Boyner Mağazaları’nda, pek çok yerli ve yabancı markalı ürün, “Boyner” çatısı altında, Türkiye’nin 21 ilinde 54 mağazada müşterilerle buluşuyor. Boyner’in 2010 hedefi ise 3 yeni mağaza daha açmak ve ortalama 200 kişilik istihdam gerçekleştirmek.
 Boyner Büyük Mağazacılık AŞ, Türkiye’de gıda dışı perakende sektörünün önde gelen gruplarından Boyner Holding’in bir üyesi olarak 1981 yılında faaliyete başladı. Global mağazacılık anlayışı ile 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de yeniliklerin takipçisi olan Boyner Büyük Mağazacılık AŞ, 2004 yılında bir “Değişim ve Yenilenme Programı” başlattı. Günümüzde hızla gelişen tüketici beklentilerine yanıt verebilmek, bir hayat tarzı olarak alışveriş kavramının Türkiye’deki öncüsü olmak amacıyla başlatılan bu değişim programı çerçevesinde, Boyner Büyük Mağazacılık AŞ, ürün çeşidinden dekorasyona, mağazaların isminden hizmet anlayışına kadar her konuda köklü değişiklikler gerçekleştirdi. Türkiye’de gıda dışı perakende sektöründe ilklerin uygulayıcısı olan Boyner Mağazacılık AŞ, daha sonra 2006 yılında başlattığı “küçülerek büyüme” stratejisine uygun olarak, tek kategorili, uzman ekiplerle hizmet verilen konsept mağaza uygulamalarını, Boyner Beauté, Boyner Evde ve Boyner Sports konseptleri ile müşterilerinin hizmetine sunuyor. Boyner Mağazaları’nda, pek çok yerli ve yabancı markalı ürün, “Boyner” çatısı altında, Türkiye’nin 21 ilinde 54 mağazada müşterilerle buluşuyor. Boyner İK Müdürü Fikriye Birinci Boyner’in İK çalışmalarını anlattı.
 
BOYNER’in şu anda kaç şubesi var? BOYNER’de kaç kişi çalışıyor?
Ekim 2009 itibarıyla toplam 29 Boyner, 12 Boyner Outlet ve 13 tek kategoride uzmanlaşmış konsept mağazalar ile Türkiye çapında toplam 21 ilde 54 mağaza ile hizmet veriyoruz. Yine Ekim 2009 sonu itibariyle, tedarikçi markalarımızın satışında destek veren firma personellerimizle birlikte, mağazalarımızda 350’yi aşkın çalışanımız ile müşterilerimize hizmet verirken; 194 kişi ile de Merkez Ofis’ten mağazalarımıza destek veriyoruz. Merkez Ofis ve mağazalarımızda toplamda 27 kişilik bir İK kadrosu ile iç müşterimize hizmet veriyoruz.
 
İnsan kaynağına pek çok farklı platformda ulaşabiliyoruz
Perakende sektöründeki tüm şirketlerinin yaşadığı, nitelikli iş gücü bulma sıkıntısını aşabilmek amacıyla farklı platformlarda farklı kaynaklar kullanmayı tercih ediyoruz. Basın ilanları, grup içi duyuruların yanı sıra yeni mezun, part-time ve dönemsel destek arayışlarımız için Üniversitelerin Kariyer Günleri, Boyner web sitesi, kariyer portalları, çalışan ya da çevre referanslar ve perakende sektörü içinde yer alan çeşitli İnsan Kaynakları mail gruplarından destek alıyoruz.
 
Her şey doğru kişiyi uygun işe yerleştirmek için
Bizim için, işe yerleştireceğimiz adayın görev ile ilgili deneyim ve donanımı kadar zihinsel beceri ve kişilik özellikleri de büyük önem taşıyor. Ayrıca Kariyer Planı işleyişimiz doğrultusunda bugün mağazanın en alt kademesine aldığımız kişiyi, gelecekte Merkez Ofis’in üst pozisyonlarında görevlendirecek şekilde yetiştirmek idealini taşıdığımız için, işe alım sürecimizi büyük bir titizlikle yönetiyoruz. Kullandığımız envanterler ve uyguladığımız mülakat teknikleri de bu düşüncemizi destekleyen, kişileri daha yakından tanımaya fırsat sağlayan ve doğru nitelikteki kişiyi uygun işe yerleştirmeyi amaçlayan uygulamalar içeriyor. Saha için adaylarımızda aradığımız temel özellikler; adayın uyumlu, içten, gelişime açık, iletişim becerisi güçlü ve duygusal zekası yüksek bir kişi olmasıdır.
 
