İş yerinde her zamankinden daha çok sıkılıyor, yaptığın işten keyif alamıyor ve kendini geliştiremediğini düşünüyorsan, aman dikkat! Kariyerine yeni bir yön vermenin vakti gelmiş olabilir…

“İş hayatında tek düze bir akış yok” desek, sanırım çok da abartmış olmayız. Öyle ki inişler ve çıkışlar, iş hayatının adeta olmazsa olmazı! Ortam böyleyken belli dönemlerde yaptığın işi sorgulamak gibi düşüncelere kapılabilirsin. Yeni bir kariyer planlama niyetinde olup, bunun iyi bir fikir olup olmadığı konusunda emin değilsen, kariyerinde değişiklik yapman gerektiğini işaret eden şu durumları göz önünde bulundurabilirsin:

İşe gitmek her zamankinden daha zor geliyorsa

Sabahları erken uyanmakta zorlanıyor ve işe gitmek için sürekli kendini motive etmek durumunda kalıyorsan, senin için sıkıntılı süreç başlamış demektir. Her gün yapmak zorunda olduğun bir şey için sürekli motivasyon nedeni bulamayacağından, öyle sanıyoruz ki kendiliğinden isteyerek gidebileceğin yeni bir işe sahip olmak en iyisi. Burada kendini test edebileceğin ikinci püf nokta ise çok fazla istemesen de en azından mevcut işinin ayaklarını geri geri götürmeyecek bir durumda olup olmadığına bakmak.

İş arkadaşlarının davranışları seni rahatsız ediyorsa

İş yerinde olup biten her şeye gereğinden fazla sinirleniyor ve bu yönünle dikkat çekmeye başladığını düşünüyor musun? Peki ya, iş arkadaşlarına karşı artık daha tahammülsüz müsün? Bu sorulara “Evet” cevabını veriyorsan, bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayabilirsin. İş hayatında her çalışanın moralini bu yönde bozan şeyler olabilir, ancak sen yaşadığın olumsuz durumlara artık daha çok takılıyor ve işten eve gittiğinde de hâlâ üzerine düşünüyorsan, yeni bir deneyime atılmayı planlayabilirsin.

Yöneticin sürekli değişiyorsa

Elinde olmadan maruz kaldığın bu durumun seni oldukça rahatsız edeceğini biliyoruz, çünkü yönetimin iyi olmadığı bir iş ortamında yaptığın iş de zarar görebilir. Elde olmayan bu durum, birçok çalışanın iş değiştirmesindeki en büyük nedenlerden. Bu konuda yapılan araştırma sonuçlarının da söylediği gibi aslında “İnsanlar şirketlerden değil patronlardan istifa ediyor…”

Çok sıkılıyorsan

Genel olarak her şeyden sıkılmış hissediyorsan, senin için bir işaret daha var demektir. Bu noktada neyin seni daha çok sıktığını düşünüp, ona göre karar alabilirsin. İş yükünün fazlalığı, performans ve yeteneklerinin altında olan iş tanımı, yıllardır aynı işi yapmak gibi durumları örnek olarak verebiliriz.

Arkadaşlarını kıskanıyorsan

İş dışındaki arkadaş çevren, işleriyle ya da çalışma ortamlarıyla ilgili olumlu yorumlar yaptığında onları kıskanıyor olabilirsin. Bu noktada yapabileceğin şey, en çok hangi konuda daha baskın bir kıskançlık duygusu taşıdığına bakmak. Kıskançlık duygusu oluşturan şeyin somut karşılığını bulduğunda, yeni işinden de en çok ne beklediğin konusunda net olabilirsin.

Bundan sonra hayal kırıklığı yaşamamak adına bu maddeleri kendi iş hayatını göz önüne alarak değerlendirmeni öneririz. Herhangi bir aksiyona geçmeden önce, mevcut durumu iyi analiz etmeli, daha sonra da planlı bir şekilde harekete geçmelisin. “Harekete geçme”yi her zaman yeni bir iş aramak olarak düşünmemelisin. Kendi iş yerinde farklı bir projeye dahil olmayı isteyebilirsin, terfi talebinde bulunabilirsin. Yani öncelikle bulunduğun yerdeki şartları zorlamanda fayda var.

Kaynak: Forbes