Arşivler

Bureau Veritas 100 yıllık deneyimiyle geleceğe güvenle bakıyor

Yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip danışmanlık şirketi Bureau Veritas, 14 yıldan beri Türkiye’de de hizmet veriyor. Şirketin faaliyetlerini, organizasyon yapısını ve gelecek için hedeflerini İnsan Kaynakları Sorumlusu Burcu Özcaner ile konuştuk.

Bureau Veritas Türkiye’de hangi alanlarda hizmet veriyor?

Bureau Veritas Türkiye, 1990 yılından beri faaliyet göstermekte olup, yüz yılı aşkın uluslararası deneyimin birikimiyle teknik denetim, risk önleme, ürün, proses ve yönetim sistemleri değerlendirme ve belgelendirme konularında hizmet veriyor.

Bureau Veritas Türkiye, 160 kişilik uzman mühendis kadrosu ve Türkiye ile Hazar Denizi ülkelerinde (Azerbaycan, Kazakistan) yedi ofisiyle sektörünün en büyük ve güvenilir kuruluşu olarak çalışmalarını genişleyen bir coğrafyada sürdürüyor. Bureau Veritas Türkiye, grubumuzun uluslararası organizasyon ve birikiminden de faydalanarak imalat, ticaret ve hizmet sektörlerinde tasarımdan son tüketiciye kadar uzanan tüm etkinlik ve süreçleri kapsayacak şekilde hizmet veriyor.

Bureau Veritas Türkiye’nin bünyesinde bağımsız bir şirket olarak kalite, çevre, sağlık, güvenlik, otomotiv, havacılık ve gıda standartları üzerine sistem belgelendirme hizmetleri veren BVQI şirketi de bulunuyor. BVQI, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı’nın (EFQM) aktif bir üyesi. 2003 yılında Türk Akreditasyon kurumunca (TURKAK) akredite edildi.

Şirketinizde İnsan Kaynakları Departmanı’nın görevi nedir?

Şirketimizde İnsan Kaynakları Departmanı’nın görevi; Bureau Veritas Türkiye ve Hazar Denizi ülkeleri için İnsan Kaynakları politikalarının oluşturulması, seçme ve yerleştirme, performans yönetimi, eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin planlanması ve tüm bu süreçlerin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi. İnsan Kaynakları Departmanı olarak şirketimizin öz değerlerine ve iş değerlerine sahip çıkmak ve yaymak, liderliği ve girişimciliği geliştirmek, bilginin paylaşılmasını sağlamak, sürekli eğitim ve gelişimi desteklemek öncelikli hedeflerimizdir.

İnsan Kaynakları yönetiminde ne gibi politikalar izliyorsunuz?

Bureau Veritas’ın çalışanları, başarımızın anahtarıdır. Şirketimiz tüm çalışanlarının uzmanlık seviyelerine, bilgi ve deneyimlerine inanır, iyi niyetine güvenir, gelişimi için yatırım yapar. Bureau Veritas Türkiye, çalışanlarının katılımı, enerjisi, desteği, deneyimleri, önerileri ve fikirleriyle büyümeyi hedefler. İnsan kaynakları olarak ortak hedefler için çalışmayı teşvik eden, çalışanlarımızın ihtiyaç ve beklentilerini değerlendiren, insan odaklı, pozitif bir yaklaşıma sahibiz. İnsan Kaynakları politikamız, tarafsız ve açık olmak, çalışanlarımızın profesyonel niteliklerini teyit ve tespit ederek, gelişim fırsatları sunarak hem profesyonel anlamda gelişmelerini hem de Bureau Veritas’ın bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duymalarını sağlamaktır. Kurumunuz çalışanlarına ne gibi imkanlar sunuyor?

Performansa ve enflasyona göre ücret artışı yapıyor, çalışanlarımıza hedeflerine ulaşma derecelerine göre prim; yönetim kademelerine ise ikramiye veriyoruz. Tüm çalışanlarımıza eşlerini ve çocuklarını kapsayacak şekilde özel sağlık sigortası sağlamaktayız. 2005 yılı başında da bireysel emeklilik sistemine geçecek şekilde tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bunun dışında çalışanlarımızın verimli ve mutlu bir çalışma için bedenen de dinç olmalarını sağlamak üzere fitness, step, tai-chi, tenis gibi farklı beklentilere hitap edecek kapsamda spor yapma olanağı sunmaktayız. Diğer taraftan çalışanlarımızın sosyal gereksinimlerini karşılamak ve iş dışı paylaşımları teşvik etmek amacıyla brunch, tiyatro, geziler, Cuma günleri happy-hour gibi sosyal aktiviteler de düzenleyerek iş yerimizi eğlenceli kılmaya çalışıyoruz.

Şirket içi eğitimlerinizi hangi alanlarda düzenliyorsunuz?