Üniversiteler sektör oyuncularıyla birlikte kaynak yetiştirmeli
İş niteliği özel donanım ve beceri gerektiren bölümler için çalışan bulmakta dönem dönem sıkıntı yaşayabiliyoruz. Ancak bu zorluğun sebebi Türkiye’nin bu konuda yetişmiş kişilerinin az olması ve bu tür işlerde yetişme sürecinin uzun olması. Bu konu ve alanlarda beklentimiz, üniversitelerimizin daha etkin davranarak, sektör oyuncuları ile birlikte bu alanlara kaynak yetiştirmede öncü olmasıdır.
 
2010’da elektronik öğrenme ile sürekli eğitime geçiyoruz
Çalışanlarımızın büyük bir kısmının sahada görev yapması sebebiyle, sınıf eğitimlerimizi lokasyon bazında ve çok tekrarlı iç eğitmenlerimizle yapıyoruz. 2010 yılı için yaptığımız planlamalarla elektronik öğrenme (e-learning) ile sürekli eğitim bilincini her çalışanımıza benimsetmeyi hedefliyoruz. BOYNER Kurum kültürü içinde koçluk, mesleki eğitimler, işbaşı eğitimleri ve vizyon geliştiren seminerler / konferanslar ise sürekli yapılıyor.
 
“Genç Boynerli” Projemiz başladı
İnsan Kaynakları Yönetiminin daha açık ve sahaya uygun süreçlerle yönetilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Genel İK uygulamalarımızın geliştirilmesinin yanı sıra, Boyner çalışanları olarak, Sosyal Sorumluluk bilinci ve ekip ruhunu her zaman içimizde taşıyoruz. Ayrıca sektörümüzün değişimlere hızla adapte olan yapısını biz de içimizde hissediyoruz. Bu çerçevede, çalışanlarımızın yanı sıra 2. Jenerasyon Boyner’lilerimize de yani “Genç Boyner”lilere ulaşmayı hedefledik.
Boyner Büyük Mağazacılık olarak, toplumun geleceğini şekillendirecek gençlerin hayata donanımlı ve farkındalığı yüksek bireyler olarak hazırlanmaları için harekete geçtik. Çalışanlarımızın 15-20 yaş aralığındaki çocukları için bir proje hazırladık ve Kişisel Gelişim, Toplumsal Bilinç, Sağlık ve İş Hayatı temalı eğitimler ve paylaşımlarla  10 Ekim 2009 günü “Genç Boynerli” programımızın ilk buluşmasını gerçekleştirdik.
 
20 Genç Boynerli hayata hazırlanıyor
20 Genç Boynerli ile başladığımız programımızın içeriğinde, gönüllü uzmanlarca verilen seminerler ve keyifli atölye çalışmalarıyla hayata hazırlanırken, ebeveynleri ile de, yetişkin olma yolunda hızla ilerleyen çocuklarıyla iletişimlerini kuvvetlendirebilmeleri yönünde paylaşımlar bulunuyor. Genç Boynerli eğitimlerimizin ilk haftalarında olmamıza rağmen, çocuklardan ve ailelerden bu konuda çok olumlu geri dönüşler aldık ve almaya devam ediyoruz. Programımızı Aralık ayı içinde tamamlayarak yeni projelerimiz için çalışmalara başlayacağız.
 
2010 yılında hedefimiz 3 yeni mağaza, 200 yeni çalışan
2009 yılında hedefimiz, mevcut personel sayımızı koruyarak mağazacılık hizmet süreçlerimizde yaptığımız iyileştirmelerle personel verimliğini yükseltmekti. 2010 yılında ise açılacak yeni mağazalarımız için 200 kişilik ilave bir işe alım gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2009 yılındaki mağaza açılış planlamalarımız doğrultusunda, 2 çok kategorili Boyner Mağazası, 1 Boyner Sports Mağazası açılışı gerçekleştirdik. 2010 yılı içinde 2 çok kategorili Boyner Mağazası ve 1 BOYNER Outlet Mağazası açılışını daha planlıyoruz.  
 
