Mezun olalı çok oldu, neden hâlâ iş arıyorum?

12

Uzun zamandır iş arıyorsunuz. Üniversiteden yeni mezun olmuş da değilsiniz ancak aradığınız işi bir türlü bulamıyorsunuz. Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun farkındasınız. Peki, yapılabilecek en azından ufak birkaç ayrıntı yok mu? 

İş aranılarak geçirilen dönemin zorlukları, yarattığı moral bozuklukları elbette birçok insan için aynı. Her şeyin üst üste geldiğini düşündüğünüz bu süreçte gördüğünüz her iş ilanına başvuruda bulunmak ve  telefonu yanından ayırmayarak mülakat daveti için aranmayı beklemek iş arayışı uzun süren birçok kişi tarafından yaşanıyor. Peki, uzun zamandır iş arıyorsunuz ancak neden bulamıyorsunuz? Bunun pek çok farklı nedeni olabilir, piyasa şartları, eğitim ve deneyim, sektörünüzün zorlukları…

Peki okuldan mezun olduğunuz halde uzun zamandır iş bulamıyorsanız neler yapabilirsiniz? İşte, aktif olarak iş aradığı halde iş bulamayanların dikkat etmesi gereken 7 önemli nokta:

CV’nizi güncellemekle işe başlayın 

Eğer uzun zamandır işsizseniz ve sık sık iş başvurusunda bulunduğunuz halde mülakat daveti almıyorsanız CV’nizi mutlaka gözden geçirin. CV’nizi sık sık güncellemeye özen gösterin ve her yeni yetkinliğinizi CV’nize eklemeyi ihmal etmeyin. Eğitiminizden yetkinliklerinize, tecrübelerinizden iletişim bilgilerinize dek tüm bilgilerinizi CV’nize doğru ve güncel yazdığınızdan emin olun.

Her ilana başvurmayın

İş arayışınızın uzun olması nedeniyle panik olarak her iş alanında başvuruda bulunmayın. Çünkü işverenler pozisyonla ilgisiz olduğunu düşündükleri adayları sürecin başında eleyecektir. Bu durum da sizin çok başvuru yaptığınız halde daha uzun süre iş aramanıza neden olabilir. Bu nedenle “İş başvurusu yapmak istediğiniz ilandaki aranılan özellikler ile sizin CV’niz örtüşüyor mu?” ayrıntısına mutlaka dikkat edin.

Maaş beklentinizi gözden geçirin 

Kariyeriniz için uygun olan, CV’nizde fark yaratacak ve deneyimlerinizi artıracak iş fırsatları için zaman zaman maaş beklentinizi gözden geçirin. Bu konuda yeni mezunların aynı iş karşılığında aldığı maaşları kısacası piyasa şartlarını öncelikli olarak inceleyin. Mezun olduğunuz bölümle ilgili iş tecrübeniz fazla değilken belki de yüksek maaş beklentisine girmiş olabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle kariyer haritanızı çizerken size sunulan iş fırsatlarını derinlemesine değerlendirin ve seçimlerinizi buna göre yapın. Bu durum, çok az paraya çalışın anlamına gelmemekle birlikte uzun vadede şirketin size katacaklarını da aklınızdan çıkarmayın.

Gönüllü çalışmalarda bulunun

Eğer üniversiteden mezun olalı çok olduysa ancak halen deneyiminiz yoksa gönüllü çalışmalarla CV’nizi güçlendirebilirsiniz. Pek çok İnsan Kaynakları uzmanı, gönüllü çalışmalarda bulunmanın adayların hem vakitlerini anlamlı bir şekilde değerlendirdiği anlamına geldiğini hem sorumluluk almayı öğrettiğini hem de gönüllü çalışmanın kişisel marka algısını geliştirdiğini  belirtiyor.

