Arşivler

Fibabanka duygularla empati kurmayı seviyor

Fibabanka İnsan Kaynaklarından Sorumlu Bölüm yöneticisi Yavuz Çelik empati kurmaya dikkat ettiklerini belirtiyor ve “Çalışanlara hakkaniyetle yaklaşmaya, sorumluluk bilincinde olmaya, bilgi ve tecrübelerimizi onlara yansıtmaya önem gösteriyoruz” diyor. Farklı motivasyon uygulamalarını hayata geçiren bankada çalışanların çocuklarının da doğum günleri kutlanıyor.

fibabanka-yavuz-cevik2010 yılında Millennium Bank’ın Fiba Grubu tarafından satın alınmasıyla hayatına başlayan Fibabanka, 2013’de 28 olan şube sayısını 62’ye yükseltti. Aynı yıl içinde 700 kişiye yakın işe alım gerçekleştiren bankada, açılan 30’dan fazla şubenin müdürlüğüne de 22 yeni müdür içeriden atandı. İçeriden yapılan terfilere büyük özen gösteren ve büyüme trendini sürdüren banka, işe alımlarda da yeni mezun adaylara öncelik veriyor. Bu yıl içinde 150’ye yakın yeni mezun adayı işe alacaklarını belirten Fibabanka İnsan Kaynaklarından Sorumlu Bölüm Yöneticisi Yavuz Çelik, bankada bin 230 kişinin istihdam edildiğini söylüyor. Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin’in özellikle yeni mezunların iş hayatına kazandırılması konusunda çok duyarlı olduğunu belirten Çelik, hem banka hem de holding olarak şirket bünyesine katılan adayların ciddi bir eğitim sürecinden geçtiğinin de altını çiziyor. Dört alt birimden oluşan 14 kişilik İK ekipleriyle işe alım ve kariyer, özlük ve ücretlendirme, eğitim ve gelişim, raporlama ve proje yönetimi üzerine çalışan Fibabanka’nın yaş ortalaması ise 33 olarak dikkat çekiyor. Türkiye çapında 68 şubesi bulunan bankanın işe alım süreçleri ve motivasyon uygulamalarını Fibabanka İnsan Kaynaklarından Sorumlu Bölüm Yöneticisi Yavuz Çelik’ten dinledik.

Fibabanka çok yeni bir banka. Adayların sizi tercih etme sebebi nedir?
Özellikle yeni mezun alımlarımızda bu soruyu biz adaylara soruyoruz. Genel olarak aldığımız cevap ise “Siz genç, dinamik ve hızlı büyüyen bir bankasınız. Eğer ben bu yapı içerisinde yer alırsam; daha hızlı ilerleyebilir, kendimi daha çok gösterebilir ve hedeflediğim yöneticilik pozisyonlarına gelebilirim. Eğitimi ve sosyal sorumluluk projelerini çok fazla destekliyorsunuz, eğitimime yatırım yapacağınıza inanıyorum” şeklinde oluyor. Biz de algıyı kuvvetlendirmek için hep bu alanlar üzerine çalışıyoruz. Beklentileri gerçekleştirecek süreçleri kurgulayarak işbirliğimizi bir kazan-kazan ilişkisine döndürüyoruz.

Yeni mezunlar en çok hangi departmanlara yerleştiriliyor?
Şubeler ve genel müdürlük dahil olmak üzere yeteneklerine uygun olan pozisyonlarda yer almalarını sağlıyoruz. Özellikle genel müdürlük birimlerine yapacağımız yeni mezun alımlarında kararımızı adaylarla konuşarak ve onları yöneticilerle görüştürerek veriyoruz.

İşe alım sürecinizi nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Bir işe alım hiçbir zaman bir iş görüşmesiyle başlamaz. Öncelikle kişinin işe alınacağı bölümün mikro yapısının, kültürünün, orada çalışanların tanınmasıyla başlar. Biz iş kollarının ihtiyaçlarını çok iyi bildiğimiz için işe alımlarda da büyük bir isabetle çalışıyoruz. Genellikle deneyimli işe alımlarımızda, bizim kültürümüze uyan ve Fibabanka’nın iş yapış biçimiyle benzeşen bankalardan arkadaşlarımızı almaya dikkat ediyoruz. Hem iş kollarında yapılan işi ve çalışan kişileri hem de görev tanımlarını çok iyi anlayarak işe alımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Her aday öncelikle İnsan Kaynakları ve ilgili iş kolunun en az iki yöneticisiyle görüşüyor.

fibabanka-ik-ekibi

Mülakatlarda en çok neye dikkat ediyorsunuz?
Adayların kültürümüze, iş yapış tarzımıza ve stratejilerimize uyup uymayacağına, bizimle beraber bu yolculukta uzun soluklu devam edip etmeyeceklerine bakıyoruz.

