Kariyer.net hakkında doğru bilinen 5 yanlış

23

“Çin Seddi aydan görülebilir”, “Beynimizin sadece yüzde 10’unu kullanabiliyoruz” ya da “Çok şeker yiyen şeker hastası olur” gibi neredeyse her gün karşılaştığınız bilgilerin doğru olup olmadığını hiç sorguladınız mı? Kariyer.net hakkında kabul edilen bazı gerçeklerin de tamamen efsane olduğunu söylesek?

15 yıldır iş arayanların ilk tercihi olan Kariyer.net, Türkiye’nin en geniş özgeçmiş havuzuna sahip. Bu kadar kalabalık bir platform olunca yıllar içinde ilginç efsanelere konu olmamak da neredeyse imkansız! Kariyer.net hakkında siz neler duydunuz bilmiyoruz ama sosyal medyada tartışmalar yaratan ilginç iş ilanlarını Kariyer.net çalışanlarının yazmadığını söylemek herkesin yüreğine su serpebilir.

Peki, kulaktan kulağa dolaşan efsanelerin ne kadarı yanlış ne kadarı gerçek?

 

YANLIŞ: Sadece süper özgeçmişi olanlar Kariyer.net’te iş bulabiliyor

2000

DOĞRU: 22 milyon özgeçmişin yer aldığı Kariyer.net’te her ay yaklaşık 50 bin kişiye iş fırsatı sunuluyor. Ve iş bulmak için atomu parçalamanıza gerek yok! Kasiyerden iş yeri hekimine, satış danışmanından pazarlama uzmanına, sekreterden kimyagere, tır şoföründen tekstil mühendisine her meslek grubundan iş arayanlar Kariyer.net aracılığıyla iş buluyor. Siz de eğitim/deneyimlerinize uygun ilanlara başvurup, özgeçmişinizi sürekli güncel tuttuğunuz takdirde hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz.

kariyerrehberi-mailing-ozgecmis

 

 

YANLIŞ: O harika ilanları Kariyer.net yazıyor!

tomhanksimize

DOĞRU: Kariyer.net’i iş ilanları içeriklerini hazırlayan değil, sadece iş ilanlarını yayınlamakla yükümlü olan bir aracı kurum olarak düşünebilirsiniz. Bazen şirketler daha çarpıcı, esprili ve farklı ilanlarla iş arayanlara ulaşmayı tercih edebiliyor. Kariyer.net bu evrede hukuki olarak yanlış olmadığı müddetçe ilanlara müdahale etmiyor. Yani, sosyal medyada karşılaştığınız esprili iş ilanları, tamamen ilgili şirket İnsan Kaynaklarının yaratıcılığıyla hazırlanıyor.

 

YANLIŞ: Başvurular önce Kariyer.net tarafından eleniyor

giphy (1)

DOĞRU: Kariyer.net sadece iş fırsatlarıyla iş arayanları buluşturuyor ve site üzerinden yapılan her başvuru anında şirkete iletiliyor. “Bu ilanda benden bahsediliyor” dedirten çok ilanla karşılaştığınıza eminiz. Ancak başvuru yaptığınız ilanda aranan niteliklere sahip değilseniz ya da ilgili anahtar kelimelerin yer aldığı doğru bir özgeçmiş yollamadıysanız yüzlerce başvuru arasında dikkat çekmeniz çok güç olabilir. Başvurularınız sonuçsuz kalıyorsa size önerimiz özgeçmiş bilgilerinizi ve fotoğrafınızı tekrar gözden geçirmeyi ihmal etmemeniz olacaktır.

İşini Kariyer.net’ten bulanlar neler söylüyor?

