“Bu iş tam bana göre” diyenlere işi kapma taktikleri

10

Uzun aramalarınız sonucunda tam size göre olduğunu düşündüğünüz bir iş ilanı gördünüz. Ancak tam başvuracakken ilanda istenen yetkinliklerden bazılarının sizin CV’nizle uyuşmadığını fark ettiniz. “Olsun yine de başvurayım, belki geri dönerler” mi diye düşünürsünüz, yoksa “Başvursam ne olacak, zaten aramayacaklar” diye mi?

Özgeçmişinizle hiç örtüşmeyen bir ilana başvurmanın vakit ve enerji kaybına neden olabileceğini, uzun vadede motivasyonunuzu kırabileceğini ve bunun gibi birçok açıdan sizi zora sokabileceğini daha önce yayınlanan makalelerde yer vermiştik. Peki, size uygun olduğunu düşündüğünüz bir ilanı gördüğünüzde ancak istenen yetkinliklerden bazılarının sizin CV’nizle uyuşmadığını fark ettiğinizde tavrınız ne olur? Nasıl bir yol izlersiniz? İlana başvurmaktan hemen vazgeçer misiniz yoksa yine de şansınızı dener misiniz?

Bu tür bir durumla karşılaşan adaylar şu tavsiyelere uyabilir:

Var olan becerilerinizin işin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini açıklayın

Eğer başvuru yapmak istediğiniz işin tam size göre olduğunu düşünüyor ancak “Zaten beni almazlar” diyerek vazgeçiyorsanız, yanlış düşünüyor olmanız mümkün. İlanda yer alan yetkinliklerin bir kısmını karşılıyorsanız, o ilana başvurabilirsiniz. The Prepary’in Kurucusu Jaime Petkanics, iş başvuru yaptıktan hemen sonra adayların vakit kaybetmeden iş tanımını düşünerek mülakata yönelik hazırlık yapmaları gerektiğini söylüyor.

Buna göre öncelikle işverenin adaydan istediği özelliklerin hepsini bir kağıda alt alta yazın. Her bir görevin yanına karşıladığınız görevleri yazın. Örneğin “Akıcı bir biçimde İngilizce konuşabilmek” yetkinliğinin yanına, “Yürütülen uluslararası çalışmalarda kurumlar arası iletişim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ve takip edilmesi, projelerin koordinasyonunun yapılması”  diye not düşebilirsiniz. Adaydan beklenen her bir görev tanımının sizdeki karşılığını mülakata hazırlık sürecinde çıkarmanız hem sorulan sorulara rahatlıkla cevap vermenizi hem de sizden bir örnek vermeniz istendiğinde bocalamadan cevap vermenizi sağlar.

Belirtilen iş tanımlarından karşılayamadığınız her biri için ise, o görev tanımına yönelik yaptığınız en uygun ve en benzer görevi/işi hatırlayın. Örneğin sizden, “Firmaya yeni katılan çalışanların eğitim süreçlerinde etkin bir şekilde görev almak” görevi bekleniyorsa ve iş hayatınızda şimdiye dek bu tarz bir görevde bulunmadıysanız, sosyal hayatınızdan o göreve en uygun olacak şeyi düşünmeye çalışın. Örneğin mahalledeki çocuklara futbol antrenörlüğü yapmış olabilirsiniz. Böylesi bir durumda, takıma yeni katılan çocukların ekip içindeki adaptasyonlarını sağlama ve onlara eğitim verme konusunda bir fikrinizin olması olası. Mülakatta bu noktaya dikkat çekerek, şimdiye dek profesyonel iş hayatınızda böylesi bir görevi yürütmeseniz bile, konuya uzak olmadığınızı, futbol takımı için yaptıklarınızı ve elde ettiğiniz kazanımları anlatabilirsiniz.

Yeni beceriler kazanın

Bu süreçte yapılabilecek bir diğer eylem ise yeni beceriler kazanmanız yönünde olur. Mesleki becerileriniz noktasında proaktif olmanız, rakipleriniz arasından kolaylıkla sıyrılmanızı sağlar. Örneğin web editörü olarak çalışmak istiyorsunuz ancak görsel tasarım programı kullanmayı bilmiyorsunuz. “Tasarım programlarını kullanabilmek ve haberde kullanılacak görselleri hazırlayabilmek” yazılı bir görev tanımının kariyeriniz boyunca karşınıza çıkması olasıdır. Bu nedenle ilanda yer alan bu görevi gördükten sonra bu konuda hızlıca aksiyon alabilirsiniz. Böylelikle eksik olan bir yönünüzü geliştirmek için daha atmış olursunuz.

