Çok fazla başvurunun olduğu pozisyonlar için giderek daha sık yapılmaya başlanan grup mülakatlarında amaç birden fazla adayı aynı anda tanıyarak doğru adayı seçebilmek. İnsan Kaynakları uzmanları tarafından adayların tüm davranışlarının ve becerilerinin incelendiği grup mülakatlarında dikkatli olmak şart.

İnsan Kaynakları uzmanları tarafından bir plan çerçevesinde yapılan grup mülakatlarında adayların kendi aralarında tartışmaları teşvik edilerek liderlik özelliği baskın adayların öne çıkmasını sağlamak ve tüm becerileri gözlemleyebilmek hedeflenir. Özellikle büyük şirketlerin sıklıkla kullandığı ve yaygınlığı giderek artan grup mülakatlarında dikkat çekmek için bazı püf noktalarına dikkat etmekte fayda var.

İşte diğer adayların arasından sıyrılabilmek için dikkat edilmesi gerekenler:

Göz teması

Mülakatı yöneten İnsan Kaynakları uzmanlarıyla sürekli göz teması kurmak çok önemli. Mülakatın başından sonuna kadar kuracağınız göz teması özgüveni yüksek, ne istediğini bilen ve iletişimi kuvvetli biri olduğunuzu göstermesi açısından son derece gerekli.

Kendini tanıtırken

Her mülakat gibi grup mülakatları da adaydan kendisini tanıtması isteği ile başlar. Burada İK uzmanının zaten özgeçmişinizi bildiği düşünülürse çok fazla detaya girmeden kısa bir tanıtım konuşması yapmak gerektiği unutulmamalı. Önceden hazırlanacak hedeflere ve kişiye dair kısa konuşma en başta dikkat çekmenin güzel bir yolu olacaktır.

Vaka çalışması

Grup mülakatlarında adaylara genelde bir vaka çalışması verilerek sanal bir çalışma ortamı yaratılır. Bu çalışmayla ilgili adayın mutlaka özet de olsa düşüncelerini ifade etmesi, problemlere çözüm sunması ve önerilerini dile getirmesi son derece önemli. Siz de  kendinize sorulmasını beklemeden uygun bir aralıkta söz alıp uzmanların dikkatini çekebilirsiniz.

mulakat1

Zaman kısıtlı

Heyecan ve stres nedeniyle mülakat sırasında kendinizi gösterememeniz ya da istediğiniz gibi ifade edememeniz göz ardı edilmemesi gereken bir olasılık. Bu nedenle zamanın kısıtlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Önceden hazırlık yapmanız ve söylemek istediklerinizin çerçevesini çizmeniz bu nedenle çok önemli.

Muhalefetten kaçınmak

Diğer adayların söylediği her şeye muhalefet etmek, sürekli aksini iddia etmeye çalışmak dikkat çekmenin hiç de iyi bir yolu değil. Önemli olan vaka çalışmasıyla ilgili düşüncelerinin anlamlı ve uygulanabilir olması. Aksi bir düşünce sunacaksanız bile tarzınıza ve ifade biçiminize dikkat etmeniz gerekiyor.

Takım ilişkileri

Adayın grup mülakatında takım üyeleriyle kurduğu ilişki son derece önemli. Diğer takım arkadaşlarıyla göz teması kurmanız, sözlerini kesmeden onları dinlemeniz ve uyumlu davranmanız gerekiyor. Diğer çalışanlarla kurduğunuz ilişkinin de teste tabi tutulacağını unutmamalısınız.

Mütevazi olmak

Başarılarla geçen bir üniversite hayatının ardından iş dünyasına hazırsınız. Bir an önce yeteneklerinizi göstermek ve ayaklarınızın üstünde durmak istiyorsunuz. Öncelikle acele etmeden sağlam adımlarla ilerlemeniz gerekiyor. Aceleci olmak yanlış bir tarzınızın olmasına ve kapıların daha en başta kapanmasına neden olabilir. Uzmanlar grup mülakatında kibar ve saygılı olmayı, diğerlerini ezmeye çalışmadan düşünceleri ifade etmeyi ve en önemlisi de kişinin kendisi gibi olmasını öneriyor.

Daha çok iş fırsatı için hemen ilanlara başvurabilirsiniz.