Evden çalışmak oldukça keyifli ve konforlu olsa da kimi zaman ekip arkadaşlarından uzak kaldığını hissetmek ve çalışma alanı ile yaşam alanını birbirinden ayırmamak verimin düşmesine sebep olabilir. Böylesi bir durumla karşılaştığında verimi arttırmak için uygulayabileceğin 5 yöntemi paylaştık.

Pomodoro tekniğini uygula

1980’lerin sonunda geliştirilen bu teknik, zamanı verimli kullanma amacıyla geliştirilmiştir. Sen de yoğunlaşarak çalışmanı gerektiren işlerde, bir süre sonra odaklanma problemi yaşıyorsan bu tekniği kullanarak dikkat süreni arttırabilirsin. Pomodoro tekniği, temelde 25 dakika çalışma ve 25. dakikanın ardından 5 dakikalık kısa molalar vermekten ibaret. 25. dakika sonrasında verilen kısa molalar, uzun süre üzerinde çalışacağın iş için odağını stabil tutabilmeni sağlar. Bu tekniği kullanarak uzun soluklu işlere daha kolay odaklanabilir, zamanını verimli kullanabilirsin.

Görevler için öncelik sıralaması yap

Bazen bir işe odaklanmayı zorlaştıran unsurlardan biri de yapacak çok işin olmasıdır. Kimi zaman bu işlerle mücadele edemediğini hissedebilir, işe nereden başlayacağını bilemeyebilirsin. Evden çalışıyor olmak da kimi zaman dikkat dağıtıcı olabileceğinden sorumluluklar iç içe geçebilir. Bu durumda seni bu çıkmazdan çıkaracak şey gününü ve haftanı planlamandır. Haftaya başlarken o hafta yapacaklarını bir kâğıda not etmen, işleri aciliyet durumuna göre sıralaman ve sonrasında sorumluluklarını günlere bölerek ilerlemen işini kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra ajanda kullanma alışkanlığı edinmek de özel hayat ve iş dengeni korumana yardımcı olabilir.

Çalışma alanın ile dinlenme alanını birbirinden ayır

Evden çalışma sırasında çalışma alanı ve yaşam alanı birbirinden ayrılmadığında hayat dengesini kurmak kimi zaman zorlaşabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için mümkünse çalışma alanını ve dinlenme alanını birbirinden ayırmalısın. Bunun yanı sıra çalışma alanında yalnızca işinle ilgili eşyaları bulundurmak ve kendini konfor alanında hissedeceğin bir çalışma düzeni kurmak odaklanmana yardımcı olacaktır.

Egzersiz yaparak hızını yavaşlatacak ağrıların önüne geç

Gün boyu masa başında çalışmak çoğu zaman sırt ve bel ağrısına sebep olabilir. Bu ağrılar da elbette çalışma verimini düşürecektir. Ağrıların önüne geçebilmek için pomodoro tekniğini uyguladığın 5 dakikalık molalarda, vücudunu çalıştıracak kolay egzersiz hareketleri yaparak oluşabilecek bel, boyun, sırt vb. ağrılarının önüne geçebilirsin. Egzersize nereden başlayacağını bilemiyorsan, hazırlanmış düşük tempolu egzersiz videolarına göz atabilirsin.

Aklına takılanları iş arkadaşlarına sormaktan çekinme

Evden çalışırken iş arkadaşlarınla yüz yüze iletişim kuramadığın için aklına takılan bazı soruları sorarken zorlanıyor ve soruları sormayı erteliyor olabilirsin. Bu durum işteki verimini düşürüyor ve elindeki işleri eritmeni yavaşlatıyor olabilir. Uzaktan çalışmanın dezavantajlarından biri olabilecek bu durumun önüne geçmek elbette iyi iletişim kurmakla mümkün. Uygun bir zamanda aklına takılanları doğrudan ekip arkadaşlarına sorabilir, onların dönüşleriyle problemi çözebilirsin.

İçerik yazarı: Gizem Deniz Suna

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.

Kaynaklar: The Balance Careers/BBC Türkçe (123)