 

YANLIŞ: “Başvurunuz alındı” mesajı geldi, kesin mülakata çağrılacağım

output_UxTdLP

DOĞRU: Başvuru yaptıktan sonra “Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuz değerlendirmeye alınmış olup, niteliklerinizin aranılan pozisyonlara uygun olması halinde, sizinle irtibata geçeceğimizi belirtir, başarılarla dolu bir çalışma yaşamı dileriz” diyen bir mesaj almış olabilirsiniz. Bazı şirketlerin otomatik olarak gönderdiği bu başvuru mesajları ne yazık ki görüşmeye çağrılacağınız anlamına gelmiyor. Başvuru yaptığınız şirket sizinle görüşmek istiyorsa ya Kariyer.net üzerinden mülakat konulu bir mesaj gönderir ya da iletişim bilgilerinizde yer alan telefon numarasından sizinle irtibata geçer.

 

YANLIŞ: Kariyer.net sadece iş başvurusu yapılan bir sitedir 

GoingforaWalk

DOĞRU: Asıl amacı işverenlerle iş arayanları buluşturmak olsa da Kariyer.net hem iş arayanlar hem de İK uzmanlarının iş süreçlerinin her adımında yanlarında olmayı önemsiyor. Bu nedenle iş arayanların kariyer yolculuğunda yanlarında olduğu Kariyer Rehberi, İK uzmanlarının sektörel bilgileri takip ettiği İK BLOG siteleriyle sektöre yön veriyor. Ayrıca, 12 yıldır her ay yayınlanan Kariyer Dergi ile İnsan Kaynakları sektörünü adım adım takip ediyor.

Bunun yanı sıra, geniş çaplı e-eğitim platformu Kariyer Akademi ile iş arayanların kariyer gelişimlerini destekliyor ve onlara uzmanlık kazandırıyor. Ayrıca yıl boyunca 114 kez öğrencilerle buluştuğu etkinliklerin yanı sıra Kariyer Kampüste  sitesi ile özellikle üniversiteliler için önemli bilgiler paylaşıyor.

 

Önceki İçerikBir sonraki mülakatınız için 10 beden dili tavsiyesi
Sonraki İçerikİş hayatının en çekilmez 10 karakteri
Yazar Hakkında
Melike Çetinsaraç
Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.

YORUMLAR

 1. Ve iş bulmak için atomu parçalamanıza gerek yok! haklısınız… o kadar kolay ki 🙂 İnsan Kaynakları departmanları CV leri bile doğru dürüst incelemiyor. Belki atomu parçalamaya gerek yok ancak patronlar atomu parçalayıp tekrar birleştirecek adam arıyor neredeyse… Üstelik 50 bin iş ilanı yer alıyor demişsiniz… Yani yine patronların bakış açısından bakmışsınız olaya… Bir işe 50 bin başvuruya ne demeli? Birçok şirket iş ilanını mecburiyetten yayınlamak zorunda olduğu için ilan veriyor Kariyer.net te… ve Kariyer.net’in işverenler değil işarayanlar tarafından daha çok takip edildiği ve ciddiye alındığı inancındayım…

 2. Kariyer.net e sonsuz teşekkür ederim Teknosa da çalışıp karıyer yapmamı sağladı şimdi ise İzmir İkea da çalışıyorum yine karıyer.net sayesinde en güzel en aktif doğru işleyen bir site

 3. Merhaba ben yıllardır kariyer net aracılığıyla nir çok ilâna başvuruda bulundum .Bir türlü olumlu sonuç gelmedi üniversite mezunu aynı zamanda yüksek lisans öğrencisi ve mali müşavir stajı yapmaktayım dediğim gibi bana hiç bir şekilde olumlu dönüş olmuyor.Ben de hep merak ediyordum neden beni aramıyor neden olumlu bir cevap gelmiyor.Bana bu konuda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

  • Evet funda hanım. Bende İzmirde Mali Müşavir Stajeriyim. Bu yüzden işverenler bizleri uçup gidecek kuş olarak gördüklerinden yatırım yapmak istemiyorlar. İş bulamıyoruz tabiki. kariyernet üzerinden 20 den fazla iş görüşmesine gittim. ama stajı duyan sen burda durmazsın, büro açarsın gidersin diyerek elediler. malesef durum böyle kardeş

 4. Merhaba, ben iki yıldır kariyer.net üzerinde iş başvurularında bulunuyorum.ve tek bir donus dahi alamadım.
  Kendi.meslegimi geçtim basit bir sekreterlikle ilgili dahi dönüş yok..çünkü alınacak personel sayısı 1 ve başvuru sayısı 300-500arasi…
  Dönüş yapanlar da , personel alımı yapıldığını söylüyor.madem alım yapıldı neden ilan hala yayında?
  Bana hiç sağlıklı gelmiyor kariyer.net.

