Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1996 ODTÜ İşletme mezunuyum. Bundan beş yıl önce L’Oréal bünyesine katıldım. İlk olarak Finans Direktorlüğü’nde Yönetim ve Bütçe Kontrolörü olarak çalıştım. Akabinde önüme bambaşka bir kapı açıldı ve İnsan Kaynakları Bölümü’ne geçtim. İki senedir de bu bölümdeyim.


L’Oréal’in ve sektörünün geleceği hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Kozmetik sektörü Türkiye’nin en potansiyel sektörlerinden bir tanesi. Çok yeni ve gelişmekte olan bir sektörde faaliyet gösteriyor olmak çok heyecan verici. Düzgün, sağlam ve büyük yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Dünya kozmetik devi L’Oréal, Türkiye’de 14 senedir faaliyet gösteriyor ve sektörün gelişimine katkının ötesinde liderliğiyle sektöre yön vermeye devam edecektir.


L’Oréal’de uyguladığınız Performans Yönetim Sistemi var mıdır? Genel ilkeleri nedir ve çalışanlarınızın kariyer planları için nasıl bir imkan sağlamaktadır?

L’Oréal grubunun tüm ülkelerde uygulamakta olduğu Performans Yönetim Sistemi’nin aynısı Türkiye’de de mevcuttur. Bu sistemin temelini çalışanlarımızın sahip oldukları yetkinlikler oluşturmaktadır. Çeşitli pozisyonların gerektirdiği çeşitli yetkinlikler ve bunların geliştirilmesini esas alan Performans Yönetim Programı’nda yetkinliklerin yanı sıra de önemli rol oynamaktadır. Sistemin çalışanlarımızın uzun vadeli gelişiminin destekleyen önemli yapı taşları bulunmaktadır ki bu da kariyer planlarını özünü oluşturmaktadır.


L’Oréal’de kurumsal eğitim uyguluyor musunuz? Uyguluyorsanız içerikleri ve yapıları ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Eğitimlerimizin neredeyse tamamı şirketimize özel eğitimlerdir. Bunların çok önemli bir kısmını Paris’teki merkezimizde çalışan “Permanent Education” takımının yarattığı eğitimler oluşturmaktadır. Her bölümün bütünleşme programlarıyla başlayan süreç, ürün ve marka eğitimleriyle ve her iş dalına özel olarak hazırlanmış eğitimlerle devam eder. Daha ileriki aşamalarda kültür ve vizyon eğitimleriniz ile genel yönetim eğitimlerimiz gelir. Dünya üzerinde 3 ayrı kıtada şirketimiz çalışanlarının hem mesleki hem de kişisel gelişime katkıda bulunan eğitim gelişim merkezlerimiz bulunmaktadır. Bunlara ek olarak uluslararası boyutta beraber çalıştığımız firmalarla da lokal olarak düzenlediğimiz eğitimlerde çalışanımıza yatırımlarımız devam etmektedir.


Yeni mezunlara yönelik standart İnsan Kaynakları politikanız nelerdir? Yeni mezunlardan beklentileriniz ne yönde oluyor?

L’Oréal için yeni mezunlar çok büyük bir önem taşımakta. Sadece Türkiye ‘de değil dünyanın her yerinde aynı şirket kültürü geçerlidir. Her sene 50 ayrı milletten 900 yeni mezun şirket bünyemize katılmakta. Sadece geçen sene Türkiye’de 10 yeni mezun işe aldık. Bu da şirketimizin genç ve dinamik yapısını açıklayan en güzel örnek. Sahip oldukları yetkinlikler, kişilik özellikleri ile aradığımız pozisyona ve tabii ki şirket kültürümüze uygun olacak potansiyelleri arıyoruz. İnsan Kaynakları politikamız gereği bizler sadece Türkiye’de değil, grubun bulunduğu diğer dünya ülkelerinde de çalışabilecek, güzelliğe kendini adayan dinamik, yaratıcı, girişimci ve hırslı kişileri şirketimize bekliyoruz.


L’Oréal’deki staj olanakları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şirket prensibi olarak İnsan Kaynakları Departmanı sene boyunca hangi departmanlara kaç stajyer alınacağını planladıktan sonra zamanı belirleme kararını ilgili departmanlara bırakır. Bu yolu tercih etmemizdeki neden departmanlarımızın projelerinin hazır olduğu doğru zamanı seçerek öğrencilerin gerçek bir aktivitede yer almalarını sağlamaktır. Ancak bu şekilde öğrenciler gerçek ihtiyaçlar ve gerçek projeler doğrultusunda daha çok sorumluluk alabilmektedirler. Talepler tarafımıza ulaştığı anda www.loreal.com.tr adresinden şirketimize başvuruda bulunan öğrenciler arasından yetkinlikleri pozisyonun gerektirdiği yetkinliklerle uyuşan kişileri görüşmelere çağırıyoruz. Bu sene için ağırlığı yaz ayları olmak üzere bütün yılı kapsayacak şekilde tüm bölümlerimiz dahil 8-10 kişilik stajyer alımı gerçekleşecek.


