Kendinizi ve profesyonel geçmişinizi kısaca anlatabilir misiniz?
TED Ankara Kolej mezunuyum. Üniversiteyi Western Michigan, B.A Marketing üzerine tamamladım. İki yıl Reklam Pazarlama sektöründe çalıştıktan sonra SC Johnson’a geçtim. 1991 yılından beri SC Johnson’da çalışıyorum. Trade Marketing’de görev yaptıktan sonra 1998 yılından beri Satış Direktörü görevindeyim.

Yeni bir birleşme yaşadınız, firmanızın şu anki yapısını anlatabilir misiniz?
Birleşme, Endüstriyel Ürünler bölümünde oldu. Bu bölümde Johnson Diversey olarak ayrı bir şirket çatısı altında faliyet gösteriyoruz. Tüketim ürünleri bölümündeyse yapı aynı şekilde devam ediyor. SCJ şu anda hızlı tüketim ürünleri pazarında haşere ürünleri ( Raid , Baygon, OFF ), hava tazeleyiciler (oda parfümleri Glade ), mutfak ve banyo temizleyicileri – bakımı ( Mr. Muscle ve Toilet Duck ), yer temizliği – bakımı ( Pronto) ürünleriyle hizmet veriyor.

Çokuluslu bir şirket olarak, yerel farklılıkları ne ölçüde gözetiyorsunuz? Kurumsal kültürünüze bu nasıl yansıyor?
SCJ bir aile şirketi olduğundan kurumsal kimlik Türkiye’ye çok uyumlu. Artan globalleşmeye rağmen şirketimizde lokal farklılıklar hep ön planda tutulmuştur. 1886 yılından bu yana tüm dünyada öncelikli olarak çalışanlarımızla varolan bir şirketiz ve şirketimizin devamlılığının ülke, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin çalışanlarımızın katkı ve çabalarından dolayı oluştuğunun bilincindeyiz ve Türkiye’deki çalışanlarımız sağladığımız olanaklarda diğer ülkelerdeki uygulamalardan farklı bir uygulama yapmıyoruz. Bu da kurumsal kültürümüzü olumlu yönde etkiliyor. Çalışan memnuniyeti ve şeffaflık bizim için çok önemli bir gereklilik.

Türkiye’deki Hızlı Tüketim Malları sektöründe kurum olarak neredesiniz, pazar payınız ve istihdam yaratma açısından bulunduğunuz noktayı değerlendirir misiniz?
SCJ kendi pazarlarında açık farklarla lider konumunu sürdürüyor. Amacımız, içinde olduğumuz pazarları daha da büyütmek ve markalarımıza daha fazla yatırım yapmak. Faaliyet gösterdiğimiz alan hızlı büyüme potansiyeline sahip bir alan olmasından dolayı istihdam edeceğimiz personeli titizlikle ve uzun soluklu araştırmalarla belirlemeyi tercih ediyoruz. Bu nedenle çalışanlarımız açık pazarda önde gelen rakiplerimizle rekabet edebilecek şekilde kendini geliştirmiş, girişimci ruha sahip kişiler arasından titizlikle seçilmektedir. Böyle olması nedeniyle hem pazara hem de şirketimize katma değer sağladığı görüşündeyiz.

Kariyer.net size eleman alımı konusunda hangi ölçüde yarar sağlıyor?
Bugüne kadar farklı birçok pozisyonda Kariyer.net’ten faydalandık. Şirketimiz 2000 yılından bu yana Kariyer.net üyeliğini devam ettiriyor. Zamanla yarıştığımız şu günlerde Kariyer.net aracılığıyla istediğimiz an ilan verebiliyor ve başvurularımızı elektronik ortamda değerlendirebiliyoruz. Yaygınlığı sayesinde bugüne kadar aradığımız pozisyonlarda zaman ve paradan tasarruf etmiş bulunmaktayız. Ayrıca gizlilik prensibini muhafaza etmesi de ayrı bir ayrıcalık bizim için.

İnsan Kaynakları politikalarınızın dayandığı temel ilkeleri anlatır mısınız?
Bizim en değerli varlığımız çalışanlarımızdır. Çalışan memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Dolayısıyla tüm çalışanlarımız mutlaka kardan pay alırlar. Burada en temel ilkenin şeffaflık olduğunu düşünüyoruz. Şirketimiz bugünkü başarısını birinci derecede buna borçludur. Bizde resmi ast-üst ilişkisi yoktur ve kapılarımız daima açıktır. Tüm dünyadaki çalışanlarımız biz de dahil olmak üzere aynı performans değerlendirme sistemini kullanmaktayız. Mutlaka 360 derece geri bildirim (feedback) uygulaması yapıyoruz.

Firmanızda gerçekleştirdiğiniz kurumsal eğitimlerin, üretim sürecindeki işlevleri neler?
Tüketicilerimize ve ürünlerimizi kullananlara en iyi şekilde cevap verebilmek ve çalışanlarımızın yenilikleri takip etmeleri, bilgi birikimlerini tazelemek amacıyla alınan eğitimlerin gerekliliğine inanıyoruz. Şirketimizin tüm dünyada JLI – Johnson Learning Institute adı altında eğitimleri planlayan ve düzenleyen bir bölümü var. Bizlere profesyonel olarak eğitim planlarımızda yardımcı oluyor ve tek bir noktadan bilgi akışı sağlıyor.

Çevreye duyarlı üretim yapma adına aldığınız önlemler neler?
Bu konu şirketimizin hassaslıkla üzerinde durduğu bir konudur. Tüm dünyada geriye dönüşümlü ambalajları kullanmayı tercih ediyoruz Ambalajlarımızda PVC kullanmıyoruz ve Aerosol kutularımız çevreye zarar veren “free-on” gazı içermiyor. Çevreyi korumak amacıyla bu anlamda ciddi paralar harcıyoruz. Hatta tüm dünyada bazı derneklere ve vakıflara da destek veriyoruz.

Satış ve pazarlama politikalarınızdan bahsedebilir misiniz?
İçinde olduğumuz pazarların büyümesi veya bu büyümeye katkıda bulunmak biçim için önemli. Birçok kanalda çok farklı ürünlerin satış ve dağıtımını yapıyoruz. SCJ ürünlerinin yanı sıra 1992 yılından itibaren FHP şirketinin Vileda markalı ürünlerinin de Türkiye dağıtımını yapıyoruz. 2002 yılı sonunda Johnson & Johnson tüketim ürünlerinin de dağıtımını üstlendik.

Gelecek için hedefleriniz neler?
Büyüme, büyüme, büyüme..