“Çin Seddi aydan görülebilir”, “Beynimizin sadece yüzde 10’unu kullanabiliyoruz” ya da “Çok şeker yiyen şeker hastası olur” gibi neredeyse her gün karşılaştığınız bilgilerin doğru olup olmadığını hiç sorguladınız mı? Kariyer.net hakkında kabul edilen bazı gerçeklerin de tamamen efsane olduğunu söylesek?

15 yıldır iş arayanların ilk tercihi olan Kariyer.net, Türkiye’nin en geniş özgeçmiş havuzuna sahip. Bu kadar kalabalık bir platform olunca yıllar içinde ilginç efsanelere konu olmamak da neredeyse imkansız! Kariyer.net hakkında siz neler duydunuz bilmiyoruz ama sosyal medyada tartışmalar yaratan ilginç iş ilanlarını Kariyer.net çalışanlarının yazmadığını söylemek herkesin yüreğine su serpebilir.

Peki, kulaktan kulağa dolaşan efsanelerin ne kadarı yanlış ne kadarı gerçek?

 

YANLIŞ: Sadece süper özgeçmişi olanlar Kariyer.net’te iş bulabiliyor

2000

DOĞRU: 22 milyon özgeçmişin yer aldığı Kariyer.net’te her ay yaklaşık 50 bin kişiye iş fırsatı sunuluyor. Ve iş bulmak için atomu parçalamanıza gerek yok! Kasiyerden iş yeri hekimine, satış danışmanından pazarlama uzmanına, sekreterden kimyagere, tır şoföründen tekstil mühendisine her meslek grubundan iş arayanlar Kariyer.net aracılığıyla iş buluyor. Siz de eğitim/deneyimlerinize uygun ilanlara başvurup, özgeçmişinizi sürekli güncel tuttuğunuz takdirde hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz.

kariyerrehberi-mailing-ozgecmis

 

 

YANLIŞ: O harika ilanları Kariyer.net yazıyor!

tomhanksimize

DOĞRU: Kariyer.net’i iş ilanları içeriklerini hazırlayan değil, sadece iş ilanlarını yayınlamakla yükümlü olan bir aracı kurum olarak düşünebilirsiniz. Bazen şirketler daha çarpıcı, esprili ve farklı ilanlarla iş arayanlara ulaşmayı tercih edebiliyor. Kariyer.net bu evrede hukuki olarak yanlış olmadığı müddetçe ilanlara müdahale etmiyor. Yani, sosyal medyada karşılaştığınız esprili iş ilanları, tamamen ilgili şirket İnsan Kaynaklarının yaratıcılığıyla hazırlanıyor.

 

YANLIŞ: Başvurular önce Kariyer.net tarafından eleniyor

giphy (1)

DOĞRU: Kariyer.net sadece iş fırsatlarıyla iş arayanları buluşturuyor ve site üzerinden yapılan her başvuru anında şirkete iletiliyor. “Bu ilanda benden bahsediliyor” dedirten çok ilanla karşılaştığınıza eminiz. Ancak başvuru yaptığınız ilanda aranan niteliklere sahip değilseniz ya da ilgili anahtar kelimelerin yer aldığı doğru bir özgeçmiş yollamadıysanız yüzlerce başvuru arasında dikkat çekmeniz çok güç olabilir. Başvurularınız sonuçsuz kalıyorsa size önerimiz özgeçmiş bilgilerinizi ve fotoğrafınızı tekrar gözden geçirmeyi ihmal etmemeniz olacaktır.

İşini Kariyer.net’ten bulanlar neler söylüyor?

 

YANLIŞ: “Başvurunuz alındı” mesajı geldi, kesin mülakata çağrılacağım

output_UxTdLP

DOĞRU: Başvuru yaptıktan sonra “Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuz değerlendirmeye alınmış olup, niteliklerinizin aranılan pozisyonlara uygun olması halinde, sizinle irtibata geçeceğimizi belirtir, başarılarla dolu bir çalışma yaşamı dileriz” diyen bir mesaj almış olabilirsiniz. Bazı şirketlerin otomatik olarak gönderdiği bu başvuru mesajları ne yazık ki görüşmeye çağrılacağınız anlamına gelmiyor. Başvuru yaptığınız şirket sizinle görüşmek istiyorsa ya Kariyer.net üzerinden mülakat konulu bir mesaj gönderir ya da iletişim bilgilerinizde yer alan telefon numarasından sizinle irtibata geçer.

 

YANLIŞ: Kariyer.net sadece iş başvurusu yapılan bir sitedir 

GoingforaWalk

DOĞRU: Asıl amacı işverenlerle iş arayanları buluşturmak olsa da Kariyer.net hem iş arayanlar hem de İK uzmanlarının iş süreçlerinin her adımında yanlarında olmayı önemsiyor. Bu nedenle iş arayanların kariyer yolculuğunda yanlarında olduğu Kariyer Rehberi, İK uzmanlarının sektörel bilgileri takip ettiği İK BLOG siteleriyle sektöre yön veriyor. Ayrıca, 12 yıldır her ay yayınlanan Kariyer Dergi ile İnsan Kaynakları sektörünü adım adım takip ediyor.

Bunun yanı sıra, geniş çaplı e-eğitim platformu Kariyer Akademi ile iş arayanların kariyer gelişimlerini destekliyor ve onlara uzmanlık kazandırıyor. Ayrıca yıl boyunca 114 kez öğrencilerle buluştuğu etkinliklerin yanı sıra Kariyer Kampüste  sitesi ile özellikle üniversiteliler için önemli bilgiler paylaşıyor.