Performans Değerlendirme bir sınav değil, gelişmeye yarayan en önemli araç
Performans Değerlendirme sistemimiz bir sınav değil, yönetim bilgi sistemine bir kaynak teşkil eden, şirketin verimliliğini arttırmaya ve şirkette sağlıklı ilişkilerin kurulmasına yardımcı olan, çalışanın eğitim, gelişim ihtiyaçlarının tespit edilmesini sağlayan ve İnsan Kaynakları alanındaki diğer kararlar için altyapı oluşturan bir araç olarak kullanılıyor. Yetkinlik ve hedef bazlı kurulmuş olan, bizim de etkin olarak kullandığımız; ancak her zaman geliştirilmesi yönünde çalışmalar yürüttüğümüz bir süreç. Ayrıca ödüllendirme çalışmalarımız, hem kariyer planlamalarında hem de ücretlendirme sistemimizle entegre şekilde yapılandırıldı. Tüm bunların yanı sıra  çalışanlarımıza Özel Sağlık Sigortası, servis, yemek, giyim yardımı gibi çeşitli yan olanaklar sağlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra tüm personelimiz, Boyner Mağazaları’nda geçerli personel indiriminden faydalanıyor.
 
Boyner İK Müdürü Fikriye Birinci’ye Özel
 
BOYNER’de çalışmaya ne zaman başladınız? Göreve geldiğinizde İK alanında öncelik verdiğiniz konular neler oldu?
BOYNER Büyük Mağazacılıkla Temmuz 2009’da tanıştım. 4 aydır bu sıcak ve yeni arkadaşlarını hemen grubun içine alan büyük ailenin parçasıyım. Göreve gelişimin ardından öncelik verdiğim konular İnsan Kaynakları Departmanı’nın iletişim gücünü ve ulaşılabilirliğini arttırmak, İnsan Kaynakları uygulamalarının sistemsel alt yapısını iyileştirmek ve uygulamalardaki standartları güçlendirmek oldu.
 
İK alanını seçmenizin en önemli sebepleri neler?
İnsan Kaynakları’nın etkin yönetilmesinin önemi, günümüzde geçmişe nazaran şirketlerin üst yönetimlerinde daha iyi biliniyor. Bu alanı seçerken aslına bakarsanız bilinçli değildim. Sadece tecrübeli İnsan Kaynakları Yöneticilerime saygı duydum ve onların benim hakkındaki görüşlerini önemsedim. Kendimi çalışırken tanıdım ve yatırım yaptım, geri bildirimlere hep önem verdim ve hala önem veriyorum. İlk yıllarımda başka bir alanda da başarılı olabilirim diye düşünmedim diyemem, ancak beni İnsan Kaynakları’na bağlayan ve hala beslendiğim temel nokta insanların zor anlarında güvenilebildikleri pozisyonda olma misyonuna sahip olmanın mutluluğudur. Bu, İnsan Kaynakları’nın bir işletmenin verimliliği açısından en önemli noktası ve benim en önem verdiğim yanıdır.
 
Adaylara yönelttiğiniz özel bir mülakat sorunuz var mı? Bu soruyu neden sorarsınız? Bizimle paylaşır mısınız?
“Bugün kendinizi nerede görüyorsunuz, …. yılında nerede, nasıl, kimlerle ve hangi konumda olacağınızı düşünüyorsunuz?”
Kişiyi sürekli sorularla yormak ve sorgulayıcı olmak istemem. Kendi halinde bugününü, planlarını ve gelecekte nasıl olmak istediğini bu soru ile öğrenebiliyorum. Bu soru ile kişiyi daha iyi tanıyabiliyorum ve en önemlisi onun konuşmasını sağlıyorum.
 
Bir adayda sizin kişisel olarak önem verdiğiniz özellikler neler?
İçten ve gerçek cevaplar vermesi, kendini ifade ederken yaşamının her yönünü kabullenebilmiş olması ve duygusal dengesini sağlamış olması, istekli olması. En önemlisi orta/uzun vadeli hedeflerinin olması ve hedefine ulaşmak için planlarının olması önem verdiğim özellikler.
  
RAKAMLARLA BOYNER İNSAN KAYNAKLARI
 
Boyner Türkiye’de 21 ilde 54 mağaza ile hizmet veriyor. 
Mağazalarında 350’yi aşkın çalışana sahip olan Boyner’in Merkez Ofisi’nde ise 194 kişi çalışıyor. 
Merkez Ofis ve mağazalarda toplamda 27 kişilik bir İK kadrosu bulunuyor.