Johnson Wax, dünya çapındaki şirket kuralları dahilinde Türkiye’de de Cuma günleri yarım gün çalışma ve serbest kıyafet uygulamasını sürdürüyor. İnsan Kaynakları Müdürü Azra Bütün’le bu uygulamanın sonuçlarını değerlendirdik.

Şirketinizde kıyafet politikasını nasıl tanımlarsınız?
Kıyafet politikası konusunda esnek uygulama yapan nadir şirketlerden biriyiz. Şirketimizde tüm dünyada ” Business Casual ” tabir ettiğimiz yarı serbest iş kıyafeti uygulaması var. Belli kriterdeki toplantılarımız olmadığı sürece takım elbise giymeyi tercih etmiyoruz. Ilıman iklim ülkesi olmamız nedeniyle de biraz daha esnek davranıp yaz günleri kısa kollu gömlek veya penye bluzlar giymeyi tercih ediyoruz.

Bu uygulama ne zamandan beri devam ediyor?
Daha öncede belirttiğim gibi şirketimizin tüm dünyada uyguladığı bir sistem ve uzun zamandır devam ediyor. Yurt dışında “Casual Business” uygulaması oldukça yaygın hatta sırf bu yüzden danışmanlık şirketleri kurulmuş, şirketlere eğitimler veriyor, danışmanlık yapıyorlar. Bu konuyla ilgili giyim firmaları bile var. Türkiye’de ise yeni yeni başladı ve bildiğim kadarıyla birkaç şirket bu alanı hedefleyen giyim katalogları çıkarmak üzere.

Bu talep çalışanlardan mı geldi? Yoksa yönetim mi karar aldı?
SCJ öncelikle çalışanına daha sonra çevresine, müşterilerine ve topluma değer veren bir şirket olması nedeniyle çalışan memnuniyetini ön planda tutuyor. Çok önceden kararlaştırılmış bir sistem yani. Burada önemli olan kimin karar verdiği değil, neden uygulandığı sanırım. Johnson Wax’ın çalışanlarına sağladığı kolaylıklardan sadece bir tanesidir serbest kıyafet uygulaması. Tüm çalışanlarımıza kardan hisse alırlar ,Esnek çalışma saatlerine sahiptirler , Ramazan ayında isteyenlerin erken çıkabilme – izin kullanma olanakları vardır, Cuma günü yarım gün çalışırız.

Neden böyle bir uygulama yapmaya gerek duydunuz?
Aslında bu bir gereklilikten yola çıkarak yapılmış bir şey değil. Bizim için yaptığımız işi en iyi en güzel ve en doğru nasıl yaptığımız önemli. Eğer çalışanlarımız bu şekilde mutlu oluyorlar ve bize katma değerler sağlıyorlarsa bu bizi mutlu ediyor. Şirketimizin karlılığı öncelikle çalışanlarımıza bağlı.

Bu uygulama çalışanların genel motivasyonunu nasıl etkiliyor?
SCJ tüm dünyada yaklaşık 100 ülkede ofisi bulunan ve yaklaşık bir asırdır 5. kuşak tarafından yönetilen çok karlı bir Amerikan aile şirketi olması zaten bu soruyu cevaplıyor. Bizler bugüne kadar olumsuz bir tepki almadık, aksine motive edici olduğunu görüyoruz. Ancak isterdik ki diğer şirketler de böyle uygulamaları tam anlamıyla yapabilsinler.

Cuma günleri performans düşüklüğü, konsantre olamama gibi durumlar gözlemliyor musunuz?
FMCG sektöründe şirket karlılığı önde gelen şirketlerden biriyiz. Karlılığımız çalışanlarımız sayesinde artarak devam etmektedir. Kaldı ki şirketimiz Cuma günü öğleden sonra tatildir. Tüm dünyada uygulanan bir diğer uygulamamız da bu. Çalışanlarımızın ailelerine daha fazla zaman ayırabilmesi yada kendilerine daha fazla serbest zaman yaratmaları düşünülmüş. Tabii her şey bu kadar toz pembe değil, mesai dışı çalıştığımız özel dönemler de oluyor ancak bunlar sık olmadığı ve yapılan uygulamalar motivasyonumuzu arttırdığı için açıkçası Cuma günü öğleden sonra çalışırsak bir rahatsızlık duymuyoruz.

“Uygunsuz” giyinme durumlarıyla karşılaştınız mı?
Biz karşılaşmadık ancak bazı şirketlerin karşılaştığı bir durum. Ben bu konunun biraz çalışanlarla olan diyaloğa ve şirketlerin kendi içindeki istikrarına bağlı olduğunu düşünüyorum. Çok hızlı büyüyen ya da sürekli personel değiştiren şirketlerde zaten bu tür olguları oturtmak çok zor oluyor. Tabii şirket için çalışanlarının seçimi de çok önemli. Kurum kültürüne, departmanına amirine ve çalışma arkadaşlarına kolayca uyum sağlayabilecek profesyonel çalışma tarzını benimsemiş veya benimseyebilecek kişiler seçtiğinizde problem yaşamıyorsunuz çünkü herkes elinden geldiğince birbirine yardım etmeye ve gerekiyorsa uyarmaya çalışıyor. Bizde amir – memur ilişkisi olmadığı için herkes birbiriyle iyi ilişkiler içerisindedir. Yöneticilerin kapıları her zaman açıktır ve çalışanlarımız gerektiğinde amirinin, direktörünün, hata Genel Müdürümüzün bile her konuda yardımcı olacağının bilincindedir. Ayrıca zaman zaman bilgilendirme toplantıları yapıldığından bizde işler çok daha kolay ve hızlı ilerlemekte.

Sizce Cuma günleri dışarıya karşı imajınızı nasıl etkiliyor?
Hiçbir şekilde etkilemiyor. İşimizin gereğine göre rahat çalışabileceğimiz kıyafetleri tercih ediyoruz ancak daha önce belirttiğim gibi hafta sonu kıyafetlerimizle hiçbir zaman şirkete gelmiyoruz. Bu tür konular etkileyecek olsaydı Cuma günü yarım gün çalışmamız da dışarıdan eleştiri alırdı. Bence temiz ve düzgün bir kıyafetiniz varsa, bakımlıysanız, hal ve hareketleriniz yerindeyse hiçbir zaman karşınızdakini olumsuz bir şekilde etkilemezsiniz. Aslı olan iş kaliteniz verimliliğinizdir.

Sizce kıyafet tamamen serbest olsa şirketiniz bu durumdan nasıl etkilenir?
Tamamen serbestlikten ne anladığınıza bağlı bence. Eğer dağınık saçlar, aşırı makyaj, tıraşsız bir yüz, kirli bir ayakkabı, yırtık bir kot-şort, askılı bir bluz veya sürekli çekiştirilen etek ya da ses çıkaran, temiz olmayan ayaklara giyilen sandaletlerden yada terliklerden bahsediyorsanız, bu karşınızdakileri zaten rahatsız eder. İş kalitesini de düşürür. Öte yandan sade ve temiz bir kıyafet, güler yüz ve hoş bir koku hem kendinize hem karşınıza pozitif etki yaratır. Tabii ki çalışanın memnuniyeti yani şirketin çalışanına verdiği değer çok önemli. Kişilerin motivasyonu yüksek olduğunda daha fazla verim alırsınız.