Mülakatta yanında bulunması gereken 8 şey

0

Pek çok aday iş görüşmesine giderken sadece kılık kıyafetine dikkat eder. Ancak iş görüşmesinin çok iyi gitmesine neden olabilecek farklı araçlar da olduğunu unutmamak gerekiyor. İşte bunlardan 8 tanesini senin için derledik.

Şöyle düşün: Hayalindeki iş için görüşmeye gidiyorsun. İşe alım yetkilisiyle el sıkışıp görüşme masasına oturuyorsun. Ancak yanında ne bir defter-kalem ne CV’nin bir kopyası ne de şirketle ilgili önceden aldığın önemli notlar var. Yani ellerin bomboş… İşte bu durum iş görüşmesinin seyrini olumsuz etkiliyor.

İş görüşmesi sırasında hazırlıksız durumda kalmamak için, görüşmeye çağrıldığın andan itibaren hazırlanmaya başlamalısın. İş görüşmesinde iyi bir izlenim yaratmak için ihtiyacın olanları şöyle sıralayabiliriz:

1. Dosya

İş görüşmesine giderken not, belge veya özgeçmişinin kopyası gibi kağıtları derli toplu taşıyabilmek için öncelikle bir dosya ya da klasöre ihtiyacın var. Bu, senin organize ve düzenli bir yapıya sahip olduğunu gösterir ki, bu birçok işverenin çalışanlarda aradığı bir özelliktir.

2. Özgeçmişinin kopyaları

İş başvurusunda bulunurken zaten özgeçmişini iletmiştin. Ancak işe alım yetkilisi ya da işveren, görüşmeye girerken yanında bunun bir çıktısını getirmeyebilir. Bunun sık karşılaşılan bir durum olduğunu unutma. İşe alım yetkilileri, işverenler ya da birim yöneticileri genelde son derece meşgul insanlardır. Bu nedenle yanında hemen çıkarıp sunabileceğin birkaç kopya CV olması önemli. Birkaç kopya, çünkü kaç kişiyle görüşeceğini önceden bilemezsin.

3. Kartvizit

Özgeçmişin iletişim bilgilerini içerebilir ancak küçük, taşıması kolay bir kartvizitin yerini hiçbir şey tutamaz. Bu yüzden yanında mutlaka güncel iletişim bilgilerini içeren kartvizitler bulundur. Bir kartvizit sayesinde fırsatlar kapını çalabilir.

4. Portföy/iş örnekleri

Reklamcılık, gazetecilik, grafik tasarım, mimarlık ya da moda gibi yaratıcı bir sektördeysen, görüşmeye mutlaka daha önce yaptığın işlerden oluşan örnekler götürmelisin. Bunun yanı sıra bu işlere müşterilerden gelen olumlu geri bildirimleri de ekleyebilirsin.

5. Referanslar

Eğer görüşmen iyi gider ve işe alım yetkilisi seni işe almaya karar verirse, senden yeniden farklı referanslar isteyebilir. Referanslarının güncel iletişim bilgilerini içeren bir liste yapıp yanında götürmeyi unutma.

6. Kalem ve not defteri

Mülakat sırasında not almak birkaç nedenle faydalı olabilir. Birincisi, bu görüşmeyi yapan kişiyi aktif olarak dinlediğini gösterir. Dahası iş hakkındaki önemli detayları da unutmanı önler. Ancak not alırken görüşmeyi gerçekleştiren kişi ile göz temasını uzun süre kaybetmemeye dikkat etmelisin.

7. Sorular

İşle gerçekten ilgilendiğini göstermek için, şirketin temel değerlerini, pozisyonun gerektirdiklerini ve şirketin kültürünü anladığını gösterecek sorular hazırla. Bunlar şöyle sorular olabilir:

-Şirketiniz başarıyı nasıl tanımlar ve ölçer?
-Bu şirkette ilk 60 günde yapabileceğim en önemli şey nedir?
-İş arkadaşları arasında işbirliğini teşvik etmek için neler yapıyorsunuz?
-Yöneticiler çalışanlara nasıl geri bildirim veriyor?

8. Gülümseme

İş görüşmelerinde pozitif bir etki bırakmak için gülümsemek çok önemli. Bu yüzden yanında gülümsemeni de götürmeyi kesinlikle unutma. 🙂