Bilişim sektöründe popüler meslekler

Teknolojik gelişmeler ve şirketlerin her geçen gün teknolojiden daha fazla yararlanması, bilişim sektörüne olan ilgiyi arttırdı. Bu alanda kariyer planlayanların seçenekleri ise oldukça çeşitli. Peki, bilişim sektöründe en popüler meslekler neler?

Bilişim alanındaki iş olanakları diğer mesleklere kıyasla çok daha fazla artıyor. ABD’de Bureau of Labor Statics (BLS) tarafından yapılan araştırma, bu durumun önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini gösteriyor. BLS’ye göre bilişim ile ilgili işler 2019-2029 yılları arasında %11 büyüyecek. Türkiye özelinde de bilişim sektöründe gözle görülür bir yükseliş var. TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2020’de %14,4 ile bilgi ve iletişim alanı en çok büyüyen 3 sektörden biri oldu.

Sektörün mevcut durumu ve geleceği, birçok kişinin bu alanda kariyer planı yapmasına neden oluyor. Sen de bu alanda çalışmak istiyorsan ve seçeneklerini merak ediyorsan, işte sana birkaç öneri;

Yazılım / Uygulama Geliştirme Uzmanı

Bilgisayar programlarını kullanarak yazılım ve uygulama oluşturan kişiler, yazılım/uygulama geliştirme uzmanı unvanını alır. Bu rolde çalışan kişiler, yazılım veya uygulama için ihtiyaç tespitinden analiz sürecine, yazılımın planlanmasından kodlama aşamasına kadar birçok süreçte görev alır. Bu pozisyonda çalışmak istiyorsan, üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü veya Yazılım Mühendisliği Bölümünü tercih edebilirsin. Diğer yandan kurslara veya çeşitli sertifika programlarına katılarak gerekli yetkinlikleri kazanabilir ve bu rolde çalışabilirsin.

Web Geliştirme Uzmanı

Web sitelerinin tasarlanması, oluşturulması ve geliştirilmesi Web geliştirme uzmanları tarafından yapılır. Web geliştirme süreci birden fazla aşamayı içerdiği için bu alanda farklı dallarda uzmanlıklar bulunur. Bu alan temelde arayüz tasarımı (Front End) ve programlama (Back End) olarak ikiye ayrılır. Arayüz tasarımı alanında çalışmak istiyorsan, tasarım alanında kendini geliştirmeli ve HTML, CSS, JavaScript dilleri hakkında bilgi sahibi olmalısın. Programlama tarafında çalışmak istiyorsan, programlama dillerine hakim olman gerekir.

Veri Tabanı Yöneticisi

Şirketlerin faaliyet sürecinde ürettiği birçok veri bulunur. Veri tabanı yöneticisi, şirketin verilerini organize eder, depolar ve takip eder. Bu işlemler için Microsoft SQL Server, Oracle ve MySQL en çok kullanılan yazılımlardır. Diğer yandan veri alanında; veri analisti, veri mimarı gibi farklı pozisyonlar bulunur. Bu alanda çalışmak istiyorsan, Mühendislik Fakültesini veya bilgisayar ile ilgili lisans programlarını tercih edebilirsin. İstatistik Bölümü ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü gibi alternatifleri seçerek de veri alanında çalışabilirsin.

Mobil Uygulama Geliştirme Uzmanı (Android & iOS)

Telefon veya tablet özelinde uygulama, yazılım geliştiren profesyoneller, mobil uygulama geliştirme uzmanı unvanı ile çalışır. Bu rolde çalışanlar, iOS uygulama geliştiricisi (iOS Developer) ve Android uygulama geliştiricisi (Android Developer) şeklinde ikiye ayrılır. Mobil uygulama geliştiricisi olmak istiyorsan, üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü gibi alanlarını seçebilirsin veya sertifika programlarına, kurslara katılarak bu alanda donanım kazanabilirsin.

Bulut Mühendisi

Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure gibi bulut sağlayıcıları tarafından yönetilen sistemlerin yürütülmesinden, tasarımından ve bakımından bulut mühendisi sorumludur. Bu pozisyonda çalışmak istiyorsan ağ, bulut ve yazılım konusunda uzman olmalısın. Ayrıca güvenlik ve sunucu tarafında iyi bir arka plana sahip olman gerekir. Akademik açıdan ise Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden veya ilgili diğer alanlardan mezun olman beklenir.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı

Şirketin elektronik bilgi sisteminin korunmasından sorumlu olan kişi siber güvenlik uzmanıdır. Kurumların veri güvenliğini koruyan uzmanlar, oldukça kritik bir rol üstlenir. Sen de bu rolde çalışmak istiyorsan; TCP/IP internet protokolleri hakkında bilgi sahibi olman, Phyton gibi programlama dillerini bilmen gerekir. Ayrıca algoritma çözümleme ve yenilerini geliştirme becerilerine sahip olman şarttır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği Bölümü gibi alanları tercih ederek bu meslek üzerine kendini geliştirebilirsin.

Sistem Destek Uzmanı

Kurumdaki bilgisayar sistemlerinin işleyişi ve bakımı, sistem destek uzmanının sorumluluğundadır. Bu alanda çalışmak istiyorsan, daha çok donanım tarafında kendini geliştirmen gerekir. Ayrıca network ve yazılım hakkında bilgi sahibi olman beklenir. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü bu bağlamda tercih edebileceğin alanlar arasında yer alır.

İçerik Yazarı: Deniz Keskin

Kaynaklar: 12345

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.