İşiniz sizin için artık bir rutine mi dönüştü? İnsanlar size işiniz hakkında sorular sorduklarında, iyimser hiç bir yorum yapamıyor musunuz? Kendi kendinize her gün “hepsi bu muydu? Artık yeni bir kariyer istiyorum.” demeye mi başladınız? Gerçekten kariyerinizi değiştirmenizin mi; yoksa kariyerinize yaklaşımınızı mı değiştirmenizin zamanı geldi? 

isdegistirmek1

Kariyeriniz, tüm hayatınız boyunca sizinle yaşayan ve değiştiremeyeceğiniz bir yaşam tarzı değil. Birçok dalda kariyer yapan insanların sayısı günümüzde giderek artıyor. Fakat iş değişikliğini yapmayı düşündüğünüz zaman sizin için doğru zaman mı?

Aşağıdaki sorulara yanıt vermeyi deneyin…

İşim hakkında ne hissediyorum?

İşinizi çok severek başlamıştınız ama artık sizin için günlük bir rutine dönüştü. Bu artık sizin hoşlandığınız işten çok , iş arkadaşlarınızı her gün gördüğünüz bir buluşma yerine mi döndü?. O zaman işinize yeni bir bakış açısıyla yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Aynı işyerinde kalarak büro içi yerine büro dışı işlere kaymayı düşünebilirsiniz. Eğer bu yaklaşım hoşunuza giderse, büyük bir iş değişikliği yerine; kariyerinize farklı bir yönden bakmış olursunuz.

İşimde yeterli rekabet ortamı var mı?

İşinizde sizi motive edebilen düzeyde bir rekabet ortamı var mı? Eğer yoksa, yöneticinize daha fazla sorumluluk almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ona şu anda yaptığınız işten sıkıldığınızı ve kariyerinizi aynı sektörün farklı bir kolunda devam ettirmek istediğinizi anlatın. Bu alanda ne tip yeni projeler yapabileceğinizi düşünün.

Kariyerim yaşantımla hala bağdaşıyor mu?

Kariyerinize başladığınızda belki bir aileniz yoktu ve bu tip sorumluluklara sahip değildiniz. Başka insanların bu tip problemleri de sizi pek ilgilendirmiyordu. Ama şimdi bir aileniz var ve işinizde daha sabırsız olduğunuzu fark ettiniz. Bütünüyle yeni bir kariyer arayışına atılmaktansa; kendi alanınızda insanlara daha az bağlı ve daha gelişime açık fırsatlar arayın. Eğer bir gün yine yaşam tarzınızda değişiklik olursa; insan ilişkilerinin daha yoğun olduğu düzeninize istediğinizde zaman geri dönebilirsiniz.

Şu anki işimde gelecek görüyor muyum?

Belki şu anki işinizde gelebileceğiniz en üst noktaya geldiğinizi düşünüyorsunuz. Önünüzdeki on yıl içinde aynı işte kaldığınızı gözünüzün önüne getiremiyorsunuz. O halde, olan yeteneklerinizi yeni bir iş alanında nasıl kullanacağınızı düşünmek için iyi bir zaman.. Bir kariyer danışmanıyla konuşup; yeni olanaklar hakkında fikir alabilirsiniz.

Yorgunluktan tükeniyor muyum?

İşinizin yoğun temposundan sıyrılıp bir ara vermenin zamanı gelmiş olabilir. Dinlenmeniz ve yeniden iş düzenine girebilmeniz için bir tatil yapma teklifinizi yöneticinize götürün. Eğer bu mümkün olmazsa; yıllık izinlerinizin tümünü beraber almaya çalışın. Bu şekilde kendi kendinizi yeniden keşfedip belli sonuçlara ulaşmak için dinlemeye fırsat bulabilirsiniz. Bu süre boyunca kişisel ve profesyonel amaçlarınızı gözden geçirin. Hayatınızın kontrolünü yeniden elinize almanız, ilerde kariyerinizi değiştirme konusunda atacağınız adımların sağlam olmasını sağlayacaktır.