17 yıl Yapı Kredi Bankası IT departmanında farklı pozisyonlarda görev aldıktan sonra 2005 yılı sonunda /etcBASE Yazılım’da Genel Müdür olarak göreve başlayan Yücel Özcan, üç yıldır /etcBASE Yazılım’da bu görevini yürütüyor. 13 yıldır yazılım sektöründe faaliyet gösteren /etcBASE Yazılım, müşterilerine kurumsal yazılım çözümleri sunuyor. etcBASE’in özellikle sorunlu alacaklarının yönetimi konusundaki yazılım çözümleri ve destek hizmetleri tercih ediliyor. Özcan, sorularımızı yanıtladı.
 
Kurumsal yazılım çözümleri sunuyoruz
/etcBASE Yazılım olarak 42 personelimizle 1995 yılından bu yana yazılım sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Bankalar, GSM operatörleri, elektrik, su, doğalgaz idareleri gibi kitlesel hizmetler sunan kurumlara, kurum sistemleriyle kolayca entegre olabilen, “kurumsal yazılım çözümleri” sunuyor ve çözümlerimizin işletimine yönelik yazılım destek ve eğitim hizmetleri sağlıyoruz. Yazılım çözümlerimizden birisi olan Yasal Takip Sistemi (YTS) ürünümüzü kullanan başlıca müşterilerimiz arasında, YKB, Akbank, FortisBank, Deutsche Bank, Girişim Varlık, Denizbank, Finansbank, Kuveyt Türk, TEB, Vakıfbank, Turkcell, Avea, Vodafone, TMSF, Digiturk, Tellcom, Adasu bulunuyor.
 
Karmaşık sorunlu alacak süreçleri için tercih ediliyoruz
Günümüzde özellikle bankalar, tabi oldukları yönetmelikler, kurum içi mevzuatları ve yüksek seviyede güvenlik gereksinimleri nedeniyle genellikle yazılım ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılamayı tercih ediyorlar. Ancak son derece karmaşık ve sofistike olan sorunlu alacak yönetimi süreçlerinin güvenli, verimli ve bütünleşik bir şekilde operasyonu, yönetimi, izlenmesi ve denetimi, kurumların yazılım altyapılarını çok zorlamakta ve bu noktada bizim çözümlerimize ihtiyaç duyuluyor. Birçoğu ülkemizin en saygın kurumlarından oluşan müşterilerimiz, sorunlu alacaklarının yönetimini, bizim bu alandaki 13 yıllık deneyim ve bilgi birikimimizin bir yansıması olan yazılım çözümlerimize emanet ediyor. Bu durum, bu alanda bize kamusal bir sorumluluk yüklemekte, biz de bu sorumluluğumuzun gereğini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktayız. 
 
Daha az maliyetle daha kaliteli yazılım çözümleri
Kamusal sorumluluğumuz, hızla artan kurumsal müşterilerimiz, değişen müşteri gereksinimleriyle ürün ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem, kontrollü bir şekilde büyümemizi, büyürken de izlenebilir, ölçülebilir dolayısıyla da sürekli iyileştirilebilir süreçlere sahip olmamızı gerektiriyor. Bu gereklilikleri yerine getirirken, özünde daha az maliyetle daha kaliteli yazılım çözümleri sağlamayı hedefliyoruz. Bir yandan kurumsal gelişimimizi sürdürmemize yönelik CMMI sertifikasyonunun gereksinimlerini yerine getirmeye çalışıyor, bir yandan da şirket içi süreçlerimizin yürütülmesi ve müşterilerimizle iletişimimiz için CRM yazılımlarını inceliyoruz.  
 
2009’da 100 çalışana sahip olmayı hedefliyoruz
42 olan personel sayımızı yeni personel alımlarıyla 50’ye, 2009 ortalarına kadar 100 kişiye çıkartmayı hedefliyoruz. Şu anda TUBITAK MAM’da yer alan şirketimizi, bu yıl içerisinde yine TUBITAK içerisinde inşası tamamlanacak olan ve 1200 m2 kullanım alanı bulunan 120 kişi kapasiteli yeni binamıza taşıyacağız. Sektörümüzün en önemli sorunu, doğru nitelikteki kişileri doğru rollerde istihdam etmekte yaşanan zorluklar ve bunun neden olduğu zaman kaybıdır. Biz bu sorunla başa çıkmak için birlikte çalışacağımız arkadaşlarımızın bir kısmını staj dönemlerinden başlayarak tanımaya, şirket kültürümüzü ve çalışma anlayışımızı onlara tanıtmaya çalışıyoruz. Deneyimli personel ihtiyacımızın karşılanmasında Kariyer.net ailesinin desteği ve özellikle veritabanı sorgulama yöntemi aday bulma sürecimizi hızlandırmamıza yardımcı oluyor.