Okurken çalışmanın önemine vurgu yapan DeFacto İnsan Kaynakları Direktörü Oğuz Erdoğan, DeFacto olarak kısmi süreli iş fırsatları sunduklarını anlatıyor. Erdoğan, bu sayede öğrencilerin iş hayatında onları nelerin beklediğini, kurumsal hayatta nasıl davranmaları gerektiğini öğrenebildiklerini söylüyor.

Üniversiteyi bitiren gençlerin en büyük sorunlarından birinin de iş hayatına nereden ve nasıl başlayacaklarını bilmemeleri olduğunu belirten DeFacto İnsan Kaynakları Direktörü Oğuz Erdoğan, genellikle bütün ilanlarda iş deneyimi arandığını vurguluyor. Erdoğan, okurken çalışmanın öneminin altını çiziyor veüniversitede okuyan gençlere yönelik DeFacto’da kısmi süreli iş fırsatlarıyla uzun vadeli kariyer fırsatları sunduklarına dikkat çekiyor.

Kısmi süreli ne gibi iş fırsatlarınız var ve pozisyonlara göre adaylarda hangi özellikleri arıyorsunuz?

Kısmi süreli çalışmak isteyenlere ve özellikle üniversite öğrencilerine mağazacılık satış kadrolarımızda iş fırsatları sunuyoruz. İşe alımlarımızın büyük bir bölümünü üniversitede okuyan veya iş hayatına yeni katılacak olan gençler oluşturuyor. Önemle savunduğumuz ve misyon edindiğimiz “okurken çalışma, tecrübe sahibi olma” konusunu sunduğumuz fırsatlarla destekliyoruz. Öğrenciler mağazalarımızda kısmi süreli olarak çalışırken, aynı zamanda sınav dönemlerinde derslerine ağırlık verip çalışmalarına ara verebiliyorlar. Sınav döneminin bitmesinin ardından ise, onları tekrar işe alarak kendileriyle çalışmaya devam edebiliyoruz.

Kısmi süreli işlerde çalışmak üniversite öğrencilerine neler kazandırır?

Kısmi süreli çalışma tecrübesinin, üniversite öğrencilerinin iş hayatına hazırlanmalarını sağlayan en büyük fırsatlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Bu sayede öğrenciler iş hayatında onları nelerin beklediğini, kurumsal hayatta nasıl davranmaları gerektiğini öğrenebiliyor ve beklenen olgunluk seviyesine daha çabuk gelebiliyor. Mezun olduklarında iş yaşamlarına, hiç iş tecrübesi olmayan arkadaşlarına kıyasla daha önde ve hızlı başlayabiliyor. Aynı zamanda bu çalışanlarımıza okurken kariyer yapma fırsatı sunuyoruz. Mağazalarımızda 6 ay satış danışmanı olarak çalışan kişiler açtığımız “Yönetici Yetiştirme Programları”na katılarak düzenlediğimiz eğitimlerin ardından DeFacto’daki çalışmalarına yönetici olarak devam edebiliyor.

DeFacto’da kısmi süreli çalışmak isteyenlere neler önerirsiniz?

İş tecrübesi kazanmak ve perakende sektörünü tanımak isteyen herkes Kariyer.net üzerinden ilanlarımıza başvurabilir.

Kısmi süreli çalışan olarak başlayan ve terfi eden kaç çalışanınız var? Terfi sürecinde nelere dikkat ediyorsunuz?

2012 yılında kısmı sureli çalışıp terfi eden 373 çalışanımız oldu. Bu sayı her yıl artarak devam ediyor. Terfi süreçlerinde adayların DeFacto’da en az altı ay çalışmış olmaları ve üniversite mezunu ya da devam ediyor olmaları temel kriterlerimiz. Seçme aşamasında yetkinlik bazlı mülakat ve testlerden geçirerek eğitim surecine dahil ediyoruz. Yönetsel yetkinliklerini ve mesleki bilgilerini geliştirmek için aldıkları eğitimler sonrasında ise yine çeşitli genel değerlendirme araçlarını kullanarak atamalarını gerçekleştiriyoruz.

DeFacto’nun yayındaki ilanlarına ulaşmak için tıklayınız

Okurken çalışanlar anlatıyor

Üniversite öğrenimine devam ederken DeFacto’da çalışmaya başlayan gençler, ardından yönetici yetiştirme programlarına dahil olarak genç yaşta tecrübe ve kariyer sahibi oldular. Genç yöneticiler kariyer yollarını anlatıyor…

Erdal Kitapçı, DeFacto Mısır Mağaza Müdürü: 27 yaşında olan Erdal Kitapçı, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2011 yılında mezun oldu. Üniversite ikinci sınıfta çalışmaya başlayan Kitapçı, “Öğrenciyken kendime yaptığım en büyük yatırım çalışmaktı” diyor ve ekliyor: “Kocaeli’de İzmit Alemdar DeFacto mağazasında part time satış danışmanı olarak işe başladım ve sırayla aynı mağazada kasa, depo ve reyonda full time satış danışmanı, reyon yöneticisi olarak görev yaptım. Bursa Heykel Mağazası’nda grup yönetici adayı oryantasyonı gördüm. Eğitim sonunda ikinci müdür olarak Bursa Anatolium mağazasına atandım, sırasıyla Bursa Kent Meydanı, İstanbul Pelican, Şirinevler ve Avcılar mağazalarında görev aldım. Son olarak ülke yapılanması ve açılış süreçlerini de yönetmek üzere Mısır Suncity mağazasına atama aldım ve şu an Mısır’da görev alıyorum.”

Didem Algün, DeFacto Akdeniz Bölge İK Uzmanı: DeFacto Akdeniz Bölge İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görev yapan Didem Algün, 27 yaşında. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Algün, DeFacto’da part time satış danışmanı olarak göreve başlıyor. Algün, sonra sırasıyla; full time satış danışmanı, yönetici adayı, mağaza ikinci müdürü, bölge İnsan Kaynakları uzmanı görevlerini yürüttü.

Cemal Güler, DeFacto Karadeniz Bölge İK Uzmanı: Cemal Güler 1984 doğumlu ve DeFacto Karadeniz Bölge İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ÇEKO’dan 2008 mezunu olan Güler, DeFacto’da part time satış danışmanı olarak görev almaya başladı. Ardından sırasıyla part time – full time satış danışmanı, mağaza görsel sorumlusu, reyon yöneticisi, vekil mağaza ikinci müdürü, mağaza ikinci müdürü ve bölge İnsan Kaynakları uzmanı olarak çalıştı.