Arşivler

Performans sanatçılarından çok etkili 6 mülakat egzersizi önerisi

Başarılı bir mülakat, özgüven, sağlam bir duruş ve işe alım uzmanını etkilemek için doğru kelimeleri hızlıca bulmanı gerektirir. Aynı özellikler sahneye çıkan, doğaçlama ya da komedi yapan pek çok performans sanatçısı için de mutlaktır. Ve onların yaptığı egzersizler, senin de mülakatta müthiş bir izlenim bırakmana yardımcı olabilir… 

Performans sanatçıları izleyicileriyle gerçekten bir bağ kurmak, onları sözleriyle etkilemek, güldürmek ve düşündürmek için sahnede tüm maharetlerini sergilerler. Bunda özgüven, hızlı düşünme ve konuşma ve tüm bunları yaparken etkileyici olma özellikleri olmazsa olmazdır. Mülakata hazırlanırken aynı temel özelliklerin işine oldukça fazla yarayacağını düşünürsek, performans sanatçılarının yaptığı bazı egzersizler görüşmeye damganı vurmana yardımcı olabilir. 

İşte performans sanatçılarından fiziksel ve zihinsel dengeyi kurmaya yardımcı, mülakata hazırlanırken kullanabileceğin 6 sahne egzersizi: 

Hayal gücünü esnet 

Herhangi bir nesneyi – bu bir kalem, kemer, kâğıt olabilir – al ve bunu asıl amacının dışında kullanmaya çalış. Örneğin bir kemer bir köpek tasması yerine geçebilir, bir kalem dart olabilir, bir parça kâğıt ise kağıt uçağa dönüşebilir.  Bu alıştırma, hayal gücünü kullanarak pratik yapmanı sağlar ve yaratıcılığı ve esnekliği test etmek için mülakatlarda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. 

Kulaklarını iyi kullan 

Bir arkadaşınla iki iş insanı olduğunuzu varsayarak bir diyalog kur. Buna göre her biriniz diğerinin bitirdiği cümleyle başlayan yeni bir cümle geliştirmeli. Örneğin sen, “10 yıl içerisinde iyi bir Endüstri Mühendisi olmak istiyorum. Umarım daha sonra kendi işimi kurabilirim” dediğinde, arkadaşının “Evet, kendi işini kurmak son derece zor, işe iyi bir plan yaparak başlamalısın” şeklinde cevap vermesi gibi. Bu alıştırma iyi bir dinleyici olma becerisini geliştirir ve karşındaki kişinin son cümlesini duymadan konuşmanı önler. 

Gevşe 

Isınma egzersizleri rahatlamana, mevcut psikolojinden çıkmana ve tam olarak anı yaşamana yardımcı olabilir. Bunun için performans sanatçılarının yaptığı egzersiz son derece etkilidir. Sağ kolunu tut ve 8’e kadar sayarken sağ elini salla. Aynısını sol kolun için de yap. Her iki taraf için de aynı egzersizi 8 tekrardan 1’e düşene kadar devam ettir. Bu egzersiz gevşemene ve rahatlamana yardımcı olacak. 

Taklit etme gücünü fark et

Eğer bilmiyorsan, taklit etmeyi dene. Bunu arkadaşlarınla ya da kendini kayıt ederek yapabilirsin. Bilmediğin bir konu hakkında bir konuşma yaparak bunu deneyebilirsin. Unutma ki amaç doğru söylemen değil kendinden emin bir şekilde konuşmayı başarman. Bu şekilde özgüvenli konuşmanın nasıl fark yarattığını deneyimleyeceksin. 

Her iki tarafı da oyna 

Bir arkadaşınla hayali bir tartışma yap. Tartışma sürecinde herkes düzenli aralıklarla diğerinin yerine geçmeli ve farklı durumlar için fikirlerini ifade etmeli. Bu her tamamlandığında tarafları değiştirin. Doğaçlama sanatçıları bu egzersizi oynayacakları her farklı karakterin nasıl düşünebileceğini anlamak ve bu bilgiyi performanslarına hızlıca yansıtma için yapar. Sen de bu şekilde empati kurmayı ve takım çalışmasının önemini öğrenebilirsin. 

Bir kelimeyi hikâyeye dönüştür 

Okuduğun bir kitapta ya da makalede gördüğün rastgele bir kelimeden orijinal bir hikâye üretmeye çalış. Bu egzersiz hem beklenmedik sorulara nasıl cevap verebileceğin konusunda seni geliştirecek hem de tutarlı hikayeler anlatabilme becerini artıracak. 

Şimdi sen de bu egzersizleri denemeye ne dersin? 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.