Karayolu taşımacılığında hızla gelişen Elzem Uluslararası Nakliyat ayrıca gümrüklü antrepo, lojistik depo ve gümrükleme hizmetleri veriyor. Elzem Uluslararası Nakliyat Genel Müdürü Halit Özyurt sorularımızı yanıtladı.

Elzem Uluslararası Nakliyat ne zaman kuruldu ve şu an sektördeki konumu nedir?
Elzem Nakliyat 1988 yılında uluslararası karayolu taşımacılığı alanında hizmet vermek amacıyla kuruldu. Sadece karayolu taşımacılığında hizmetlerimizi sınırlandırmayıp deneyimli kadromuz, güçlü alt yapımız ve her geçen gün yatırımlarımızı arttırarak hizmet kalitemizi güçlendirmeye devam ediyoruz. 10 bin m2 arazi üzerine kurulu 5 bin 300 m2’lik alanda faaliyet gösteriyoruz. Ağır ve gabari dışı karayolu taşımacılığı, Halkalı Gümrüğü’ne bağlı gümrüklü antrepo (genel antrepo ve tekstil antrepo), lojistik depo hizmetleri veriyoruz.  Almanya, Hollanda, İngiltere, Belçika, Fransa, İtalya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere tüm Avrupa, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetleri ve BDT ülkelerine taşımacılık yapıyoruz. 28 adet özmal ve 80 adet dönemsel kiralık aracımız bulunuyor. Yurt dışında ise bağlı olduğumuz Almanya, Hollanda, İtalya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti acentelerimiz ile hizmetlerimiz daha çabuk ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmaktadır.  Bunların dışında ciddi anlamda Türkiye / Avrupa arasında “low-bed” taşımacılıkta kendi özmal araçları ile taşıma yapan ender firmalardan biriyiz. Bu araçlarla üretim amaçlı fabrikaların makine, makine parçaları, fuar standları gibi yüklerini sorunsuz bir şekilde taşıyoruz.

Sektörde yaşadığınız sorunlardan bahseder misiniz?
Türkiye’de kara nakliyesinde yaşadığımız en büyük sorunlardan biri uluslararası taşımalarda geçiş belgelerinin yetersizliği. Ayrıca vize sorunu, vizelerin çok geç alınması, istenen evrak ve formalitelerin çok fazla olması da yaşadığımız problemlerden biri. Sektördeki en iyi gelişme ise İstanbul Üniversitesi bünyesinde açılan Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu ile nakliye sektöründe eksikliği çekilen eğitimli ve kaliteli kalifiye personelin sağlanacağını umuyoruz. Bizim sektörün en büyük problemi şu: belgelerle ilgili 25 Ağustos’ta yürürlüğe girecek bir yasa var. Bu belgelerin harç ücretleri çok fazla, birçok şirket bu nedenle kapanma noktasına geldi. Nakliye sektöründe firmalarının çok fazla olduğunu göreceksiniz. Ulaştırma Bakanlığı’nın çıkardığı bu yasadan dolayı insanlar çok dertli. Mesela uluslararası karayolu taşımacılığı yapabilmeniz için bir C2 belgesi gerekiyor, bunu alabilmeniz için mesela 10 aracınızın olması ile birlikte taşıma kapasitenizin 300.-ton olması lazım. Türkiye ekonomisine nasıl yansır onu da zaman gösterecek.

Peki AB’ye girilmesi durumunda bu yasa yine değişecek mi?
Gelecekte bu yasanın iptal edileceği düşüncesindeyiz. Çünkü AB’de sizin bir tane aracınız varsa, gerekli evraklarınız tamsa, ilgili kurumdan evraklarınızı alıp uluslararası taşımacılık yapabilirsiniz. Dünyanın hiçbir ülkesinde bizim ülkemizde olduğu gibi 10 tane arabaya sahip olunması gibi bir kural yok. Yeter ki araçlarınız yollara ve normlara uygun olsun.