 YUKSELMEK3333

Ön yazınıza özen gösterin

“Bu iş ilanı tam da bana göre” dediğiniz ve iş başvurusu yapmak istediğiniz ilanlarda ön yazı yazmayı alışkanlık haline getirin ve başvuracağınız firmaya özel ön yazı yazın. Ön yazınızı oluştururken o pozisyona neden uygun olduğunuzu, neden sizi almaları gerektiğini düzgün ifadelerle belirtin.

Yeni şeyler öğrenmeye devam edin

İşsiz olmanın getirdiği yılgınlıkla zamanınızın boşa akıp geçmesine izin vermeyin. Çalışmak istediğiniz alana ait iş ilanlarında adaylarda hangi özellikler aranıyor? Hangi kriterler ağır basıyor? Buna dikkat ederek CV’nizde eksik gördüğünüz alanları doldurmaya ve kendinizi sürekli olarak geliştirmeye dikkat edin. Boş vaktinizi düzgün değerlendirerek eksikliğini hissettiğiniz alanları, kurslarla ve sertifika programlarıyla tamamlayın.

İş alanındaki çevrenizi geliştirin

Aynı mesleğe sahip olduğunuz ya da bulunmak istediğiniz sektörlerdeki insanlarla daha çok iletişime geçin. Bugünün deyimiyle “Network’ünüzü genişletin” ve  bu durumun yalnızca sosyal hayatınızı değil kariyerinize de etki edebileceğinizi unutmayın. İlerlemek istediğiniz alandaki insanların bulunduğu seminerleri, konferansları, topluluk etkinliklerini kaçırmayın.

 

 

Önceki İçerikModa sektöründe kariyer için anahtar kelimeler
Sonraki İçerikGrup mülakatında dikkat etmeniz gerekenler
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. @Mezun olduğunuz bölümle ilgili iş tecrübeniz fazla değilken belki de yüksek maaş beklentisine girmiş olabileceğinizi unutmayın.

  Hımm peki mülakatlarda bunu direk soruyorlar tecrübesiz olsak bile ne demeliyiz benim için paradan çok iş(!) önemli, yaş kaç olmasına rağmen bedavaya iş yaparım mı?? İşin aslı zerre kadar duygu sömürüsüne ve bu konuda hikaye anlatmaya gerek yok bu soru sorulursa tereddütsüz cevap veririm zaten öyle de yapıyorum farketmez baştan kaybetsem bile sormasın o zaman karşıdaki ben naapiyim?

 2. Merhabalar,
  Esasinda universitedeyken fazlasiyla başarili oldugumu dusunuyordum. Okulumu da uzatmadim bütünleme nedir bilmem, dersi derste ögrenirdim. Ama derse bile gelmeyen arkadaslarimin işe girdigini duyunca nerede hata yaptim acaba diye dusunmuyor degilim dogrusu. Tabi ki tam degilim. Elbette ki eksiklerim var ama bu kadar uzun surede issiz kalmak da hakkim olan degildi. Referans mi problem? Yanlis bolum mu secmisim? Hic mi iyi bir tercih yapmamisim? Buyrun siz cevaplayin. Muhakkak ki bir yerde sorun var.

 3. Mezun olalı yaklaşık 1 yıl oldu. 8 aydır bir işte mühendisim ama hem maaşımdan hem de iş yerinin bana kattıklarından memnun değilim. Üniversite eğitimi ile iş hayatını karşılaştırınca yüzde 80 hiç işe yaramayan şeylerin öğretildiğini görüyorum. yeni bir iş aramama rağmen hala bir geri dönüş alamadım tabi yeteneksiz olmadığımı düşünüyorum. benim gördüğüm kadarıyla elektronik mühendisliğinde bir kaç sene sürünmek, kendini iyi geliştirmek ve iyi bir maaşı talep edecek birisi olmak gerekiyor.

