Her yıl üniversitelerden yüzlerce öğrenci mezun oluyor ve birçoğu deneyimsiz olması nedeniyle iş bulamıyor. Ancak bazı sektörler hem deneyim şartı aramıyor hem de yetiştirmek üzere personel alımı yapıyor. İşte deneyim şartının aranmadığı iş kolları.

Takım çalışmasına yatkın olması, seyahat engelinin olmaması, iyi derecede yabancı dil bilmesi ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlaması… Bu saydıklarımızın pek çoğu iş ilanlarında adayların karşısına sıkça çıkan kriterler arasında yer alıyor. Bunlar arasında işverenlerin en çok dikkat ettiği kriterlerin başında ise “deneyim” geliyor. Ancak tüm bu kriterlere rağmen deneyimin ön plana çıkmadığı birçok sektör var. Turizm, perakende ve bankacılık sektörleri deneyim şartının aranmadığı sektörler olarak hem deneyimsiz çalışanlara hem de yeni mezunlara iş fırsatı sunuyor.

İşte deneyim şartının aranmadığı sektörler ve iş kolları:

Bankacılık

Deneyim şartının aranmadığı, yetiştirmek üzere personel alımının yapıldığı sektörlerin başında bankacılık sektörü geliyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan adayların başvuru yapabileceği bu iş kolunda adaylar gişe görevlisi, banko asistanı ve müşteri temsilcisi gibi ilanlara iş başvurusu yapılabiliyor.

Turizm

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun birçok adayın başvurabileceği bir diğer alan da turizm ve otelcilik sektörü. Adaylar, garsonluktan, komiliğe, resepsiyonistlikten, bellboy’luğa dek birçok alanda görev alabiliyor.

cagrimerkezi737373

Çağrı merkezleri

Son yılların en hızlı gelişen sektörlerinden biri olan çağrı merkezleri, tecrübe aramayan iş kolları arasında yer alıyor. Lise mezunlarından üniversite mezunlarına ve hatta öğrencilere dek deneyimli ya da deneyimsiz birçok aday çağrı merkezlerinde çalışabiliyor. Çalışanlar yarı ya da tam zamanlı olarak çağrı merkezlerinde iş bulabiliyor.

Perakende

Perakende sektörü, yeni mezunların en çok istihdam edildiği sektörlerden biri. Perakende sektörü yeni mezunlara ve deneyimsiz çalışanlara satış danışmanlığı, kasiyerlik, ön muhasebe ve depo alanlarında iş fırsatı sunuyor.

Hızlı tüketim

Yeni mezunlara ve deneyimsiz çalışanlara iş fırsatı sunan ve deneyim şartı aramayan son sektör ise hızlı tüketim sektörü. Bu sektörde satış temsilcisinden motorlu kuryeye, ön muhasebe elamanından paket servis elemanına, garsondan depo görevlisine dek birçok alan çalışanlara iş fırsatı sunuyor.

ilanlara-basvur