Home office çalışırken dönem dönem odaklanma problemi yaşıyor olabilirsin. Böyle anlarda neler yapman gerektiğini merak ediyorsan, uzmanından öneriler bu yazımızda!

İş yaşamında çalışma prensipleri sürekli bir değişim içerisindeyken işlere odaklanabilmek de gittikçe zorlaşıyor. Özellikle home office çalışma modelinde çalışırken beyin çekmecelerini derli toplu tutabilmek, daha verimli ve aktif çalışabilmek ve zaman yönetimini dengede tutarak iş ve özel hayat dengesini koruyabilmek çok kıymetli bir fonksiyon haline geliyor.

İşte tam bu noktada hem fiziksel hem de sanal anlamda gerekli birkaç düzenlemeye gitmemiz gerekiyor. Bu düzenlemeleri yaptığımızda gün içerisinde daha az karar vermek zorunda kalacak, enerjimizi daha doğru noktalara kanalize edeceğiz ve bu da bizlere daha focus bir çalışma ortamı sağlayacak.

Daha sakin, daha verimli bir çalışma ortamı için şu 5 püf noktasını uygulayabilirsin:

Dağınıklıklardan kurtul

Yapılacaklar listendeki her bir öğeye başlarken, elindeki görevle ilgili olmayan her şeyi dosyalamak veya ortadan kaldırmak için zaman ayır. Açık bir alan, çalışmak için fiziksel ve zihinsel kapasite sağlar ve seni rotadan çekebilecek dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırır.

Motivasyon kaynağını keşfet

Herkesin kendi motivasyonunu arttıran farklı kırmızı çizgisi bulunur. O kırmızı çizgiyi yanında hep bulundur. Bu bazen bir kahve, bazen belli tonlardaki bir müzik bazen de temiz ve enerjini yükselten bir koku olabilir. Bunun ne olduğunu keşfet ve uygula. Unutma ki ruhunu mutlu edersen daha keyifli çalışırsın.

İhtiyacın olan şeyi hazırda tut

Özellikle sürekli kullanmadığın tüm operasyonel malzemeleri masanda bulundurmadan gerçekten sürekli kullandığın araç gereçlerle sade ve boş bir masa düzeninde çalışmaya özen göster. Bu beyin çekmecelerinin ve zihninin daha rahat çalışmasına yardımcı olacaktır.

Demotivasyon öğelerinden uzaklaş

Masandan uzakta olduğunda iş arkadaşlarının sana bıraktığı kağıt, paket ve el yazısı notları temizle. Bunun yerine masanda bir gelen kutusu oluştur ve iş arkadaşlarını önemli belgeleri oraya koymaları için yönlendir. Her günün sonunda bu gelen kutusunu bir sonraki gün için hazırlayarak gözden geçir. Aksi takdirde, sadece başka bir dağınıklık kutusu olur.

Konforunu sağla

Koltuğun ve bilgisayar monitörün senin için doğru bir yükseklikte mi? Mekanın çalışmaya uygun mu? Çalışma alanında çok zaman geçirdiğinden, senin için rahat olacak şekilde düzenlemen önemli.

Bu değişikliklerden bazılarını yaptıktan sonra, kendine tekrar bak ve bir hafta kadar sonra çevreni yeniden değerlendir. Çalışan ve çalışmayan kararlarını tekrar gözden geçirerek kendin için olabilecek en doğru ortamı oluşturduğundan emin ol. Bu çabaların kendini ve ortamını rahatlatmanı sağlatacak bir uygulama olduğunu unutma.

Konuk Yazar: Gizem Topsakal Acet /  Talent Recruitment Partner

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.