Arşivler

Kariyer Haritası ile geleceğinizi belirleyin!

Kariyer.net, lise ve üniversite öğrencilerine gelecekte yapmak istedikleri mesleği belirlemek ve tercihlerinde yol gösterici olmak amacıyla “Kariyer Haritası” uygulamasını hayata geçirdi. Gençler, Kariyer Haritası uygulamasına www.kariyerharitasi.com adresi üzerinden ulaşabilecek.

Kariyer Haritası’ndan meslek seçimine destek

Kariyer.net, İnsan Kaynakları konusunda sahip olduğu bilgi ve deneyimlerini üniversite öğrencileri ve iş arayan adaylar ile paylaşmak amacıyla Kariyer Haritası uygulamasını başlattı. Kariyer Haritası uygulaması lise öğrencilerinin hedeflerine uygun üniversite ve bölümü seçmelerine; üniversite eğitimine devam eden adayların ise iş hayatına atılırken çalışmak istedikleri sektör ve departman ile ilgili yönlendirmeleri konusunda destek sunuyor.

 

Kariyer Haritası ne sağlar?

‘Geleceğini Keşfet’ sloganıyla Temmuz ayı itibariyle uygulamaya sunulan ve www.kariyerharitasi.com  adresi üzerinden ulaşılabilinenKariyer Haritası servisi iki farklı seçenekten oluşuyor. İlk seçenekte, eğitimine devam eden adaylar okumak istedikleri ya da hâlihazırda eğitim gördükleri üniversite ve bölümü seçerek, daha önce aynı üniversite ve bölümden mezun olan kişilerin hangi sektörlerde ve hangi departmanlarda çalıştıklarının yanı sıra eğitim süresinde staj yapıp yapmadıkları, yüksek lisans eğitimi ihtiyacı olup olmadığı ile ilgili yönlendirme desteği alıyor.

İkinci seçenekte ise adaylar çalışmak istedikleri sektör ve departmanı seçiyor. Bu sektör ve departmanda çalışan kişilerin hangi üniversitelerde ve hangi bölümlerde eğitim aldıklarını, yüksek lisans eğitimi alıp almadıklarını inceleyebiliyor.

Uygulamadan öğrenci velileri de faydalanabiliyor

Kariyer.net tarafından hayata geçirilen Kariyer Haritası uygulamasından lise ve üniversite öğrencileri, üniversiteden yeni mezun olan adaylar, rehber öğretmenler ve çocuklarına meslek / üniversite seçiminde bilinçli olarak yardım etmek isteyen anne – babalar faydalanabiliyor.

“Meslek seçimi, öğrencilerin temel problemi”

Kariyer Haritası uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulunan Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz,  lisede eğitimlerine devam eden, üniversite tercihi yapmak üzere olan yeni lise mezunları veya üniversitelerin farklı bölümlerinde okuyan öğrencilerin en temel problemlerinin başında meslek seçimi ve kariyer planlaması geldiğine dikkat çekti.

“Gençlere yol göstermek istiyoruz”

Yusuf Azoz: “Mezuniyet öncesi öğrencilerin en büyük zorluklardan biri ne yapmak istediklerini belirlemek, yapmak istedikleri yönünde okumaları ve almaları gereken eğitimi tespit etmek oluyor. Bir grup öğrenci ise ne okumak istediğini çok iyi biliyor ama sonrasında aldığı üniversite diploması ile ilgili neler yapabileceğini bilmiyor. Benzer zorluklar yaşayan tüm öğrencilere yönelik olarak İnsan Kaynakları ve işe alım alanındaki 14 yıllık birikimimiz ile çözüm sunmayı ve yol göstermeyi hedefliyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.