Keşke yeni yıl gecesinde Noel Baba iyi çocuklar olduğumuz için bize istediğimiz hediyeyi getirebilseydi. Eminim pek çok insan böyle bir durumda Noel Babadan kendisini mutlu edecek bir iş isterdi. Çünkü insanlar genellikle kendilerini mutlu edecek bir iş bulmanın ancak hayallerinde gerçekleşebileceğini düşünüyor.

noel600İş arayan insanlar artık sadece ekmek paralarını kazanmanın peşinde değil, bugün pek çok insan çalışırken mutlu olmayı da istiyor. Çünkü modern dünya insanın yaşamdan beklentilerini değiştirdi.

Bugünün dünyasında mutlu olmanın hepimizin en doğal hakkı olduğunu biliyor ve bu nedenle de taleplerde bulunuyoruz. Eğer siz böyle düşünmüyorsanız, bakış açınızı değiştirmelisiniz çünkü bugün geldiğimiz noktada işiniz karnınızı doyurmanızın ötesinde hayatınıza anlam, keyif, doyum ve mutluluk da katmalı….

Ne istediğinizi biliyor musunuz?

İnsanın gerçekten tam olarak ne istediğini tanımlayabilmesi zordur. Ve böylesi bir başarı ender görülen ve zor bir durumdur. Çünkü insanın psikolojik karmaşıklığı böylesi sorulara net cevaplar vermesini zorlar. İş bulma sürecinde ‘istediğim işte çalışırsam mutlu olurum’ mantığı ile harekete geçer ve kendinize “ben ne istiyorum” diye sorup hoşlandığınız şeyleri alt alta yazmaya kalkarsanız karşınıza çıkan tablo kafanızın daha da fazla karışmasına yol açabilir. Çünkü ne istediğinizi anlama sürecinde isteklerinizin altında yatan dinamikleri bulmak ve bunları değerlendirmek psikologların yapabileceği bir iştir, üstelik bu analizin sonunda doğru sonuca ulaşma garantisi de yoktur. O yüzden kendinize sormanız gereken doğru soru ‘işimin bana sağlayacağı kazanımlardan hangileri beni daha çok mutlu eder’ sorusu olacaktır.

Sizi ne mutlu eder?

Para, statü, güç, özgürlük, başkalarını mutlu etmek… Bir işin sonunda elde edeceğiniz kazanımları alt alta yazmalı ve neyin sizi tatmin edeceğine odaklanmalısınız. Özgürlüğüne düşkünseniz masa başında oturmamanız gerektiği açık, başkalarını mutlu etmekten hoşlanıyorsanız yardım edilen bir işi tercih etmeniz gerekir. Statü ve güç istiyorsan liderlik ve yöneticilik becerilerini geliştirmelisiniz ki kariyerinizde yükselip yönetici ya da lider pozisyonuna ulaşabilesiniz. Para kazanmak için ise girişimci yönünüzü harekete geçirmeli ve risk almayı denemelisiniz. İyi de ya bunlar sizi gerçekten mutlu etmezse o zaman ne olacak?

Seçimlerinizin tutsağı olmayın!

Seçimler yaparız ve o seçimleri yaparken kendi istek ve arzularımıza kulak veriririz. Sonra bir bakarız istediğimiz şey aslında istediğimiz şey değilmiş. Kötü bir andır o an. Her şeyin bittiğini düşünürek hiçbir zaman mutlu olamayacağınız duygusuna kapılabilirsiniz, oysa her zaman bir çıkış yolu vardır. Yaptığımız seçimlerin tutsağı haline gelmemek tamamen bizim elimizde. Bir seçim yaptıysanız ve mutsuz olduysanız yeni bir seçim yapmalı ve bu süreçte arayışınızı diğerlerinin baltalamasına izin vermemelisiniz.

Mutluluğunu arayan insan diğerlerinin eleştiri oklarına hedef olur, çünkü diğerleri mutlu bir iş bulmanın imkansız olduğuna inanmıştır ve mutsuz yaşamlarına devam ederken bir başkasının ısrarla mutluluğu arıyor oluşu onları rahatsız edecektir. Kısacası seçimlerinizin tutsağı olmayın, yeni bir seçim yapmaktan ve onun peşinde koşmaktan korkmayın.

İstersen yapabilirsin…

Tüm bu süreçte motive olmanızı sağlayacak, sizi enerjik kılacak, güçlendirecek ve hedefinize odaklanıp arayışınızda size itici güç sağlayacak tek bir şey var: Kendinize inanmak. İsterseniz yapabilirsiniz, potansiyelinizi gerçekleştirmek sizin ellerinizde ve bunun için kendinize inanmalı, işi Noel Babaya bırakmamalısınız. Çünkü insan isterse yapabilir. Bu sözler çok mu klişe geldi kulağınıza. Peki tercih sizin, kötümser bir gururla “istersen yapabilirsin” sözünü yargılayıp, küçümseyebilirsiniz ama unutmayın ki, hayat denilen yolculukta oturup hayali kahramanların size mutluluk getireceğini beklemektense hayatın üstüne gitmek daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Ve bu yolculukta yaşadıklarınız hayatınıza anlam katmak için size muhteşem ihtimaller yaratacaktır. Çünkü insan kendine inandıkça mutlu olma ihtimalini arttırır.

Yeni yıl hep yeni umutlarla gelir. 2015 senesinde sadece iş’te değil, aşk’ta ve hayat’ta da mutluluğu yakalamanız dileğiyle…

Yrd. Doç. Dr. Psikolog Ozanser Uğurlu
Yrd. Doç. Dr. Psikolog Ozanser Uğurlu