İş tanımında yer alan tüm yetkinliklere sahip olmayabilirsiniz

İş tanımında belirtilen her yetkinlik bazen işin gereksinimlerinden biri olmayabilir. Bu nedenle eksik olduğunuz yönlerinizi vurgulamak yerine, mevcut olan ve geliştirmeye çalıştığınız yetkinlikleriniz sayesinde o işin üstesinden nasıl başarıyla gelebileceğinize odaklanabilirsiniz. İK uzmanları CV’nizdeki eksikliklerin zaten farkında olacaktır. Ancak önemli olan nokta, İK uzmanlarını bu işi iyi yapabileceğinize ve işin üstesinden rahatlıkla gelebileceğinize inandırmanızda gizli.

Önceki İçerikTeknik pozisyonlara özel iş görüşmesi ipuçları
Sonraki İçerikÇocukken öğrenilen liderlik dersleri
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. Kendim emekli bir bankacıyım,iktisat mezunuyum yüksek lisans yaptım.
  Bankada 2005 yılında kurumsal bankacılık dalında müdür yardımcısı olarak emekli oldum.
  Şimdi ise bir otel çamaşırhanesinde çalışıyorum.
  Aslında kendim genel muhasebe,maliyet muhasebesi başta olmak üzere dış ticaret uzmanıyım ayrıca iyi derecede İngilizce ve Rusça bilmekteyiz kısmen de almanca bilmekteyim
  Ayrıca 1979 yılında İstanbulda bankada insan kaynaklarında çalışmaya başladım ve yaklaşık 5 yıl görev yağtım
  Bugün otelde insan kaynakları müdürlüğüne başvuruda bulunmak istiyorum fevkaledede yapacağına inanıyorum
  Üst düzey bir yetkiliye ulaşamıyorum.
  Bana yardımcı olmanızı ıstırham ediyorum

 2. Çok güzel yazmışsınız,ama örnekleriniz genelde hep yabancı kaynaklı oluyor.İş görüşmelerinde yenilikçi fikirler,yaratıcı sorular gibi görüşmeler hep yabancı şirketlerde,profesyonel işe alım uzmanları tarafından yapılmaktadır.Birde günümüz türkiyesine bakınız.Öncelikle biz tam olarak avrupa ve amerika ile entegre olamadık,ama sanki entegreymişiz gibi yazılar yazıp yorumlar yapıyoruz.Türkiyede kurumsal büyük şirketlerin çok azında,parmakla sayılamayacak derecede işe alım sürecini profesyonel olarak yürüten insanlar bulunmaktadır,fakat genel olarak iş görüşmesinde kendinizi tanıtın,kariyer hedefiniz ne gibi klasik sorulardan öteye gitmemektedir.Ayrıca iş görüşmelerinde,işe alım sürecini profesyonel yönetemeyen insan kaynakları,karşısındaki işe alacağı insanın hangi pozisyonda değerlendireleceğini dahi bilmemektedir.Maksat soru sormak.Size biri uzun vadede kariyer hedefiniz ne derse,buna elbetteki ben ameleyim amele olarak kalacağım diyemezsiniz,kariyer hedefinizi iletirsiniz,fakat eğer size biz bu alanda uzun süre şu pozisyonu düşünmüyoruz derseniz sorduğunuz sorunun tamamen saçma ve absürd olduğu ortaya çıkar.Önce insan kaynakları sürecini amatörlerden alıp,işi profesyonel yapan,hangi pozisyon ile hangi görüşmeleri yapmak mantıklıdır diye düşünebilen insanlardan olmalıdır.

  • Kesinlikle katılyorum. O klasik dedğiniz soru cümleleri de yurt dışından ithaldir. Bu ülkede insan kaynakları bölümleri çok düşük puanlarla okunabiliyor ve biz bu insanlardan şirketi ileriye taşıyacak üst düzey kişileri seçmesini bekliyoruz. Acınacak haldeyiz.

 3. Aradığım makaleyi geç de olsa okumak güzel oldu. Hiç olmazsa aynı sıkıntılar konusunda yön vereceğim insanlar için elimde bir veri olmuş oldu.
  Teşekkürler

 4. Merhabalar
  kariyer sitesinden onlarca yere iş başvurusu yaptım.Bir şirket dönüş yaptı.Şirketler bizatihi şirketin kendisine başvuru yapmayınca ilgi göstermiyorlar.Kariyer.net’in daha farklı çalışma Yöntemleri bulup şirketlerin buradan yapılan iş başvurularını ciddiye almalarını sağlamaları gerekiyor acizane fikrim.
  İyi çalışmalar.

 5. Gerçekten çok mantıklı mülakatlarda aynen bu şekilde hazırlanılır ise işi kapama olasılığı yükseliyor her zaman insan kendini geliştirmeli her soruya bir cevap doğru bir şekilde vere bilmeli.

  insanları bilinçlendirdiğiniz için teşekkür ederiz

  iyi çalışmalar..

 6. adaletin ve torpilin döndüğü bir Türkiyede işi kapmak adına makale yayınlamışsınız güzel. unutmayın basvuru sırasına bilgisine becerisine veya yetişmiş uzman olmanıza gerek yok. çünki bir dayısı olan sizin anladığınız işi anlamasada yapabiliyor…….

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here