1300 çalışanıyla Türkiye’de hizmet veren IKEA Türkiye Ankara mağaza personeli ile birlikte bu sayıyı 1700’e ulaştı. Adayların mülakat öncesi stresini azaltmak için onlara sandalye monte çalışması yaptıran IKEA’da montaj sonuçları işe alımı garantilemiyor.


IKEA Türkiye 5’nci mağazasını yaz başında Ankara’da açacak. Ankara’da 1000 kişi ile toplu mülakatlar yaparak, yaklaşık 400 kişiyi IKEA Ankara’da görev alması için belirlendi. “IKEA olarak işe alacağımız adaylarda iyi iletişim, problem çözme, sorumluluk alma, sonuç odaklılık yetkinliklerinin yanı sıra, şirketin kurumsal kültürünü temsil eden mütevazilik, birlik içinde çalışma, sadelik gibi temel değerlerle uyuşuyor olmalarını da dikkate alıyoruz” diyen IKEA Ülke İnsan Kaynakları Müdürü Dilan Atalay Birinci, IKEA’da çalışan herkes kendilerini rahatça ifade ettikleri ve sorumluluk almaları için teşvik edildikleri bir ortamda çalışıyorlar. Perakendenin yoğun dinamiği içinde fazla yaygın bir uygulama olmayan ancak personele büyük bir avantaj sağlayan haftalık 2 izin günü imkanını tanıyoruz” bilgisini veriyor. Ankara mağazası için 400 kişi işe alan IKEA, yönetici ve ara yönetici kadrolarının işe alımlarının tamamlandığını dile getiren Birinci, mağazalarda satış, lojistik, yiyecek içecek, müşteri hizmetleri gibi bölümlerde çalışacak personellerin işe alım sürecinin devam ettiğini söylüyor. Birinci, adaylara pozisyona göre yetkinlik bazlı mülakat, değerlendirme merkezi, zihinsel beceri ve kişilik testi süreçlerinden geçirilip değerlendirilerek işe aldıklarını söylüyor. Pozisyona göre bazen birden fazla mülakat gerçekleştirebildiklerine değiniyor.

 İlk defa IKEA Türkiye’de uygulandı

“Sandalye monte çalışması tamamen ortamı ısıtmak, IKEA konseptini tecrübe ederek yaşamaları için yaratılmış bir fırsattı” diyen Birinci, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu uygulama İKEA mağazaları içinde ilk defa Türkiye’de gerçekleştirildi. Tüm adaylar montaj süresinde çok eğlendi. Ama tabii ki montajdaki sonuçlar görüşme notlarını etkilemedi.”

Yöneticiler, Hollanda’da eğitim alıyor

IKEA’nın Hollanda’da “IKEA Business College” isimli eğitim merkezinde  organizasyondaki tüm müdürler temel eğitimler alıyor. Birinci, “Buradaki eğitim birimimizde “IKEA Business College’da” geliştirilen eğitimler, el kitapları ve kılavuzları türkçeleştirerek yerel pazara göre adapte ediliyor. Eğitimleri kendi pazarımıza göre uyarladıktan sonra sadece üst yönetime değil, mümkün olan tüm personele bu know-how’ı aktaracak şekilde  sunuyoruz” açıklamasını yapıyor.
Oryantasyon süreci ısınma turlarıyla geçiyor

IKEA’daki eğitimler ikiye ayrılıyor. Temel eğitimler, IKEA’yı hiç tanımayan birine IKEA ve IKEA’nın iş yapış şekli gibi bilgilerin verildiği “IKEA’ya Hoşgeldiniz” eğitimi. Bu, yeni başlayan bir çalışanın bir gün boyunca şirketin tarihçesi ve kültürü ile ilgili aldığı tek günlük bir eğitim. Ardından “IKEA Konseptini Anlama” adı altında toplam bir hafta süren bir eğitim var. “IKEA Konseptini Anlama çalışanın işe başladıktan sonra ilk üç ay içinde alması gereken bir eğitim. Bu eğitimleri  organizasyondaki en tecrübeli kişiler veriyor. Bir diğer eğitim ise ‘IKEA mağazası nasıl işletilir?’ konusunu ele alıyor. Bu, mağazanın içinde birebir çalışarak yapılan bir eğitim” diyen Birinci, teknik eğitimlerle ilgili ise şu bilgileri veriyor: “Bunların ardından teknik eğitimler geliyor. Bu eğitimler çalışanın departmanı ve pozisyonuna göre değişiklik gösterebiliyor. Bunların yanı sıra, yöneticiler için verilen yetkinlik eğitimlerimiz de mevcut.”