Arşivler

Grafik tasarım alanında kariyer yapmak isteyenlere öneriler

Grafik tasarım her sektör için giderek daha da önemli hale gelen bir iş kolu. Logo ve kurumsal kimlikten, ilan ve yaratıcı konsept tasarımına kadar pek çok farklı alanda hizmet veren grafik tasarımcılar şirketler için geçmişte olduğundan daha kritik bir role sahip. Kariyerini grafik tasarım üzerine kurgulamak isteyenler için bazı önerileri derledik.

grafik-tasarim

Bugün hem kurumsal hem de sanat dünyasında tasarım eskisinden daha fazla önemseniyor. Şirketler kurumsal kimlikleri, outdoor reklamları, ilan tasarımları ve logoları söz konusu olduğunda yaratıcılığı önemsiyor, farklılığın üzerinde duruyor. Grafik tasarım mezunu olan ve kariyer yolunu çizmeye hazırlanan yeni mezunlar için genel geçer bazı püf noktalarını derledik.

İşte grafik tasarımcılara özel bazı tavsiyeler:

Tasarım etkinlikleri

Hem okul süresince hem de okul sonrasında sergilerden etkinliklere kadar geniş bir yelpazede etkinliklere katılmak, burada kişisel çalışmalarla yer almak ve modern tasarıma dair uygulamalarda fikir sahibi olmak çok önemli. Kurumsal dünyada ve tasarım atmosferinde neler olup bittiğini anlamak için gönüllülük ya da stajyerlik opsiyonlarını iyi değerlendirmek ve daha deneyimli kişilerle etkileşim içinde olmak gerekiyor.

Gönüllü projeler 

Bir grafik tasarımcı olarak mezun olurken portfolyo sahibi olmak piyasada fazlasıyla önemseniyor. Sadece okulda yapılan çalışmalarla yetinmeyip gönüllü projelere katılmak, dernek ya da STK’lar için tasarımlar yapmak sağlam bir deneyimi beraberinde getiriyor. Bu şekilde öne çıkmak ve fark yaratmak çok daha kolay.

Stajyerlik

Tasarım anlayışınıza uygun bir ajansta ya da kurumda çalışmak için bu yönde bir adım atmak önemli. İyi bir tasarım ofisinde deneyimli tasarımcılarla çalışmak, projelerin nasıl yürütüldüğünü görmek, tasarım kurallarını daha iyi gözlemlemek açısından çok değerli.

Network

Size iş paslayacak ve her anlamda katkıda bulunacak bir kişiler ağı oluşturmak da son derece önemli. Vakti olmayan ya da projenin size daha uygun olacağını düşünen bir arkadaşın iletebileceği iş fırsatlarıyla deneyim ve hatta para kazanmanız kolaylaşabilir. Bu nedenle forumlara ve freelance iş sitelerine üye olmak, kişisel kontaklar oluşturmak çok kritik.

grafik-tasarim1

Kişisel marka

Yaptığınız işlerin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamak, düzenli bir portfolyo meydana getirmek ve işlerinizi sosyal medyada da paylaşabilmek için basit bir web sitesi ya da blog tasarlamanız kişisel markanızı oluşturmak açısından çok faydalı. Bu şekilde fark edilmek de kolaylaşıyor.

Diğer yetenekler

Kullanılan grafik tasarım programları dışında adayın başka özelliklerini de öne çıkarması önemli. Eğer başka programlar, teknik beceriler, dil ya da eğitim bilgileri varsa mutlaka CV’ye ve var olan platformlara eklemek gerekiyor.

Yarışmalar

Bugün en çok yarışmanın düzenlendiği iş kollarından biri de grafik tasarım. CV’ye eklenecek ödüllerin işveren gözünde ne kadar etkileyici olabileceğini söylemeye gerek yok.

Kişisel gelişim

Grafik tasarım bugün bir sanat kolu ve pek çok başka dalla etkileşim içerisinde. Fark yaratan bir grafik tasarım uzmanı olmak için sinema, resim, kitap, heykel gibi pek çok farklı koldan destek almak önemli. Bu nedenle tasarımcıların bol bol okuması, trendleri ve teknikleri takip etmesi gerekiyor.

ilanlara-basvur

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.