Eğitim ihtiyaçları performans değerlendirme formları, eğitim ihtiyaç anketleri ve çalışanlarla yapılan görüşmeler neticesinde belirleniyor. Bu eğitimleri çalışanlarımızın niteliklerini arttırmak, bilgilerini tazelemek, bir üst pozisyona hazırlamak ve yeni beceriler kazandırmak amacıyla gerçekleştiririz. Yeni personelin ise şirketimizi tanımasını sağlamak, uyum sürecini hızlandırmak için oryantasyon eğitimleri ve şirketimiz etik kuralları ile ilgili uygulamalı eğitimler düzenliyoruz. Bunun dışında sahada görev yapan tüm çalışanlarımızı iş güvenliği konusunda bilgilendirmek amacıyla verdiğimiz eğitimler de yıllık planımızda önemli yer tutuyor. Teknik çalışanlarımıza nitelik artırma ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha iyi cevap vermemizi sağlamak üzere ağırlıklı olarak teknik eğitimler düzenliyoruz. Bu teknik eğitimler belgelendirme standartları eğitimleri (ISO 9001, ISO 14001 vb.); gıda güvenliği ve HACCP eğitimleri; otomotiv eğitimleri (TS 16949, QS 9000 vb.); teknik emniyet ve özel risklerin yönetimi (elektrik, ekipman, makina, yangın vb.); tasarım ve işletmeye yönelik eğitimler (bina ve yapılar, tahribatsız testler, elektrik, enerji vb.); ve CE markalama gibi aynı zamanda dış müşteriye de sağladığımız eğitimler. Teknik eğitimlerin dışında tüm çalışanlarımıza, eğitim ihtiyaçlarına göre kişisel gelişim eğitimleri de düzenliyoruz. Ayrıca İnsan Kaynakları ve yöneticilerimiz tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen çalışanlarımızı yöneticilik pozisyonlarına hazırlamak üzere yönetici geliştirme programına dahil ediyoruz. Yönetici geliştirme programının 1 hafta süren birinci bölümünde Bureau Veritas iş modeli, stratejisi, ürünleri, finans, pazarlama gibi başlıklar kurumumuz yöneticileri tarafından sunulmakta ve örnek olaylar çözümleniyor. Programın ikinci bölümünde ise profesyonel eğitim kuruluşları tarafından liderlik, girişimcilik gibi konularda eğitimler veriliyor.

Kurumunuzda çalışacak adaylarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?

İşe alımda adayın öncelikle şirketimizin vizyon, kültür ve öz değerlerine uygun olmasını daha sonra söz konusu pozisyonun gerektirdiği yetkinliklere sahip olmasını arzuluyoruz. Teknik pozisyonlar olarak nitelediğimiz enspektör, danışman, denetçi ve eğitmen pozisyonları için yeterli iş deneyimine sahip uzman mühendisleri tercih ederken; destek bölümler olarak adlandırdığımız Pazarlama, İnsan Kaynakları, Muhasebe & Finans ve IT pozisyonları için üniversitelerin çeşitli bölümlerinden mezun adayları tercih ediyoruz. Uluslararası bir şirket olmamız, bilgi ve birikimimizi tüm BV grup ve Bureau Veritas Türkiye olarak interaktif şekilde sürekli paylaşmamız sebebiyle tüm pozisyonlar için çok iyi derecede İngilizce bilmek ve yurt içi ve dışında seyahat engeli bulunmamak bizim için mutlak bir tercih kriteri. Bunun dışında her zaman için en öz değerlerimizle örtüşen, tüm bireylere saygı duyan, enerjik, esnek, bilgiyi paylaşan, etik kurallarımızı ve gizlilik prensibimizi benimseyebilecek, gerekli nitelik ve yetkinliklere sahip ve alanının en iyisi olan yetenekli adayları çekmek ve işe bağlı kılmak için çalışıyoruz. 

İşe alım süreçlerinizde Kariyer.net’ten nasıl faydalanıyorsunuz?

Kariyer.net işe alım süreçlerimizde öncelikle tercih ettiğimiz bir araç. İşe alımlarımızın %60’ı kariyer.net üzerinden gerçekleşiyor. Tüm pozisyonlarımızı kariyer.net üzerinden yayınlıyoruz. Geniş veritabanı ile aradığımız nitelikteki adaylara kısa zamanda ulaşabilmemiz, adayları hızlı bir şekilde cevaplayabilmemiz ve eleman bulma sürecinde şirketlere daha iyi hizmet vermek üzere teknolojiyi kullanarak yaptığı yenilikler kariyer.net’i vazgeçilmez kılıyor.

Bureau Veritas olarak gelecek için hedefleriniz neler?

Bureau Veritas Grubu olarak gelecek için hedefimiz dürüst, iş ahlakına uygun, bağımsız, tarafsız ve profesyonel hizmet vermeye devam ederek AB’ye girme yolunda yeterliliklerinin tamamlanması ve standartlar konusunda uyumlarının sağlanmasında Türkiye’deki şirketlere destek olmak; belgelendirme, gözetim ve teknik danışmanlık denildiğinde de akla ilk gelen kuruluş olmak.

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.