Arşivler

Eğitim en büyük eksikleri

hporojeHayata Projeler Grubu’nun “Potansiyelini Keşfet Projesi”, “Eğitim En Büyük Eksiğimiz”  diyen engelli bir arkadaşlarının sözleriyle ortaya çıkmış. Başta Kariyer.net olmak üzere birçok şirket tarafından desteklenen proje, engellileri iş dünyasına hazırlayarak istihdam edilmelerini amaçlıyor.Potansiyelini Keşfet projesi, engelli bir arkadaşlarının “Eğitim En Büyük Eksiğimiz”  sözleriyle yola çıkan, HP’nin gönüllülerinin oluşturduğu Hayata Projeler Grubu’nun bir projesi olarak doğdu. Projenin amacı, öncelikli olarak bedensel engellilerin, özel sektörün yapılacak bir anketle belirlenecek olan ihtiyaçları doğrultusunda eğitim almaları, kendilerini geliştirmeleri ve istihdam edilebilmelerini sağlamak. Eğitim programın sürdürülebilirliği ve sürekliliğinin sağlanmasını da hedefler arasında yer alıyor.
Proje, Hayata Projeler liderliğinde Kariyer.net, Alternatif Yaşam Derneği, Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi, A.L.V. Yönetim Danışmanlığı, Data Market Bilgi Hizmetleri, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri ve Koçluk Platformu Derneği ortaklığında yürütülüyor.Projenin liderliğini yürüten Hayata Projeler Grubu, HP’nin gönüllülerinin oluşturduğu bir grup. Hayata Projeler, toplumdan aldığımızı topluma geri döndürebilmek için birlikten kuvvet doğar düşüncesiyle yola çıkıp, 450 kişilik bir çalışan kaynağını gönüllülük esasına dayalı sosyal sorumluluk projelerine dahil edebilme amacıyla oluşturuldu.Hayata Projeler’in kurulduğu günden beri gönüllülük esasına dayalı irili ufaklı birçok sosyal sorumluluk projesi yaptığını belirten HP gönüllüleri, yapılan küçük boyutlu bir yardımın veya sosyal bir sorun konusunda yaratılan farkındalığın gelecek nesillere büyük katkılar sağlayabileceğine inandıklarını ve amaçlarının bireylerin küçük katkıları ile büyük değişimlerin tetiklenebileceğini topluma göstermek olduğunu söylüyor.Potansiyelini Keşfet eğitimleri şubat ayı sonunda başladı
Proje birçok farklı fazdan oluşuyor. Firmaların ihtiyaçlarının belirlendiği ve eğitim sonrasında istihdam sağlayabilecek firmaların belirlenmesi için bir anket oluşturuldu ve firmalara sunuldu. Halen bu faz devam ediyor ve firma yöneticilerinin katkıları bekleniyor. İkinci aşamada belirlenen ihtiyaçlara yönelik olarak eğitim içeriği belirlendi, bilgisayar eğitimi dışında, kişisel gelişim eğitimleri ve girişimciliğe giriş dersleri de verilecek. Ayrıca Hayata Projeler gönüllüleri fotoğrafçılık, gezi, dalış, sinema gibi çeşitli hobiler üzerine sunumlar yaparak eğitim içeriğini sosyal açıdan da zenginleştirecek. İlk dönem eğitimlerine başlamayı hedefleyen Potansiyelini Keşfet ekibi yoğun hazırlıklarına devam ediyor.Gönüllülük & engelliye doğru yaklaşım
Projede görev alacakların engelliye doğru yaklaşım konusunda bilinçlenmesini amaçlayan “Gönüllülük & Engelliye Doğru Yaklaşım Semineri” katılımları zorunlu kılındı ve bu seminerler 3 Aralık 2011 ve 7 Ocak 2012 tarihlerinde Alternatif Yaşam Derneği tarafından verildi. Değişik engel gruplarından bireyler ve uzmanlar engelliye yaklaşım konusunda gönüllü çalışanları bilgilendirdi ve Karanlıkta Dialog – Gölge Dil – Tekerlekli Sandalye Parkuru gibi çeşitli simülasyonlar gerçekleştirildi. Potansiyelini Keşfet ekibi bu eğitimin bilinçlenme açısından herkes tarafından alınması gerektiğini düşündüklerini ifade etti. Proje hakkında daha detaylı bilgi almak için info@hayataprojeler.org adresine mail atabilirsiniz.
“Sorumluluğumuz giderek artıyor” Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Kariyer.net olarak, en büyük sorunlarından biri işsizlik olan ülkemizin en büyük İnsan Kaynakları portalıyız. 15 milyonu yakın aday ve 34 bin işveren firma arasındaki köprü rolümüz, istihdam süreçlerinin iyileştirilmesi adına her geçen gün bize daha fazla sorumluluk getiriyor. Bu sorumluluğumuzu mutlulukla kabul ediyoruz ve üzerimize düşenleri yerine getirmeye çalışıyoruz” yorumunu yapıyor.

Her grubun ihtiyaçları farklı
“Yeni mezunlardan yöneticilere, engellilerden lise mezunlarına, doğum nedeniyle iş yaşamına ara vermek zorunda kalmış kadınlardan perakende veya çağrı merkezi gibi belirli sektörlerin çalışanlarına, her grubun istihdam süreçleri farklılık gösteriyor” diyen Azoz, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ne yazık ki bu farklılıklar bazen aday ve işveren için dezavantaja dönebiliyor. İşte bu noktada adayı ve işvereni bilgilendirmek, süreçlerle ilgili bilinç aşılamak ve en önemlisi de istihdam sağlamak adına özel projeler gerçekleştirmek gerekebiliyor. Şimdiye kadar özellikle kadın ve engelli istihdamı için geliştirilen projelerde yer aldık. Aldığımız başarılı sonuçlar, bizi daha fazla projeye imza atma konusunda yüreklendiriyor.” Azoz, önümüzdeki yıllarda kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde daha da fazla projede yer almayı hedeflediklerini dile getiriyor. Azoz, “Kariyer.net olarak engelli adaylara ulaşım konusunda destek verirken aynı zamanda işverenlerden süreç ile ilgili veri toplama konusunda destek olacağız. Proje de yer alacak adaylara, ‘CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri’ konusunda eğitim düzenleyeceğiz. Eğitim içeriğinde özgeçmişte olması gereken süreçlerin üzerinden geçilecek, neler yapılmamalı ve mülakatta onları bekleyen aşamalar nelerdir diye bilgilendirilme yapılacak” açıklamasını yapıyor.

 
Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından diplomat olma hayaliyle girdiği Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitimine devam ederken gazetecilik mesleğine gönlünü kaptırdı. “Türkiye’de ve Fransa’da Gazeteci Kimliği Sorunu” konulu tezini yazarken çalışmaya başladığı ajansta gazeteciliğe adım attı.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.