Arşivler

vdf 2013’te işe alıma hız verdi

vdf 2013 yılsonuna kadar kadrosunu geçen yıla göre yüzde 34 büyütmeyi planlıyor. vdf’nin İK Müdürü Bilgen Yıldırım, 2013’ün yoğun işe alım yaptıkları bir yıl olduğunu söylüyor.

vdf, tüketici finansmanı, sigorta ve faktoring alanlarında hizmet veriyor. Volkswagen Financial Services A.G.’nin uluslararası bilgi donanımı, Doğuş Grubu’nun otomotiv ve finans sektörlerindeki deneyimlerinin birleşimiyle kurulan Türkiye’nin otomotiv finansman şirketi vdf, tüketicilere yeni ve farklı finansal seçenekler sunuyor. Ayrıca vdf, yetkili bayileri aracılığıyla, VW Grup (VW, AUDI, SEAT, SKODA, PORSCHE, BENTLEY, LAMBORGHINI), aynı zamanda DOD ve ikinci el kredi web sitesinden araç satın almaya gelen müşterilerine araç kredisi ve sigortası olmak üzere otomotiv değer zincirinin her halkasında tek noktadan hizmet veriyor.

 

2013 değişim ve yenilenme yılı oldu

Şirketimizi Maslak Polaris Plaza’dan, Kağıthane Tekfen Ofispark’a taşıdık. İdari işler olarak zaten yönettiğimiz projeye İK bakış açısıyla, çalışanlarımızın daha konforlu bir ortamda çalışması, daha modern bir ofis ortamı ve sosyalleşme alanları sağlanması noktasında destek verdik. Organizasyonel süreçlerimizi gözden geçirmek, gerekli iyileştirmeleri ve düzenlemeleri yapabilmek adına Doğuş Holding’ten destek alarak Lean Management Projesi’ni başlattık. Departman çalışanları ve yöneticilerimizin de katılımıyla öncelikle ana süreçlerimizi baştan sona yeniden masaya yatırdık. Sağlanan çıktılarla süreç iyileştirmelerine yönelik plan ve projeler başlattık. Şirket üst yönetimi de dahil olmak üzere tüm yöneticilerimize 360 derece değerlendirme yaptık, sonuçlara yönelik dışarıdan bir danışmanla geribildirim görüşmeleri sağladık. Önümüzdeki dönemde geribildirimlerde öne çıkan gelişim alanlarına göre toplu veya münferiden aksiyon planlamaları yapıyor olacağız.

İşe alım süreci yetkinlik bazlı yürütülüyor

İK ekibimiz ben dahil üç kişiden oluşuyor. İK’nın tüm süreçleri; işe alım, ücret yönetimi, performans yönetimi, kurum içi iletişim, kariyer gelişimi, şirket içi ve dışı eğitim planlaması, oryantasyon programları, yönetmeliklerin hazırlanması, revizyonu, duyurulması, iş tanımları ve organizasyon şemalarının hazırlanması, iş süreçleri, personel ve bordro işlemleri departmanımızdan yürütülüyor.İşe alım sürecimizi; yapılandırılmış bir şekilde ve yetkinlik bazlı yürütüyoruz. Her departmanın ve görevin kendine özel profil ve yetkinlikleri bulunuyor. En yoğun işe alım yaptığımız departman ise, sigorta. Özellikle, telemarketing bölümüyle bayilerimiz ve yetkili satıcılarımızda çalışmakta olan sigorta satış sorumlusu pozisyonlarında yoğun işe alımlar söz konusu. Ayrıca büyüme hedefimiz doğrultusunda, şirketin ana süreçlerinin ve genel iş akışının en iyi şekilde öğrenilebileceği satış, operasyon, sigorta, kredi takip departmanlarında yeni mezunları istihdam ediyoruz.

Bağlılık ve yüksek motivasyon hedeflendi

Dünyada 38 ülkede faaliyet gösteren Volkswagen Financial Services AG’nin iştiraki olarak global anlamda yürütülen tüm İK uygulamaları ve projelerinin Türkiye ayağını yürütüyoruz. Örneğin, FS Way Leadership bunlardan biri. VW FS AG tarafından belirlenen kurumsal değerlerin, tüm ülkelerdeki departman yöneticilerinin katılımlarıyla düzenlenen eğitim ve workshop’lar sonrasında lokal olarak içselleştirilmesi hedeflendi. “Geliştirilmiş Oryantasyon Programı” bu kapsamda ortaya çıkan projelerimizden biri. Pilot uygulamasını gerçekleştirdiğimiz bu projeyle,çalışanlarımızı Almaya’ya götürerek VW ailesinin bir parçası olduklarını daha yakından hissettirmeyi, kurumsal bağlılıklarını ve motivasyonlarını arttırmayı hedefliyoruz. Geçen yıl tüm yöneticilerimizin katıldığı Gang Together isimli bir outdoor aktivite gerçekleştirdik. Ormanda üç gün boyunca kendi kurduğumuz çadırlarda konaklayıp yemek pişirip çeşitli yarışmalar düzenledik. Birlikte mücadele etmek, zor şartlar altında takım ruhunu ve ilişkilerimizi güçlendirmek, birbirimizi daha yakından tanımak adına oldukça keyifli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum.

Çalışanlara yurt dışı kariyer imkanı

Çalışanlarımızın güçlü ve gelişmesi gereken yönlerini yöneticileriyle belirlemenin, kendilerini mesleki ve bireysel anlamda geliştirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Buna bağlı olarak çalışanlarımız her yıl eğitim kataloğundan ihtiyaçlarına yönelik seçim yaparak teknik ve kişisel gelişim alanlarında eğitim alma imkanına sahip. Türk ve yabancı ortaklı bir şirket olmanın avantajıyla çalışanlarımıza, yurt içi ve yurt dışı grup şirketlerimizdeki kariyer fırsatlarını proje bazlı veya uzun dönemli olarak değerlendirebilme şansı tanıyoruz. Yönetici atamalarımızda önceliğimiz şirket içi kaynaklarımız. Yöneticilerimizin yüzde 80’i değerlendirme merkezi uygulamalarından başarıyla geçmiş çalışanlarımızdan oluşuyor. İki yıl şirketimizde çalışmış ve iyi performans gösteren çalışanların yüksek lisans veya üzeri program bedellerini karşılıyoruz.

İşe alımda artış yaşanıyor

Türkiye istihdam konusunda pek çok AB ülkesinden daha iyi durumda görünüyor. vdf’nin iş hacminin büyümesine paralel olarak, 2012 ile 2013 yılsonu planlanan çalışan sayısını kıyasladığımızda yüzde 34’lük bir artış söz konusu. Bu anlamda 2013’ün bizim için yoğun işe alım yapılan bir dönem olduğunu söyleyebilirim.

İK online portalı hazırlanıyor

2014’te “Geliştirilmiş Oryantasyon Programı”nı tüm şirket çalışanları için faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Şirket değerlerimizin içselleştirilmesiyle ilgili toplantı, proje ve workshop çalışmalarımız olacak. Şirket yetkinliklerini yeniden gözden geçirip sadeleştirdik, buna paralel performans yönetim sistemimizi de revize ediyor olacağız. İK online portal kurulmasına yönelik bir sistem çalışması başlattık. İK intraneti olarak değerlendirebileceğimiz, self servis uygulamalarının yanında, güncel duyuruların ve kişisel paylaşımların da ön planda olacağı bir yapı planlıyoruz.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.