 5. Kariyermet te sıkıntı yok,sıkıntı isverende 9 defa goruntuledigin cv ye donus yok.kendilerini mi tatmin edoyorlar diye düşünmemek. Elde degil

 6. kariyer nette doğru bilinen yanlışlar olarak başlık atılmış.ancak ben katılmıyorum.

  nedenleri :

  1. işverenlerden gelen personel ihtiyacı net olarak belirtilmiyor.
  örnek : muhasebe olarak iş arıyorum. içerisinde satış ile ilgili bilgiler yer alıyor.
  2. işverenlerin personel alımlarında garip istekleri hiç dikkate alınmıyor.
  örnek : muhasebe personeli alacak ; smmm belgesi, yabancı dil bilmesi , sürücü belgesi olması gerekir ifadeleri kullanılıyor. Sanki tam donanımlı insan gücü isteniyor. Bu niteliklere sahip kişi neden iş arasın ?
  3. İşverenler sanki sitenize reklam amacı ile ilan veriyorlar. İlan kaydımı alıyor. ” müracaatınız değerlendirmeye alınmış olup, sonuçtan tarafınıza bilgi verilecektir. ” ibaresi mesaj olarak geliyor. şu an 1.500 civarında iş başvurum var , hiçbir olumlu ya da olumsuz dönüş yoktur.
  4. işverenler ilanlarının bir çoğunda yaş sınırlaması koymamasına rağmen mülakata gittiğimizde yaşıma bakıp ” biz sizi ararız ” diyor. dönüş yapmıyorlar.
  5. kurumsal bir firma olarak işverenleri bu konuda net olmaya davet etmenizi rica ederim.
  ” İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim. ” sloganı ile yola devam etmenizi öneririm.

  saygılarımla.

  Sami YILDIZ

 7. Maalesef İnsan Kaynakları Departmanı diye bir iş kolu yaratıldıktan sonra, bu departmanlara satış ekibinden fazla adam alındıktan sonra ve bu arkadaşlar bir personel alımında eski “personel müdürleri” gibi teknolojiye sahip olmadıkları için, oturup gelen CV leri tektek okuyup nasıl değerlendirsinler? Koyun bir filtre (bunu kariyer.net’teki arkadaşlara söylüyorum) bu İK’larda bir tuşa bassınlar hoppppp! 500 tane başvuru düşüp gelsin 10 kişiye bu arkadaşlarda alsınlar bu CV leri ilgili departman yetkilisinin önüne koyup “buyrun efendim işinize yarıyacak adamlar bunlar, bunların içinden seçebilirsiniz!” gördünüz mü bu iş bu kadar zor! insaf yahu 1000 tane başvurudan bir firma geri dönüp telefonla canlı olarak “CV nizi inceledik şartlarımıza uygun olmadığınızı düşünüyoruz ancak başka bir departmana uygun olabileceğinizi düşünüyoruz…” gibi bir cümle kursunlar. Tabi ki burada kariyer.net’in yapacağı bir iş var. İŞVERENLERE filtre uygulamasını kaldırın. Gelen başvuruların hepsini direk alıp okusun bi zahmet İK lar. İçlerinden kendileri ayıklasın. Ne biliyorlar benim başvurduğum işi yapıp yapamayacağımı. 2000 yılından önce bu şekilde yapılırdı ve insanlar tek tek incelenirdi. Her şey teknolojiyle mahvoldu…

 8. 5 yillik tecrubeme surekli cv guncellememe ragmen aylardir bir tane bile geri dönüş yapilmis değil ben sirketlerin bu sayede reklam yaptiğini ve piyasayi ölçtüğünü düşünüyorum.

