Girişim yolculuğu, zorluklar ve fırsatlarla dolu olabilir. Zorlukların üstesinden gelinebileceği, fırsatlardan başarılar elde edilebileceği bu yolculukta en önemlisi; başlama motivasyonunu kendinde bulmak. İşte, fikirlerini hayata geçirme noktasında girişimci adaylarına ilham olacak 5 motivasyon kaynağı!

Bir ihtiyacın fark edilmesiyle üretilen fikrin, girişime dönüştürülmesindeki en etkili faktör nedir? Bu soruyla karşılaşıldığında akla ilk olarak; finansman, yönetim becerileri, networking gibi unsurlar gelebilir. Tüm bunların gerekli olmasıyla birlikte asıl önemli olan, tüm potansiyel risklere rağmen bu sürece adım atma motivasyonunu kendinde bulmaktır. Girişimcilik dünyasındaki yoğun iş temposu, esnek çalışma saatleri, stres ve belirsiz koşullara karşı ‘‘Her şeye rağmen başaracağım’’ mottosunu hayata sığdıran güç, girişimcinin sahip olduğu motivasyondur. Girişim sürecine atılacak ilk adımda cesareti ve güveni sağlayacak şu motivasyonlara ihtiyaç vardır:

Kendine ve fikrine güvenmek

Sürekli olarak kararların alındığı ve belirsizliklerle başa çıkıldığı süreçte etkili ve hızlı kararlar alınabilmesinin kilit unsuru; girişimcinin kendine ve fikrine olan güvenidir. Kendine güvenen bir girişimci, başarısızlıklarından değer yaratmayı bilir ve olumsuz düşünmekten kaçınır. Öz güven sahibi olmak, herhangi bir kriz durumunda alternatif bir yol izlemeye imkan tanır. Başarının olduğu kadar başarısızlığın sonuçlarına da odaklanmak, etkili ve kararlı adımlar atılmasını mümkün kılar. Bir girişimci olarak ekibinin veya müşterilerinin sana destek sağlayacağı bir sürece atılmak istiyorsan, öncelikle sen kendine güvenmelisin.

Hayal gücüne inanmak

Sahip olunan eşsiz bir fikirle, içinden çıkılmaz sorunlara etkili çözümler sunulabilir. Bu, neden senin fikrin olmasın? Başarılı fikirlerin ortaya çıkışı, girişimcinin sınırsız düşünebilme özelliği ile ilgilidir. Yalnızca fikir üretilmesinde değil, girişimcilik süreci boyunca yeniliğin ve özgünlüğün sağlanmasında da girişimcinin hayal gücü oldukça etkili olur. Sınırsız düşünme yeteneğin sonucunda ortaya çıkan fikirlerini hiçbir şekilde kenara atma! Unutma, başarının anahtarı belki de tek bir detayda gizlidir.

Girişimcilerden ilham almak

Bir fikri gerçeğe dönüştürme sürecinde desteğe ihtiyaç duyan, olumsuz durumlarla nasıl başa çıkabileceği noktasında tereddütte kalan kişilere ilham olacak birçok girişimcilik hikayesi mevcut. Girişimcilik sürecinde olumlu veya olumsuz pek çok durumla karşı karşıya kalmış kişiler, girişimci olmayı hedefleyen kişilere ilham olur.

Özgürlük alanını hayal etmek

Girişimci birçok konuda kendi özgürlüğünü kazanma şansı elde eder. Sen de bir girişimci olarak kendi ilgi alanın üzerine çalışmayı tercih ettiğinde, iş süreçlerinde kimseye bağlı olmadan kararlar alabilirsin. İlgini çeken bir alanda çalışmalarını sürdürecek olman, yüksek motivasyonla kendini sürekli geliştirmene olanak tanır. Girişimcilik, her günün birbirinden farklı olduğu heyecan dolu bir süreç. Böyle olması, her gün tekrarlanan işlerle uğraşmak yerine yaratıcılığını kullanarak yeni fikirler üreteceğin, fırsatları yakalayabileceğin bir alan oluşturmana imkan tanır. Girişimci olarak home office veya ofis ortamında çalışmalarını sürdürmeyi seçebilirsin. Tabii girişimcilerin sabit gelirlerinin olmadığını ve gelirlerinin zamanla yüksek miktarlara varabileceğini de söylememiz gerek.

Sosyal motivasyonu göz ardı etmemek

Girişimci, geliştirdiği bir fikirle Maslow hiyerarşisindeki ‘‘kendini gerçekleştirme’’ basamağına adım atabilir. Girişimcinin bu noktaya gelmesinde etkili olan motivasyonlardan bazıları da kendisi ve çevresidir. Öncelikle kendi içsel motivasyonunu sağlayan, kendisine ve başarılı olacağına inanan kişiler, hedefe ulaşabilirler. Ek olarak girişimci adayının çevresini oluşturan aile ve arkadaş çevresi girişimci olma noktasında motivasyon sağlayabilir.

Fırsatların ve risklerin mevcut olduğu, heyecan dolu girişimcilik yolculuğunda başarıyı sağlamak için motivasyon sahibi olmak gerek. Bu süreçte cesareti ve güveni sağlayan motivasyon kaynaklarını, her koşulda bulmaya çalışmak ise en önemlisi.

İçerik Yazarı: Betül Dalgıç

Kaynaklar: 123456789101112

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.