Arşivler

Sabri Özel Tekstil’den mağazalaşma atağı

30 yıllık geçmişe sahip Sabri Özel Tekstil, geçtiğimiz dört ay boyunca Türkiye’de toplam 8 mağaza açtı. 2005 hedefi, mağaza sayısını 30’a çıkarmak ve ayakkabıdan şapkaya tüm ihtiyaçları karşılayan bir marka haline gelmek. Türkiye’nin önemli tekstil üreticilerinden biri olan Sabri Özel Tekstil, marka oluşturma ve mağazalaşma sürecinde hızla ilerliyor. Şirketi daha yakından tanımak için sorularımızı, şirketin Genel Müdür Yardımcısı Ozan Sait’e yönelttik.
Kaç yıldır Sabri Özel Tekstil’de görev yapıyorsunuz?
1998 Yılında University Of Maryland İşletme bölümünü bitirdim ve mezuniyetten hemen sonra Haziran ayında Özel Örme Sanayi Sabri Özel Firmasında İthalat İhracat Bölümü’nde işe başladım. 6 yıl boyunca neredeyse tüm idari ve imalat bölümlerinde görev aldım. İki yıldır da şirketin Genel Müdür Yardımcısı olarak görevime devam ediyorum.
İşinizle ilgili en sevdiğiniz şey nedir?
Sektör olarak işimiz çok keyifli. Her yeni sezonda işe yeni başlıyormuşsunuz gibi bir heyecan kaplar içinizi. Her sezon başında kafanızdaki soru işaretleri aynıdır: Acaba koleksiyon beğenilecek mi? Müşteri yorumları ne olacak? Renkleri doğru seçtik mi? Bir yandan koleksiyon yürürken öbür sezonun hazırlıkları başlar. Sizin anlayacağınız sürekli tatlı bir telaş içindeyiz. Ama bu işimizin adrenalini, insan bırakmak istese bile bırakamıyor.
Şirketinizin organizasyonunu anlatabilir misiniz? Departmanlarınız ne gibi görevler yürütüyor?
Sabri Özel firması Üretim, Pazarlama ve Muhasebe olarak üç ana bölümden oluşuyor. Üretim bölümü altında triko, gömlek, takım elbise, penye ve iç çamaşırı departmanları bulunuyor. Bu üç ana gurup altında İnsan Kaynakları Bölümü ve İdari İşler Bölümü yer alıyor. Şu an şirketimizde 43 mavi yaka ve 809 beyaz yaka olmak üzere toplam 852 kişi çalışmaktadır.
Şirketinizde İnsan Kaynakları Departmanı’nın rolünü ve görevlerini nasıl tarif edersiniz?
Günümüz koşullarında İnsan Kaynakları, klasik anlayışın tam tersine yönetimin yanında yer alan, fikirleri ile yönlendiren, personel üzerinde performans artırıcı, motive edici görevler üslenen bir departman haline geldi. Firmamız da aynı özenle kurumsal yapı içersinde olması gerektiği gibi, İnsan Kaynakları Departmanı’na gereken önemi gösteriyor. Bu yapılanma doğrultusunda Kariyer.net üyeliği temel taşlardan birini oluşturuyordu. Elektronik ortamda firmamıza sağlayacağı güvenli ve hızlı bilgi akışı işlerimizi çok kolaylaştıracağına inanıyorum.
Son zamanlardaki mağazalaşma çalışmalarınız şu an hangi seviyede?
Sabri Özel markası, Türkiye genelinde 580 mağazada satılıyor. Ayrıca son dört aydır mağazalaşmaya başladık. Üçü İstanbul’da olmak üzere Türkiye`de toplam 8 mağaza açtık. 2005 sonuna kadar hedefimiz, franchising ile birlikte toplam 30 mağazaya ulaşmak. Tabi ki ihracat da yapıyoruz ancak üretimimizin yüzde doksanıyla iç piyasa talebini karışılıyoruz. Geriye kalan yüzde on gibi rakamın bir bölümünü Rusya ve Ukrayna’daki Sabri Özel mağazaları ve diğer bölümünü de Amerika’da yine kendi firmamız olan Angel markası altında satıyoruz.
Gelecek için ne gibi girişim planlarınız var?
İçinde bulunduğumuz günlerde uygulamaya geçirdiğimiz ciddi projelerimiz var. Öncelikle mağazacılık alanında yatırımlarımız devam ediyor. Yeni ürünümüz olan erkek takım elbiseleri 2004 – 2005 kış sezonunda ilk defa müşterilerimizin beğenisine sunulacak. Ayrıca iç çamaşır ve aksesuar da yeni ürünler yelpazemiz içersinde bulunuyor. Yani bu kış sezonunda mağazalarımızda triko, gömlek, pantolon, mont ve deri montların yanı sıra Sabri Özel imzalı takım elbise, iç çamaşırlar müşterilerimizi karşılayacak. İtalya`dan özel olarak yaptırıp getirdiğimiz ayakkabıları ve diğer aksesuarları da ürünlerimizle bütünleşmiş olarak müşterilerimize sunacağız.
Türk tekstil sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektör içinde Sabri Özel Tekstil`in yeri nedir?
Hazır giyimde Türkiye, kalitesini ve işçiliğini kanıtlamış, ihracatta yapmış olduğu başarılarla Avrupa’nın ve dünyanın üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir. İç piyasa sektöründe fasonculuğu bırakıp kendi markasını piyasaya kazandırmaya çalışan, yani markacılığa dönük üretim ve yatırım başlamıştır. Sabri Özel firması otuz beş senedir triko sektöründe kendini kanıtlamış ve bir marka olmuştur. Bünyemize yeni kattığımız gömlek, takım elbise, pantolon ve penye üretimleri markamızın “total look” konseptini tamamlamak ve Türkiye genelinde mağazalaşarak bir tek triko ve gömlekle değil, ayakkabısından şapkasına kadar tüm giyim ihtiyaçlarına yanıt veren bir marka olma amacınd
 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.