Arşivler

Cirque du Soleil Türk seyircisini büyüledi

Efsane haline gelen dünyanın en çok izlenen, sıra dışı gösterilerini sunan Cirque du Soleil Türk izleyicilerini de kendine hayran bıraktı. 5 bine yakın çalışanı olan Cirque du Soleil, ülkemizde 50 sanatçısıyla Saltimbanco şovunu sahneledi.
Ülkemizde ilk defa Şubat ve Mart ayları süresince sahnelenen Cirque du Soleil’in Guy Laliberté tarafından 1984 yılında kuruldu. “Güneş Sirki” anlamına gelen Cirque du Soleil’in kurulduğu günden beri 90 milyondan fazla kişinin izlediği şovları, Laliberté’e 2006 yılında Ernst& Young Yılın Girişimcisi ödülünü kazandırdı. 22 farklı şova sahip Cirque du Soleil’in ülkemizde sahnelenen gösterisi Saltimbanco ise 18 yıldan uzun süredir sahneleniyor. Cirque du Soleil günümüzde sürekli büyüyen uluslararası bir organizasyon. Beş kıtaya turneleri olan organizasyonda 5 bin fazla kişi çalışıyor. Saltimbanco şovu hakkındaki sorularımızı Cirque du Soleil’in İletişim Müdürü Maxime Charbonneau yanıtladı.

Şovlarınıza ne kadar sürede hazırlanıyorsunuz? Ülkemizde sahnelediğiniz Saltimbanco şovunun hazırlık süreçlerinden örnek verir misiniz?

Saltimbanco 18 yıldan uzun süredir sahneleniyor. Oyun öncelikle 14 yıl boyunca “Big Top” denilen çadır altında oynandı ve dünyayı bu çadırla dolaşarak 75 şehri ziyaret etti. Saltimbanco şovu bugüne dek 10 milyonun üzerinde kişi tarafından izlendi ve Cirque du Soleil’in en uzun soluklu şovu. Şovun sahneleneceği şehirdeki hazırlık süreçleri yaklaşık10-12 saat sürüyor. Turne sırasındaki materyallerin çokluğu göz önünde bulundurulduğunda hazırlık sürecinin çok fazla zamanımızı almadığını söylemek mümkün. Şovun eşyalarının yüklendiği 16 kamyonla her hafta sahnelenecek şov için yeni bir yerdeyiz. Şovun yapılacağı yere vardığımızda ilk performanstan önce artistler bir günlerini prova yaparak geçiriyorlar. Tamamen yerleşildiğinde yapılacak tüm işler tamamlanmış oluyor. Genel olarak sanatçıların her günü bakım, onarım, sürekli antrenman ve workshop yaparak geçiyor.Cirque du Soleil’de kaç kişi çalışıyor? Hangi görevler için çalışanlar arıyorsunuz? Saltimbanco şovu için kaç kişilik bir kadronuz var?
Şirketin dünya çapında 5 binden fazla çalışanı var. Çalışanların 1300’den fazlası Cirque du Soleil’in 22 farklı prodüksiyonunda çalışan sanatçılardan oluşuyor. Saltimbanco şovunda 100’den fazla artist prodüksiyon için sürekli seyahat ediyor. 20 farklı ülkeden 50 artist şova katılıyor.  Ayrıca teknisyen, bakım onarım sorumluları, psikoterapist, kostüm uzmanı, şoför, mutfak ve yemek personelleri görev yapıyor.


Birlikte çalışacağınız çalışanlarda hangi özellikleri arıyorsunuz? Ne gibi işe alım süreçleriniz var?

Sanatçıların ve çalışanların işe alım süreci oldukça farklı süreçlerden oluşuyor. Çalışanların ve teknisyenlerin seçim süreci diğer şirketlerin işe alım, mülakat sürecine benziyor. Yeni sanatçı bulma sürecimiz çok detaylı bir süreç. Sanatçılarımız içinse oyuncu seçim departmanımız dünya çapında seyahat edip, dünyadaki sayılı yeni yetenekleri keşfediyorlar. Şovumuza katılmakla ilgilenen potansiyel atletler, yüzme, jimnastik, trambolin ustalarını keşfedip, raporluyorlar. Ayrıca ekibe katılmak isteyen sanatçılar online olarak web sitemizden kendi özel bilgi ve profillerini yükleyebiliyorlar.

Sahne ekibinize katılmak isteyenlerden ne kadar başvuru alıyorsunuz?
Tam bir rakam vermek zor ama yaklaşık 40 bin kişinin Montreal’deki bilgi bankamıza başvurduğunu söyleyebiliriz.

Sahne ekibinizin yaş ortalaması nedir? Ekibinizdeki en genç çalışanınız kaç yaşında?
Saltimbanco şovumuzdaki sanatçılarımızın yaş aralığı 19-50 yaşları arasında. Yaş ortalamamız 30 yaşından az.Sizce Cirque du Soleil’deki en ilginç iş hangisi? Hangi uzmanlıklara yönelik işe alım gerçekleştirmeniz daha zor oluyor?
Cirque du Soleil’deki en ilginç görevin ne olduğunu tanımlamak gerçekten çok zor. Sahne önündeki veya arkasındaki çalışanlarımız işlerini büyük bir tutkuyla yapıyorlar. Cirque du Soleil her zaman en iyi işinde tek olan profesyonelleri arıyor. Bazen gerçekten uzun yıllardır şovda görev alan sanatçıların yerine başkalarını bulmak çok zor bir durum. Fakat bunu yapmak zorundayız, her zaman yeni yetenekleri aramıza almamız gerekiyor.

Sahne ekibinin sıradan bir günü nasıl geçiriyor? Sürekli turneye katılmak sanatçılarınızın yaşantısını nasıl etkiliyor?
Sanatçılar öğleden sonralarını çoğunlukla kendi kişisel performansları için antrenman yaparak geçiriyorlar.  İşimizin değişmez ana ihtiyacı kalite ve prodüksiyonlarımızın sanatsal doygunluğu. Her turne dönemi oldukça yoğun geçiyor fakat her çalışanımız on hafta çalıştıktan sonra iki haftalığına izinli oluyorlar, evlerine veya tatile gidebiliyorlar. Bazı çalışanlarımız şovlarımız için 10 yıldan fazla süredir turneye çıkıyor ve turne hayatıyla da çok eğleniyorlar.


Cirque du Soleil’de çalışmak isteyenler neler yapabilir, ne önerirsiniz?

Cirque du Soleil’de çalışacak yetenekleri olduğunu düşünenler kolayca online olarak istedikleri pozisyonlar için bize başvurabilirler. Sürekli yeni yeteneklere ihtiyaç duyuyoruz ve yeni yetenekler arıyoruz.
Cirque du Soleil perde arkası
Cirque du Soleil 27 yaşında
22 farklı şovu var
5 binden fazla çalışana sahip
Sanatçı kadrosu 1200
90 milyondan fazla izleyicisi oldu
Şovların dili Cirque oyuncularının yarattığı “Cirque”
Gazeteci olmak için yola çıkarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Basın Yayın eğitimi aldı. Sektörel yayınlarda tecrübe kazanan, 2007 yılında Kariyer’de Editör olarak çalışmaya başlayan Nogay, 2011’den bu yana Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapıyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.