 9. Çin Seddi’ni, şeker hastalığını boş verinde kariyer.net olarak ilanını yaptığınız ve o ilanlar da kendilerini dünyanın en iyi firması,şirketi gibi göstererek bir de eleman değil de sanki film kahramanı superman arayan firmaların gerçek olup olmadığını hiç araştırıyor yada kendinize hiç soruyor musunuz?!!
  Şirketlerin caf caflı, süslü ilanları birbirlerinden kopyala yapıştır yapmaları da ayrı bir komedi. Bir şirketin istediği programı, diğer firma bilmese, anlamasa bile aynısını oda istiyor!
  Köyden gelip şirket açan ve daha türkçe konuşmayı bilmeyen bir işverenin senden mühendislik mezunu olmanı hemde bir çok yabancı dil bilmeni istemesine de hayranım. Kişiler mesleki terimlerin yabancı anlamlarını zaten bilmekteler, Türkiye de anadoludan, doğudan gelip inşaatta çalışan ustayla ingilizce,almanca,fransızca,rusça konuşup iş anlatmayı fantazi olarak düşünen, kendi mesleği dışında bir de elemanın bir çok yabancı dilin eğitiminin verildiği üniversite bölümlerinden mezun ultra süper eleman arayan işverenler olsa olsa Türkiye de olur zaten!!!
  Tüm her şey bir tarafa elemanın maaşını hem az hemde çok geç parça parça verip, sgk primini ya hiç yatırmayıp yada asgari den gösterip, bu duruma karşı çıkan çalışanlara da “iş beğenmiyorlar” demelerine de hepten kıl oluyorum. Beğenecek ne bırakıyorsunuz ki, hangi yaptığınız iş doğru ve kuralına uygun?!
  Bir de eleman bulamamaktan yakınırlar!!!
  Allah akıl versin!

  • Hay ağzına sağlık ya bazen istenenlere bakınca alınacak kişi sayısı cok mu diye heyecanlanıyorum 🙂 .Ama işveren meslekdaşlarımızın tutumunu görünce ilkokul mezunu dediğimiz patronlara bişey söylemek istemiyorum 🙁

 10. 16 yıl Eczacıbaşı’nda ve daha sonra yine büyük firmalarda bölge müdürü olarak yıllarca görev yaptım.Satış hayatıma elde çanta ile satışçı olarak başladım.Müdürlük makamlarına tırnaklarımla kazıyarak hakederek geldim.Yaşım 59.Tecrübeyse tecrübe, diksiyonsa alası, fizyonominin bu yaşta bile idealine sahibim.O kadar dinamik, hatta hiperaktif biriyim ki bu doğuştan gelen birşey sanırım..Bana göre iş hayatımın en verimli dönemindeyim.Yaptığım başvurulara tek bir olumlu yanıt alamıyorum.Bunun nedeni sizce yaş mıdır?Yoksa işverenlerin ” bu kişi vereceğimiz parayı beğenmez korkusu mudur?Kişiyi görmeden neden yaşlı muamelesi yapıyorlar anlamak çok zor..Bu yaşta da insanlar zıpkın gibi olabiliyor.Ayrıca faal bir spor hayatımda sürüyor üstelik.. 🙂 Ben işveren olsam bu kadar tecrübeli birini asla kaçırmazdım, kullanabildiğim kadar kullanırdım.Ta ki işgöremez hale gelene kadar..

 11. Makine Mühendisliğinden yeni mezun oldum. Öğrencilik hayatımda bir firmada geçici zamanlı olarak yazılım geliştirmede çalıştım. 5 yıl boyunca bir çok programlama dili öğrendim ve birçok projeye imza attım.

  Her neyse asıl konuya dönelim. 150 ye yakın Yazılım ve Makine Mühendisliği iş ilanlarına başvurdum. Yazılım şirketleri herhalde yetersiz görüyor. Asıl sıkıntı Makine Mühendisliği için arayan firmalar da sen programlamada fazla iyisin bence bizde çalışmazsın bir kaç yıl sonra kaçarsın diye iş vermiyor.

  Şunu öğrendim.. HİÇBİR BAŞARI ÜLKEMİZDE CEZASIZ KALMIYOR !!!

