Unisbul.com‘da yaz aylarında daha fazla part-time iş fırsatı ortaya çıkıyor. En çok satış temsilcisi, öğretmen, garson ve pazarlama elemanı arayan firmalar özellikle üniversite öğrencilerini tercih ediyor.

Beşinci yılını geride bırakan Unisbul.com, part time işleri üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği bir çatı altında toplamaya devam ediyor. Unisbul 8 bin aktif eleman arayan firma var, ayda ortalama 1300 yeni ilan yayınlıyor ve yaklaşık120 bini aşkın üniversite öğrencisi Unisbul.com aracılığıyla iş arıyor. Şirketin kurucu ortakları Cemil Erol, Uğur Akkuş yazın en çok; satış temsilcisi, öğretmen, garson, pazarlama elemanı, hostes, tanıtım elemanı, stajyer, çağrı merkezi oyun ablası, grafiker ilanı yer aldığına dikkat çekiyor. Yazın ortaya çıkan part time iş fırsatlarıyla ilgili sorularımızı Cemil Erol, Uğur Akkuş yanıtladı.

Yaz döneminde gençlere yönelik ne gibi part time iş fırsatları ortaya çıkıyor ve gençler ortalama ne kadar kazanabilirler?

Cemil Erol: İstanbul Shopping Fest’le birlikte mağazalar bu dönemde çalıştıracak mağaza satış temsilcilerine ihtiyaç duyuyorlar. Eylül’deki Rock’n Coke etkinliğinde binlerce öğrenci çalışıyor. Turizm bölgelerinde garsonluk, animatörlük pozisyonlarında ihtiyaç artıyor. Yazın gelmesiyle birlikte çocuklarla tatilde kaliteli ve verimli vakit geçirecek, birlikte havuza girecek oyun ablalığı talebi çok geliyor. Ramazan süresince ve bayram süresince şeker standında çalışacak tanıtım elemanı, hostes gibi pozisyonlarda artış bekliyoruz. Part- time işlerde çalışanlar ortalama günlük işlerde 100 TL – 150 TL,  aylık işlerde 1.500 TL – 2000 TL kazanabiliyorlar.

 Gençlerin yazın part-time veya oyun ablası olarak çalışması gelecek kariyerlerinde sizce ne gibi avantajlar sunar?

Uğur Akkuş: Çalışarak okumanın getirisi düşünülenden çok daha fazla. Sadece para kazanmak diye bakmamak lazım, çalışarak okuyanlar kendilerini şanslı hissetmeli. Özellikle öğrenim görülen konuyla ilgili bir sektörde çalışma şansı elde edince özellikle bu şansı değerlendirmek gerekir. Teorik bilgi, ve pratik becerilerle gerçek yaşamın içinde olunuyor ve mezun olup iş aramaya başladığında ne ile karşılaşacağı biliniyor. Böylelikle daha gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleniyor. Ayrıca öğrenciyken part time çalışanların çevre edinerek iş bulma şansı hiç iş tecrübesi bulunmayan yeni mezunlara göre çok daha fazla.