Kariyer planlaması yapan gençlere sigortacılığın geleceğin mesleği olduğunu göz önünde bulundurarak karar vermelerini öneren Groupama İnsan Kaynakları Eğitim ve İç İletişimden sorumlu GMY Özge Yılmazyavuz, Groupama’da gençlerin kariyer olanakları hakkında bilgi verdi.

Yaşam süresinin uzaması, sağlık sektörü ve buna bağlı sektörleri de olumlu anlamda etkiliyor. Sigortacılık bu anlamda öne çıkan mesleklerden biri olarak dikkat çekiyor. California Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre dünyada sigorta sektörü 2020 yılına kadar yüzde 22 oranında büyüyecek. Bu da sektörün çok daha fazla istihdam sağlayacağı anlamına geliyor.

Groupama İnsan Kaynakları Eğitim ve İç İletişimden sorumlu GMY Özge Yılmazyavuz, kendisiyle yaptığımız görüşmede, sigorta sisteminin etkisi gün geçtikçe artan temel hizmet alanlarından biri olduğunu ifade etti. Gerek sağlık, konut, kasko gibi bireysel alanlarda gerekse kurumsal nitelikteki sigortalarla can ve mal güvenliğine katkılarda bulunan sigorta hizmetinin dünyada ve Türkiye’deki yükseliş trendine dikkat çeken Özge Yılmazyavuz, Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), yılın ilk 6 ayıyla ilgili prim üretimi verilerini de değerlendirdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre toplam direkt prim üretiminin yüzde 14,9 artışla 25,7 milyar liraya çıktığını belirten Yılmazyavuz; tamamlayıcı sağlık, seyahat sigortası, elektronik cihaz sigortası gibi kategorilerin de yükseldiğini belirterek “Ekonomiye ve bireysel konfor ve güvenliğe katkıda bulunan sigorta hizmetinin genişlemesi, istihdamda da bir genişlemeye yol açıyor. Genç insan kaynağı için sigortacılık istikrarlı bir meslek olarak öne çıkıyor. Groupama Sigorta olarak genç arkadaşlarımızı kişilerin ve kurumların güvenliğine destek olan sektörümüze davet ediyoruz” diye konuştu.

Sigorta sektörünün yeni ihtiyaçlara göre ürünler ve kampanyalar geliştiren dinamik ve yaratıcılığa açık yönleriyle, genç insan kaynağının dinamizmini en iyi şekilde yansıtabilecek sektörler arasında olduğunu belirten Özge Yılmazyavuz, Groupama Sigorta’da Y kuşağının ihtiyaçları doğrultusundaki düzenlemelerin uzun süredir etkin olarak uygulandığını söyledi. “Özellikle gelişim süreçleri, esnek yan haklar, serbest kıyafet uygulamaları başta Y kuşağı olmak üzere tüm çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artırmak üzere tasarlandı” diyen Yılmazyavuz, uzun vadeli staj imkanı sunduklarını da ifade etti.

 

“Stajyer gelişim programımız işe alımlarda en önemli kaynaklarımızdan biri”

 Yılmazyavuz şu bilgileri verdi: “Stajyer gelişim programımız işe alım için önemli iç kaynaklarımızdan biri. Ağırlıklı olarak üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinde öğrenim gören öğrencilere ihtiyaçlar doğrultusunda uzun vadeli staj imkanı sunuyoruz. Bu programı oryantasyon ve adaptasyon süreci olarak görüp, stajyerlerimizi staj süreleri sonunda fırsatlar doğrultusunda şirket bünyemize katabiliyoruz. Kendilerine staj süresince ekibin bir üyesi olarak görevler veriyor ve sürekli geri bildirimler ile gelişimlerini destekliyoruz. Stajyerlerimizi geleceğin Groupama’lıları olarak görüyoruz. Son 3 yıl içerisinde 15 stajyerimizi kadromuza aldık.”

 “Yurt dışında kariyer fırsatları da açık”

 Çok uluslu bir şirket olarak farklı kültürlerden, inançlardan ve ülkelerden gelen çalışanların bir arada bulunduğu bir ortam içerisinde çalıştıklarını belirten Özge Yılmazyavuz, yurt dışında oluşan fırsatları şirket içerisinde iç ilanla duyurduklarını belirtti ve “İlgilenen ve özellikleri uygun olan çalışanlarımızın ilana başvurması sonrasında Fransa merkezdeki İnsan Kaynakları departmanı ile iletişimi sağlayarak başvuru sürecini ilerletebiliyoruz. Bu süreç kapsamında bu güne kadar iki kişi Fransa merkezde görev aldı. Bir kişi de yakın zamanda gidecek” dedi.

 Çalışanların haftada bir veya iki gün ofis dışından çalışmalarını destekleyecek olan “Home Office” projesi ile çalışan motivasyonunu ve iş verimliliğini artırmayı hedefleyen Groupama, yıl içerisinde çeşitli iç iletişim faaliyetleri düzenliyor. Groupama Sigorta futbol takımı ve kadın koşu takımı ile yurtiçi ve yurtdışında birçok yarış ya da turnuvada yer alıyor. Groupama’lılar “Biz Bize Cuma Söyleşileri” ile Cuma günleri seminerler, atölyeler, sinema günleri, tabu-jenga oyun turnuvaları ile haftanın yorgunluğunu atıyor.

NLP ile Bakış Açınızı Değiştirin, EQ ile Enerjilendirme, Sayıların Gizemi gibi seminerler ve Çikolata, Terrarium, Ebru, Yaratıcı T-shirt, Seramik gibi atölyeler düzenlediklerini anlatan Özge Yılmazyavuz şöyle devam etti: “Çalışanlara doğum günlerinde kitap hediye edilmesi, yıl içinde farklı zamanlarda sürpriz hediye ve ikram dağıtılması, yeni başlayan çalışanlarımıza verdiğimiz işbaşı kiti gibi birçok farklı uygulamamız daha var. Bunların yanı sıra sosyal sorumluluk kapsamında da çalışanlarımızla birçok projede yer alıyoruz. Ayrıca Alkışlar Sana, Stratejik Proje, Gelişim ve Kıdem Ödülleri adı altında dört kategoriden oluşan bir ödüllendirme sistemi oluşturduk.

Esnek yan haklar sunuyoruz

Çalışanlara esnek haklar sunduklarını da belirten Özge Yılmazyavuz, çalışanların kendilerine özel yan hak paketini oluşturabildiklerini kaydetti. Yılmazyavuz “Kanun üstü izinlerini, Özel Sağlık Sigortalarını ya da yemek bedellerinin tamamını ya da bir kısmını satarak oluşan bütçe ile giyim, gıda, tatil ya da teknoloji çeki alabiliyor, özel sağlık sigortalarını Yatarak Tedavi ya da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na dönüştürebiliyorlar. Oluşturdukları bütçe ile eş ve/veya çocuklarını sigorta kapsamına alabiliyorlar” dedi.