 12. Bence işverenlere ve Kariyer net e haksızlık yapmayın,bende şirketim adına iş ilanı verdim ve aradığımız kişi muhasebe eleman olarak çalışacaktı 3 günde toplam 750 başvuru geldi tamamını tektek inceledim gelin görünkü bu eleman ilanına müdürlük şeflik yöneticilik vs yapmış insanların başvuru sayısı yaklaşık 300 kişiydi ,tecrübe en az 3 seneydi kriterlerimizde buna rağmen yeni mezun başvuru sayısı 100 ün üzerindeydi yaş kriterimiz en fazla 30 idi buna rağmen otuzun üzerinde başvuru yapan kişi sayısı 150 kişiydi en ilginç olanı ise verdiğimiz ilandaki kriterlerimizde işe alınacak kişinin 4 senelik örgün eğitim veren bir üniversiteden mezun olması şartı vardı ne varki yapılan başvurularda toplam 510 kişi açık öğretim mezunu,80 kişi önlisans mezunu ve 53 kişide lise mezunuydu ayrıca meslekle alakasız mühendislik vs mezunu 5 kişi vardı varın gerisini siz düşünün.Benim tavsiyem işverenlerin iş ilanındaki aranan kriterlerine harfiyen dikkat ediniz,yoksa ne kadar cv gönderirseniz gönderin hiç bir şekilde geri dönüş olmayacaktır

 13. Merhabalar, iyi günler. Sitenizin üyelerinden biriyim. Öncelikle iş arayanlara istihdam, iş gücü arayanlara personel sağlayıp topluma hizmet ettiğinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Ancak sitenizden iş başvurusunda bulunduğum/uz firmaların hemen hepsi geri dönüş sağlama gereğinde bulunmuyor. Belki iş tecrübesinden kaynaklıdır. Belki Cv’den, belki başvuruda bulunan rakiplerimizden. Fakat belirtmek istiyorum iş tecrübesi çalışılarak, çaba gösterilerek kazanılacak bir şeydir. Bizler şarap değiliz ki yıllandıkça değerimiz, ağırlığımız artsın. Firmadaki yetkililerin iş arayan kişiler ile en azından bir kere yüz yüze görüşerek, mülakat yapmalarını umuyoruz. Belki Cv’si daha kötü olan veya daha açık bir deyişle yetkililerin ön yargısı yüzünden daha az çalışmış veya çalışamamış kişi veya kişiler o işi daha çok hak ediyor olabilir. Gerek kapasite olarak gerekse iş ve kişisel ahlak olarak daha ideal, geleceğin yönetici adaylarından biri o kişi olabilir. Hayatımızın her alanında olan ön yargılarımızı, biraz olsun iş hayatına karıştırmamalı insan kaynakları yönetici ve personelleri. Bu benim kişisel şikayetim ancak benim gibi düşünen kişilerinde olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki şikayetimi yetkili kişilere iletmenizi umuyorum. Bir yerlerde benden ve diğer kişilerden daha çok hak eden biri veya birileri hak ettikleri konumlara gelebilirler. Anlayışınız için teşekkürler. Tüm Kariyer.net çalışanlarına, iyi günler, iyi çalışmalar diliyorum.

 14. Yorumları okuduktan sonra aklıma gelen şu.İşçilerin örgütlenip aynı anda tüm kariyer v.b. sitelerden üyeliklerini silmesi.Eğer olay reklamsa hem kariyer siteleri hemde şirketler bir es atar.Daha sonra illaki kariyer siteleri ve şirketler gerekli açıklama ve düzeltmeleri yapacaktır.Bakın aslında herşey biz çalışanların elinde.Ama kahretsin ki paraya tutsak kaldık.

 15. iyi günler kariyer net üzerinden başvuru yaptım. yalnız başvurduğum yer uzak. bana mesaj olarak cevap geldi kariyerden iş görüşmesi için bir de fotograf istemişler. herkese atılan bir cevap mı yoksa mulakat için mi başvurdğum yerin sahibine ulasamyrm. bana bilgi verirminiz ona göre gidecem

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here