  • Bende mezun olalı 1 yıl oluyor. Başarılı bi öğrenciydim tüm hayatım boyunca da öyle oldum ve böyle bi durumla karşılaşacağımı hiç beklemiyordum. ve benim hayatımda köklü değişimler oldu .. kapandım ve kararımın sonuna kadar arkasındayım. Ama müslüman ülkesinde yaşıyoruz diyoruz ya yalan… bütün kapılar teker teker kapandı.. şuan mesleğile alakasız bi işteyim. yok yani .. bu dünyaya zengin gelmediysen arkanda dayın amcan yoksa elin uzun değilse, bu şekilde yaşamaya mecbursun..

 4. Yaptığım yorum nedense onaylanmamış ama aslında nedeni belli

  “Gerçekler acıtır” “Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” aynen işten kovulmak gibi :)

  Yaw ne dedik hakaret mi ettik herkes gibi seviyeli bi yorum yazdım eleştiriye kapalıysan yorumları da kapa o zaman!!

 5. Bak ciddi olarak sormuştum onu işe bağlılık demek bedava iş yapmak demek mi sana göre ki kulluk kölelik gibi yani aynı? Üstelik dediğim gibi bu soru direk sorulan bi soru mülakatlarda yoksa bence de gündeme gelmemeli, sorulmamalı bu şekilde hele ki tecrübesiz elemana.

 6. @Tugba

  Bu işlerde çok önemli bir noktayı söylememişsin o da torpil bu yüzden de o tecrübe dediğimiz şey hakkaten kağıt üzerinde yazan yazıdan başka bişey değil aslında ama yine de işin tuhaf tarafı bu bilmem ne kadar şeyi sıralayan firmalar acaba kendileri o konularda o kadar uzman mı? Buldukları o tecrübeli adamlar bi firmaya girdiklerinde bütün o bildiklerini falan uygulayabiliyolar mı? Çünkü iş demek uygulama demektir bilgi değil!! Sorular çoğaltılabilir de.

 7. Sonradan yazıyom da sen zaten onaylamiican ama yine de söyliyim ben

  @Gönüllü çalışmalarda bulunun

  evet önceki yorumum haksız değil çünkü ne demişsin hem de mezunken ha??

  Hayalleriniz varsa onları da erteleyin diyorsun yani boyna bedava iş yaparak :D üni okumak falan da hikaye hiç öyle duygusal söylemiyorum bunları.

 8. Maalesef ki bir Türkiye gerçeğidir bu.Tanıdık ya da desteğiniz yok ise hayalinizdeki işe de maaşa da çok zor sahip olursunuz.
  Bölümünüz ne olursa olsun uzun yıllar alakasız işlerde/pozisyonlarda düşük ücretlere çalışırsınız.
  Yanlış tercih de yapıyor olabilir kişi fakat ülke şartlarında her şey bambaşka yürüyor.
  Çoğu insan istediği iş yerine mecbur olduğu ya da onları isteklerine götürecek işlerde çalışıyor.İş bir amaç değil araç çoğu kişi için.
  Kimse tecrübesiz eleman çalıştırmak istemiyor ama herkes bilgili ve donanımlı eleman arıyor/istihdam etmeye çalışıyor.Koca bir ironi!
  Az insan,az para ama çok iş gücü mantığı da cabası.
  Kimse size istediğiniz ya da hak ettiğiniz yeri/işi/konumu vermez bu ülkede.Yıllarınızı harcayarak onu bizzat sizin almanız gerekiyor.
  Uzun lafın kısası;
  işsiz kalmak istemiyorsanız seçici ya da idealist olma lüksünüz yok.
  Düzene ayak uydurmak zorundasınız…
  İnsanlara istediklerini vermeli,duymak istediklerini söylemelisiniz.
  Sizin geçemediğiniz mülakatlarda olan tam da bu işte.

  • Merhaba,o kadar güzel yazmışsınız ki p kadar hislerime tercüman oldunuz ki üşenmedim yatağımdan doğrulup yazma gereği duydum.Teşekkür ederim.

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!