin” kitabı, beklentilerinizi karşılayamayan kariyerinizden nasıl kurtulabileceğinizi gösteriyor. Tek tip kariyerin herkes için neden uygun olmadığının anlatıldığı kitapta, düşünce ve şansınızı döndürebilmek için doğuştan gelen merak, beceri ve kaynaklarınızı nasıl kullanabileceğiniz ve kendinizle hayalleriniz arasında olan engelleri nasıl aşabileceğiniz yer alıyor.

keskin-kenar

Keskin Kenar: Başarılı Yaşamın Sırrı

Jeff Olson tarafından yazılan “Keskin Kenar: Başarılı Yaşamın Sırrı” yalnızca iş hayatında değil günlük hayatınızdan sağlığınıza, kişisel ilişkilerinizden ekonominize kadar hayatın her alanında nasıl başarılı olabileceğinizi anlatıyor. Kitap ayrıca fayda sağlamayan alışkanlıklarınızı nasıl tespit edip, fayda sağlayanlarla değiştireceğinize ve bulunduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasındaki mesafeyi nasıl kapatacağınıza odaklanıyor.