Elzem Grup’ta bulunan diğer şirketler neler?
Elzem Grup adı altında dört şirketimiz daha var. Bunlar, depo ve gümrüklü antrepo işletmeciliğiyle uğraşan Elzem Uluslararası Nakliyat Dış Ticaret, konteyner taşımacılığı yapan Elzem Global Lojistik ve Konteyner İşletmeciliği, C2 yetki belgesine sahip gabare dışı taşımalarla iştigal eden Upi Trans Taşımacılık ve Ticaret, forwerder bir şirket olarak acentecilik hizmeti veren Oluşum Ululararsı Nakliyat ve Dış Ticaret.

Şirketinizin organizasyon yapısından bahseder misiniz?
Organizasyonumuzda satış ve pazarlama ağı, ithalat-ihracat operasyon, depolama, gümrükleme, antrepo bölümleri bulunuyor. Bunlar ana tablomuzu oluştururken bir şirketin en önemli desteği olan mali tarafında ise muhasebe departmanımız ve bilgi ağı akışını sağlayan bilgi işlem departmanlarımız mevcut.

Geleceğe yönelik planlarınız neler?
Elzem 1988 yılında kurulmuş bir şirket. Büyüme hedefini eskiden gelen bilgi ve birikimi ile son 2.5 yılda yaptı. Bu sürede devamlı yatırımlar yapıyoruz, bunların önemlilerinden bir tanesi İstanbul’da ilk 10’a girebilecek konumda 5 bin 300 m2’lik bir antrepo yatırımı en önemlisi 5 bin 300 m2’lik bir antrepo yatırımı. Yaptığımız işlerin başında gabari dışı dediğimiz taşımacılık var. Uzun, yüksek ve ağır tonajlı malları taşıyor. Türkiye’den Avrupa’ya, Avrupa’dan Türkiye’ye bu işi yapan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Bu parsanın % 75’ini Avrupalılar yiyor. Biz kalan % 25’lik parsayı nakliyeci dostlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz. Gelecekte en büyük planımız Avrupalıların elindeki % 75’lik parsayı diğer Türk nakliyecilerle müşterek paylaşarak Ülkemizin döviz girdisini arttırmak.
Ayrıca kurumsallaşmak birinci hedefimiz, bu yolda adımlar atıyoruz. Bunu ciddi anlamda yapmak, altyapısını hazırlamak lazım. ISO 9001 aldığınızda bunu gerçekten hak etmeniz lazım.

İşe alımları nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
İşe alımlarımızda 2004 yılı itibari ile değişen dünya ticaretine uyum sağlamak, kalitemizi sürdürmek ve en önemlisi nakliye sektöründeki hızlı gelişime entegre olabilmek için tecrübesiz eleman almama kararı verdik. Tabii ki yabancı dil bilgisi de bizim için en önemli etkenlerin başında geliyor. Bu kararımızı da İstanbul Üniversitesi’nin yetiştirmeye başladığı eğitimli elemanlar ve Kariyer.net’e olan üyeliğimizle sürdüreceğimiz inancındayız. Daha çok pazarlama ve operasyon alanında eleman alımlarımız gerçekleşiyor. Bir de şirket büyüdükçe pazarlama, hizmetli ihtiyaçlarımız artıyor. Önümüzdeki yıl nakliye departmanında araç yatırımı var, bununla ilgili pazarlama ve operasyon bacağında birçok eleman almamız gerekecek.

Personel alımında Kariyer.net’ten nasıl yararlanıyorsunuz?
Kariyer.net’e üye olarak zaman kaybının ortadan kaldırdık. Bizim için önemli olan istediğimiz pozisyon için uygun elemanın kriterlerini belirlemek ve böylece personel alım sürecimizi başlatmak. Pozisyon için uygun kişileri Kariyer.net üzerinden filtreliyoruz, uygun görülen adaylarla görüşmelerimizi yapıyoruz. Böylece daha sistemli ve daha etkin bir çalışma ile personel alımlarımızı gerçekleştirmiş oluyoruz.