İş aramak oldukça stresli bir süreç olsa da bazen işler fazlasıyla yolunda gidebilir ve aynı anda birden fazla iş teklifi alabilirsin. Böylesi bir durumda karar vermek oldukça güç, ancak en iyi seçimi yapmak senin elinde!

Aynı anda birden fazla iş teklifi almak, ilk etapta heyecan verse de kısa bir süre içinde bu duygu yerini kararsızlığa bırakabilir. Uzmanlar, birden fazla iş teklifi almanın yaratacağı olası stresin üstesinden gelebilmek için analiz yeteneğini öne çıkararak kıyaslama yapmayı öneriyor.

Gelen iş tekliflerini nasıl analiz edeceğin konusunda bir fikrin yoksa şu püf noktalarına göz atabilirsin;

Tekliflerin olumlu ve olumsuz yönlerini belirle

İş teklifi aldığın şirketlerle ilgili detaylı bir araştırma yapabilir, şirketlerin iyi ve kötü yönlerini içeren bir liste oluşturabilirsin. İyi ve kötü yönlerin ağırlığına göre beklentilerine uygun olan şirketi belirlemeye başlayabilirsin. Bu ilk analiz genel tabloyu ortaya çıkarması bakımından oldukça önem taşıyor. Bu nedenle bu adımda vereceğin cevaplarda dikkatli olmalısın.

Önceliklerinde net ol

Yeni bir şirket ve işle ilgili beklentilerin konusunda net olman oldukça önemli. Maaş, pozisyon, çalışma şartları, kariyer imkânı ya da sosyal haklar. Hayal kırıklığı yaşamamak ve teklifini kabul ettiğin şirkette uzun yıllar çalışmak için beklentilerinin bilincinde olman işine çok yarayacak. Beklentilerini farkında ol ve seçimini ona göre yap.

Önceliklerine karar vermenin bir yolu da mevcut veya geçmişteki iş yerinde memnun olmadığın şeyleri düşünmek. Bugüne kadar iş hayatında seni en çok mutsuz eden noktalar nelerdi, bunu düşün ve asla istemeyeceğin şeylere karar ver.

Önceliklerini derecelendir

Önceliklerini belirledikten sonra senin için önem derecelerine göre sıralamayı unutma. Bu sıralama kendi içinde öz değerlendirme yapmanı ve düşüncelerini net bir şekilde görmeni sağlayacak. Bu sıralama esnasında daha önce üzerinde çok durmadığın bir durumun senin için ne kadar önemli olduğunu görebilir ya da tam tersi bir sonuçla karşılaşabilirsin.

Geleceği düşün ve son kararı ver!

Aldığın iş teklifleri arasından seçim yapmadan önce günün şartlarının dışında, gelecek üzerine de düşünmen yerinde olacak. Hangi iş teklifi seni gelecekte olmak istediğin noktaya taşıyabilir? Karar veremeden önce bu konuyu da göz önünde bulundurmanda fayda var.

Son olarak; tekliflerinden birini kabul ettiğinde gelecek 1, 2 ve 5 yılının nasıl olacağı konusunda düşünebilirsin. Hangi teklif seni hayallerine yaklaştırıyorsa, tebrik ederiz o iş senin!