Arşivler

Freelance çalışmadan önce bilmen gerekenler

Pandemi sürecinin yarattığı etkilerle birlikte, son zamanlarda pek çok kişinin zihnini freelance çalışma modeli meşgul ediyor. Peki, böyle bir çalışma düzenine geçmeden önce neler yapmak gerekiyor? Girişimci ve Yazar Perçin İmrek, sorunun cevabını yazımızda açıklıyor…

Şüphesiz ki 2020 yılı dünyada birçok paradigmayı değiştirdi. Bu değişikler de bizim adaptasyon yeteneğimizin çok daha değerli hale gelmesini sağladı. Krizlerle dolu 2020 yılı, aslında birçok kişi için de çeşitli fırsatlar yarattı. Online mecralardan iş yapmanın teknolojik olarak mümkün olduğu 2020 yılında, bu mecralarda çalışmaya olan önyargı büyük ölçüde yıkıldı. Uzun süredir freelance yani serbest çalışmak isteyenlere de gün doğdu.

Tüm teknolojik altyapının uygun olduğu ve toplumun online dünyaya kaydığı bir dönemdeyiz. Peki, freelance (evden ya da dünyanın herhangi bir yerinden) laptopumuzla çalışmak nasıl mümkün olur?

Eğer bir ofis açmak istiyorsan yaptığın işe, yaşadığın yere ve potansiyel müşterilerine göre uygun olan bir yerde bunu gerçekleştirebilirsin. Türkiye dışında seçeneklerin de mevcut olduğu bir devirde yaşıyoruz. Örneğin; Estonya, Bulgaristan gibi ülkelerde firma kurmak çok kolay. Hatta ABD’de de bile firma açabilirsin. Burada önemli olan şey yaşadığın ülkenin yasalarına uymayan bir şey yapmadığından emin olmak. Bunun için firmayı açtığın ülkedeki bir muhasebeciden fikir alabilirsin.

Aynı şekilde yurt dışından ödeme alıyorsan, farklı bir ülkede banka hesabı açman da mümkün. Türkiye’deki birçok ödeme yöntemi bu sistemi desteklenmediğinden, bu işlem hayatını oldukça kolaylaştıracaktır. Örneğin; Almanya’da N26 isimli bir bankadan online banka hesabı açmak mümkün. Almanya’da bir banka hesabı açtığında da Paypal, Stripe gibi ödeme sistemlerini kolaylıkla kullanabiliyorsun. Daha sonra da Transferwise gibi uygulamalarla Türkiye’deki banka hesabına aktarabiliyorsun. Tabii bunu işine ve vergi kanunlarına aykırı bir şekilde yapmadığından yine emin olmalısın.

Hangi işi yapmalı?

Freelance bir işe adım atarken en önemlisi sevdiğin, yapmaktan zevk aldığın ve iyi olduğun işi yapman. Çünkü “Ne yapılabilir” sorusunun cevabı derya deniz… Tercüme hizmeti vermekten dublaj yapmaya, eğitim vermekten dizayn işleri yapmaya kadar yüzlerce iş fırsatı var. Birçok insan bu tarz işleri “outsource” etmeye hazır. Dünyanın dört bir yanında insanlar bu tarz işleri yapacak kişilere ihtiyaç duyuyorlar ve bunun için para ödemeye de hazırlar.

Bir arkadaşım plajlardan topladığı taşları çok güzel boyayıp desenler yaratarak, birkaç ay içerisinde ABD’den bile müşteri kazandı. Üstelik bu işten ciddi para da kazanmaya başladı. Dediğim gibi, imkanlar sonsuz…

Eğer müşteriye nasıl ulaşacağın konusunda zorluk yaşıyorsan üreticiyle tüketiciyi bir araya getiren siteler aracılığıyla (Fiverr, Upwork) hizmetlerini sunabilirsin. Yani özet olarak, artık freelance çalışmak çok kolay. Bunu yapman için tek gereken şey sevdiğin ve iyi olduğun işi bulmak. Daha sonra o işte sürekli kendini geliştirmek ve hizmetini olabildiğince fazla kişiye ulaştırmak. Pek tabii para kazanmak, vergi ödemek vs. gibi süreçlerdeki prosedürleri de bilmen gerek.

Konuk yazar: Perçin İmrek / Girişimci, Yazar ve Konuşmacı

Freelance çalışma modelindeki iş fırsatlarını merak ediyorsan, ilgili yazımızı okuyabilirsin.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.