Performans sisteminiz nasıl işliyor?
Yetkinliklerin, performans hedeflerinin, iş hedeflerinde sayısal kısımların belirlenmesi üzerine çalışan bir komitemiz var. Bu dönemde mevcut performans değerlendirme sistemimizi bankanın ihtiyaçlarına ve değişen stratejilerine göre baştan aşağı revize ediyoruz. İki yıldır bankamızda çalışan yeni mezunlara yönelik tasarladığımız özel takdir ve ödüllendirme programımızın yanı sıra operasyon kadroları ve genel müdürlük çalışanlarımız için de ayrı birer programımız var. Takdir ve ödüllendirme programımız tek bir çatı altında ama değişik iş kollarını kapsayacak şekilde dizayn edilmiş bir tarzda işliyor. Her dönem belli sayılardaki arkadaşlarımız uçak biletleri, kurslar, beş yıldızlı otellerde çift kişilik konaklama, 1000 TL’lik hediye çekleri, Genel Müdürümüzle bir akşam yemeği gibi pek çok fırsat ve seçeneğin de bulunduğu ödül buketinden dilediğini seçebiliyor.

Eğitim imkanları başta olmak üzere çok çeşitli ve yenilikçi motivasyon uygulamalarınız var. Kısaca bilgi verir misiniz?
Çalışanlara dokunmayı, onları dinlemeyi ve duygularıyla empati kurmayı seven bir İK’yız. Dolayısıyla çalışanlarımızın sesini bize duyurabilecekleri ortamları yaratıyoruz. Örneğin, iyileştirebileceğimiz yönlerimizi duymak ve sohbet etmek için ofisimize birim müdürlerimizi davet ediyoruz. “Ne içersiniz?” diye sorduktan sonra, çayını ya da kahvesini isminin yazılı olduğu bir kupada takdim ediyoruz. Kişiye özel yapılan bu küçük sürprizimizle ortam daha sıcak hale geliyor. Çalışanlarının doğum günlerini kutlamayı bir adım öteye taşıdık ve çalışanlarımızın 18 yaşına kadar çocuklarının da doğum günlerini kutluyoruz. Çocukları altı yaşına kadar olan çalışanlarımıza da çocuklarının doğum günlerinde yarım gün idari izin veriyoruz. Sevgililer Günü, Kadınlar Günü, Kalp Sağlığı Günü’nün de arasında bulunduğu özel ve önemli günleri takip ederek bankada küçük aktiviteler yapıyoruz. Genel müdürlük ve şubelerimizde “Esnek Öğle Tatili” uygulamamız sayesinde çalışanlarımız 12 ile 14:00 arasında istedikleri saat diliminde izin kullanabiliyor. Yenilikleri uygulayabilmemizde bizim küçük bir yapıda olmamızın da büyük bir faydası var. Özyeğin Üniversitesi’yle olan işbirliğimiz sayesinde her yıl belirli sayıda çalışanımızı ücretsiz olarak yüksek lisans programına gönderiyoruz. Kariyer imkanı olarak da bağlı olduğumuz holding şirketlerinde açılan pozisyonlar için yönlendirmelerde bulunuyoruz.

Hangi niteliklere sahip İK’cılarla çalışmayı tercih ediyorsunuz?
Bizim için en önemli konu empati. Bütün bankaya hizmet verdiğimiz için güleryüz ve pozitif yaklaşıma çok önem veriyoruz. Eğer çalışanın size ne söylemek istediğini kısa zamanda kavrayabilirseniz, onu çözüme ulaştırmanız da çok daha hızlı oluyor. Bütün çalışanlara hakkaniyet ilkesi dahilinde yaklaşmak, sorumluluk bilincinde olmak, bilgi ve tecrübelerimizi tüm çalışanlara yansıtmak ve profesyonel olarak hizmet vermek de temel ilkelerimiz arasında. Banka içi Çalışan Memnuniyeti’nde en yüksek puanı İnsan Kaynakları alıyor. İşlerimize her zaman takım ruhumuzu da yansıtmaya özen gösteriyoruz.

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.