İş görüşmelerinde konuşma stilimizden hareketlerimize, el sıkış şeklimizden heyecan durumumuza her şey takip edilir ve karar verme sürecini etkiler. Fakat bütün bunlardan önce karşı tarafı etkileyen bir şey vardır ki o da  fiziksel görünüşümüz. Bu yüzden iş görüşmelerinde saçlarımızdan, kıyafetimize hatta aksesuarlarımıza kadar birçok unsur büyük önem taşır.

İş görüşmesinde ne giyeceğine görüşmeye gitmeden önce karar vermen çok önemli. Eğer mesleğin moda gibi tasarım yönünü göstermen gereken sektörlerde değilse, görüşme günü iddialı parçalardan uzak durmanı tavsiye ederiz. Görüşmeye gideceğin şirket ile ilgili yapacağın küçük bir araştırma uygun kıyafet seçimi için sana fikir verecektir. Emin olmadığın veya seni yansıtmayan kombinleri denememeli ve kesinlikle içinde rahatsız olacağın, sürekli düzelteceğin kıyafetlerden uzak durmalısın.

Renklerin önemi

Renklerin insanların duygu ve düşüncelerine etkisi araştırmalar sonucunda ortay çıkmış bilimsel bir gerçektir. Bunu göz önüne alarak iş görüşmesine giderken seçtiğimiz kıyafetin rengine de dikkat etmeliyiz. Mesela lacivert gibi göz yormayan, güven veren renkleri tercih etmen uygun olabilir. Siyah ve kırmızı gibi özgüvenini gösteren, her ortama uyan ve şıklığını garantileyecek renkleri de tercih edebilirsin. Aynı zamanda gri ve beyaz gibi huzur veren renkler de iş görüşmelerinde görüşeceğin kişiye hakkında olumlu ve pozitif düşünceler aşılar. Fakat bunların dışında trend olan neon renklerden, donuk kahverengi tonlarından, baştan aşağı tek renk giyinmekten uzak durmalısın.

Vazgeçilmez gömlekler

Her zaman gardırobunda bulunması gereken parçalardan biri olan gömlekler iş görüşmelerinde hem erkek hem de kadınlar için mükemmel bir seçim olur. Fakat gömleğini seçerken sadeliğe özen göstermen çok önemli. Yazı baskıları, pul kaplamalar gibi iddialı olanlar ya da yırtık olarak tasarlanmış modeller ne kadar trend olsalar da iş görüşmeleri için uygun olmayacaktır.

Klasik bluzlar

Farklı renklerde tercih edebileceğin bluzlarla renkli kişiliğini ve şıklığını gösterebilirsin. Trendlere uyan küçük detaylara sahip bluzları seçerek kombinine hareket katabilirsin. Bluzunu kışın kumaş bir pantolon ve topuklu botlarınla, yazın midi bir etek ve babetlerinle tamamlayabilirsin.

Rahat kumaş pantolonlar

Hem içinde rahat edeceğin hem de klasik şıklığı yakalayacağın kumaş pantolonlar da iş görüşmeleri için en uygun seçimler arasında yer alır. Tek renk, desenli ya da ekoseli olarak seçebileceğin pantolonlar ile risksiz şıklığı garantileyebilirsin. Üstelik gömleklerden bluzlara, kazaklardan trikolara her türlü üst modeliyle kolayca kombinleyebilirsin.

Zarif elbiseler

Her mevsim gardırobumuzu ele geçiren elbiseler işe görüşmeleri için ideal seçimlerdendir. Şıklığı ve rahatlığı bir arada sağlayacak olan elbiseni, ister bir loafer ayakkabıyla istersen de topuklu ayakkabılarınla kombinleyebilirsin. Üstelik serin günlerde renkli bir hırka ya da desenli bir ceket ile hareketlendirebilirsin.

 

Kurtarıcı ceketler

Büyün kıyafetlerini klasik bir görünüme kavuşturacak ve zamansız şıklığı yakalamanı sağlayacak olan ceketler serin havalarda gideceğin iş görüşmelerinde en büyük kurtarıcılarındır. İster gömleklerinin üstüne istersen de elbiselerinle kombinleyebileceğin ceketler seni daha güvenilir ve ciddi gösterecektir.

Şık etekler

İş görüşmesinde hem rahat, hem şık, hem de zarif gözükmeni sağlayacak olan etekleri istersen yazın güzel havalarda kısa kollu bluzlarınla istersen de kışın soğuk günlerde kazaklarınla kombinleyerek giyebilirsin. İş modasını daha detaylı incelemek için şu adresi ziyaret edebilirsin.