İş değiştirmeye karar vermek kolay bir karar olmasa da kişisel ya da çevresel pek çok faktör, çalışanları bu aşama getirebiliyor. Bu süreçte önemli olansa içinde bulunulan kısır döngüyü farkına varmak ve gerekli önlemleri almak. Kariyer Rehberi’nde bugün iş değişikliği yapman gerektiğini gösteren 4 önemli işareti senin için paylaştık.

Eğer mevcut iş yerinde çalışırken aşağıdaki 4 duyguyu taşıdığını hissediyorsan, şapkayı önüne koyup düşünmende fayda var demektir.

Sinirli olmak

Hepimiz güne iyi bir ruh haliyle başlamıyoruz; ancak gün içinde çalışırken olumsuz ruh hali yerini olumlu enerjilere bırakabiliyor. Peki senin için de durum böyle mi, yoksa olumsuz ruh halinle tüm günü tamamlıyor musun?

Sinirli hissettiğin ya da kafana taktığın herhangi bir şeyin etkisinin ne kadar uzun süre devam ettiğine dikkat etmelisin. Eğer bu süre uzunsa, ciddi olarak düşünülmesi gereken noktalar var demektir. Sinirlilik genellikle seninle birlikte gelir. Bu yüzden ofis dışındayken de ruh haline dikkat et. Çalışma saatlerinden sonra ve hafta sonları hala kızgın ve sinirli olduğunu fark edersen, işinin olumsuz bir etkiye sahip olduğundan emin olabilirsin.

Motivasyon kaynağı bulamamak

Sabahları ofise gittiğinde işe başlamayı sürekli erteliyor ve adapte olmakta zorlanıyor musun? İşinden memnun olmayan çalışanlar için sadece işe başlamak bile günlük bir mücadele demek. Bu duyguları hisseden bir kişi içinse tek motivasyon sebebi genelde mesai saatinin bitmesi oluyor. Normalde çalışkan bir çalışan olsan bile kendini bazen benzer duyguların içinde bulabilirsin ve bu durum zaman zaman normal olsa da düzenli bir hal aldığında yeni bir iş araman gerektiğinin habercisi olabilir.

Sürekli stres altında çalışmak

Stres, çeşitli şekillerde kendini gösterir. Sık görülen stres belirtileri; yorgunluk, akne, uykusuzluk, baş ağrısı ve sindirim sorunlarıdır. Stres ayrıca tırnaklarını ısırmak, göz seğirmesi gibi istem dışı fiziksel belirtiler de verir. Stres; birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceğinden, gün boyunca nasıl hissettiğini ve hareket ettiğini takip etmeli, sonra da stres halinin ne sıklıkla sürdüğünü kontrol etmelisin.

Sorumlulukların hep aynı kalması

Durgunluk, değişim zamanının geldiğinin en büyük göstergelerinden biridir. Bir çalışan olarak büyümene rağmen, iş sorumlulukların artmamış hatta sınırlı ve rutin bir çerçevede kalmış olabilir. Burada değerlendirmen gereken şey; ne kadar süredir o rolde çalıştığındır. Sadece altı aydır çalışıyorsan, sorumluluklarında fazla bir değişiklik beklememelisin. İşteki ilk 1 yıl içinde sorumluluklarının hemen hemen aynı olması olasıdır. Yılını tamamladıktan sonraki sürece bakman, daha sağlıklı bir değerlendirme yapmanı sağlayacaktır.

En başta da söylediğimiz gibi iş değiştirmek ciddi bir karardır ve iyi düşünülmesi gerekir. Yeni bir iş arayışına girmeden önce memnun olmadığın konular hakkında yöneticinle konuşmalı ve nasıl bir değişiklik yapılabileceğini öğrenmelisin. Eğer, böyle bir görüşme sonrasında seni mutlu edecek değişime dair bir işaret görmezsen, o zaman kendine yeni bir kariyer rotası çizebilirsin.

Yeni bir işe ihtiyaç duyduğun anda, sana uygun binlerce iş ilanı Kariyer.net‘te unutma!

Kaynak: Forbes