istifa ederken

İstifa etmek zor ancak kimi zaman da zorunlu bir karar. Çalışma hayatında en az bir kez istifa etmek istenir ya da istifa etmek zorunda kalınır. Bu nedenle istifa etme kararının doğru zamanda alınması ve sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Çünkü kariyerin çok önemli bir adımı olan istifa sürecinde yapılacak hatalar gelecekte çok daha fazla sorunu beraberinde getirebilir. 

Çalıştığınız yere artık katlanamıyor, yöneticinizin yüzüne çığlık atıp kaçmak istiyor ya da iş arkadaşınıza onunla ilgili gerçek hislerinizi açıklamak istiyorsunuz. Yapamadığınızda da stres iliklerinize kadar sizi sarsıyor, sonuçta mutsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyorsunuz.

Bu durumun tersinin de olması ihtimali var. Örneğin uzun zamandır çalıştığınız ve gönülden bağlı olduğunuz bir iş yerinden ayrılmanız gerekiyor. Ayrılmalı ve yeni bir kariyere adım atmalısınız ancak önceki bağlarınızın da kuvvetli olduğunu biliyorsunuz. Peki şimdi bunca yıldan sonra nasıl istifa edeceksiniz?

Belki bir süre maddi olarak idare edebilirim ve maaş almasam da olur diyeceksiniz, belki de bambaşka bir kariyere adım atacaksınız. Her iki durumda da istifa etmek ve yeniden başlamak istiyorum diyorsanız, bazı noktalara dikkat ederek istifa mektubunu yöneticinizin masasına gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz.

İşte o mektubu yazma hayali kuran çalışanlar için istifa ederken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

İstifa mektubu

istifa5

İstifa mektubu yazmak çok önemli. Kısa, öz direkt durumu özetleyen bir dilekçe yazmak gerekiyor. Ama çoğumuz teknik olarak mektubun nasıl olması gerektiği hakkında hala net fikir sahibi değiliz. Bunun için en ulaşılabilir kaynak internet. Sadece “İstifa mektubu nasıl yazılır? diye yazdığınızda bile yüzlerce farklı mektup örneğine ulaşılabilir. Daha önce istifa eden kişilere, yakınımızda varsa bir avukata da danışılabilir. Mektubunuz güzel olursa emin olun ki süreç de daha kolay ilerleyecek.

İstifa ederken bir çift laf etmeden gitmem!

istifa7

Tabii ki bu sizin kararınız. Çok sıkıntılı günler geçirmenize neden olan bir yönetici ya da iş arkadaşı söz konusu olabilir. Eğer içiniz rahat etmeyecekse saygı sınırları içerisinde bir şeyler söyleyebilirsiniz. Ama biz yine de istifa ederken sakin olmanızı ve gelecekte gerçekleşecek güzel şeylere odaklanmanızı öneriyoruz. Bu hem karşı tarafa güzel bir cevap olacak hem de giderken boşu boşuna canınızı sıkmamış olacaksınız. Artık onlarla çalışmak istemiyor ve “hıh!” deyip gidiyorsunuz, daha ne olsun?

İhbar süresine dikkat

ihbarr

Çalıştığınız iş yerinizden ayrılacağınız süre ile ilgili olarak yasayla belirlenen bazı süreler var. İhbar süresi olarak belirtilen bu süre işi bırakmaya karar verdiğiniz andan itibaren en az  iki hafta ile sekiz hafta arasında değişen bir süre. Burada iş yerinizdeki çalışma süreniz belirleyici oluyor. Fakat süre ne kadar olursa olsun, bu son sıkıntılı zamanı rahat geçirebilmek için bolca sabır ve derin nefes almanızı öneriyoruz. İstifa etme biçiminiz bu noktada devreye giriyor. Eğer kavgalı gürültülü bir iş bırakma deneyimi yaşarsanız son haftalarınız daha çok sıkıntı, daha çok mobbing ve huzursuzluk anlamına gelebilir. Bu nedenle eğer bir süre daha çalışacaksanız, sakin olun ve sonrasına odaklanın.

İstifa ederken referans sorunsalı

referans

Yöneticiniz ile sorun yaşadığınız için istifa edecekseniz, referans ile ilgili de sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Biliyorsunuz ki yeni işyeri genellikle eski işyerinden referans ister. Siz ne kadar yöneticinizi sevmeyin, yine de ayrılana kadar işinizi iyi yapmaya devam edin. Performansı yüksek birinin arkasından kötü konuşmak kolay değil. Stresinizi işinize yansıtmadığınız ve saygısızlık yapmadığınız sürece referans alamamaktan korkmayın.

“Eee, neden önceki işinizden ayrıldınız?”

200 (2)

İşte bir sonraki iş görüşmesinde karşılaşılabilecek en önemli soru. Burada vereceğiniz cevap çok kritik. “Yöneticimi hiç sevmiyordum, aman oh kurtuldum” cevabının üzerine kocaman bir çarpı işareti koyulacağını unutmayın. İşinizi iyi yaptığınıza odaklanmalı daha çok bunun üzerinde durup örnekler vermelisiniz. Dünya küçük, yöneticimle anlaşamadığım bir şekilde duyulur diyorsanız, onu kötülemeden sadece anlaşamadığınızı ve ikiniz için de böylesinin daha iyi olacağına karar verdiğinizi ifade edebilirsiniz.

Peki ya istifa anı?

istifa4

Dınının! İşte o an… Düşündükçe insanı heyecanlandıran, neyi nasıl demeliyim diye strese sokan istifa anı için de önerilerimiz bulunuyor. Öncelikle çok fazla duygusal olmamaya çalışın. Kim bilir neler yaşadınız ve üzgünsünüz. Ama istifa etmenin hayatınızda açacağı kapılara odaklanır, gelecek güzel günleri düşünürseniz, içinizde o an çok fazla sinir ya da ağlama hissi de olmayacaktır. Kuracağınız kısa ve öz cümleleri önceden hazırlayın. Uzatmayın ve mümkün olduğunca dürüst olun. Eğer işi seviyor ve tamamen kişisel nedenlerle ayrılıyorsanız bunu mutlaka belirtin. İyi dileklerinizi iletmenin ve basit davranmanın  sizi rahatlatacağını göreceksiniz.