İşe alım politikalarınız nelerdir ? İşe alımlarda Kariyer.net size ne gibi faydalar sağlıyor?

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi işe alım politikamızın temelini sadece ülkemiz için değil L’Oréal grubu için işe alım yapmamız prensibi oluşturmaktadır. Doğru kişilere ulaşmak için çeşitli kaynaklarımız var; en önemlisi üniversitelerde düzenlediğimiz Kariyer Günleri sonrası gelen özgeçmişler, kendi uluslararası databank’ımız olmak üzere daha bir çok koldan yararlanıyoruz. Diğer bir çok şirketten farklı olarak da üniversitelerde düzenlediğimiz e-Strat Challenge ve Marketing Award gibi uluslararası yarışmalarımız sayesinde oluşturduğumuz databank da çok faydalı oluyor. Bu yarışmalar sayesinde hem öğrenciler öğrendiklerini pratiğe dökme olanağı buluyorlar, hem de üniversite/bölüm ayırt etmeksizin tüm gençleri eşit bir ortamda değerlendirme şansına sahip oluyoruz. Bu da beraberinde objektifliği getiriyor ki işe alımda objektiflik şirketimizin en çok önem verdiği noktalardan birisidir. Tabii ki bunların yanı sıra işe alımda konusunda lider Kariyer.net ile çalışmak kaliteli adaylara ulaşmada en büyük yardımcımız. Yukarıda bahsettiğimiz tüm databank online başvurulardan oluşmaktadır. Artık geleneksel yollarla yapılan başvurular tarihe karıştı. Kariyer.net modern işe alım yönteminin Türkiye’de de profesyonel hayata geçirilmesine önderlik etmiştir. Zengin aday veritabanıyla en kısa sürede doğru adayların bulunmasındaki katkısının yanı sıra şirkete ait istatistiklerle başvuran kişiler hakkında genel bir görüşe sahip olma ve buna göre yeni planlamalar yapma şansını da veriyor. İnternet üzerinde ön mülakat, kişilik envanterleri, şirkete özel databank’lar oluşturulması gibi pek çok konuda İnsan Kaynakları Bölümleri’ne destek veriyor. Her sene Kariyer.net’in düzenlediği ” Başvuru cevaplama ilk 15 ” şirket konulu anket ve ödül töreni sayesinde diğer şirketlerin de adaylara geri dönülmesi konusunda özendirilmesini sağlıyor.


Bölüm olarak yeni proje / hedefleriniz var mı?

Her sene üniversitelerde yürüttüğümüz e-Strat Challenge isimli yarışmaya ek olarak yeni bir sürprizle geleceğiz. Tüm dünya üniversite öğrencilerine açık ilk ve tek online strateji oyunu olan e-Strat Challenge’da öğrenciler bir genel müdür gibi hareket ederek stratejik anlamda yönetim becerilerini geliştirmektedirler. 3 senedir oynanan bu oyunun yanı sıra bu sene L’Oréal Marketing Award isimli yepyeni bir oyunu da hayata geçireceğiz. Pazarlama dalına ilgi gösteren veya okulda öğrendiklerini yaratıcılıklarıyla birleştirerek hayata geçirmek isteyen öğrencilere açık bir yarışma olacak. Ön elemeyi geçen takımlar 3 ay boyunca gerçek bir ürün müdürü gibi çalışarak a’dan z’ye bir ürün gamının yaratımıyla uğraşacaklar. Önümüzdeki Kasım ayında lansmanını gerçekleştireceğimiz bu yarışmanın uluslararası finali de Mayıs ayında Paris’te düzenlenecek. E-Strat’tan sonra Marketing Award da fırtına gibi esecek bir yarışma olacak.


İnsan Kaynakları’nın geleceği hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

İnsan Kaynağı’nın stratejik önemi Türkiye ‘de de artık çok iyi anlaşılmaya başladı. Önceleri aslında İnsan Kaynakları Bölümleri’nin sadece birer departmanı olan Özlük ve İdari İşler birimleri olarak algılanan İnsan Kaynakları gerçek fonksiyonlarıyla kendi benliğini kazanmaya devam ediyor. Profesyonel şirketler uzun vadeli gelişimlerinde İnsan Kaynakları Sorumluları’nı birer vizyon ve strateji ortak olarak görmektedirler. Çok genç olan bu bölüm, şirketlerin çalışanlarına verdikleri önemin artmasıyla ve işe alımlar konusunda bilinçlenilmesiyle kaçınılmaz olarak daha da büyüyecektir. Zira günümüzde şirketler sadece finans ya da pazarlamanın rekabette yeterli olmadığını bunu gerçekleştirecek doğru insanı doğru yere yerleştirerek en uygun gelişim planını oluşturmanın kendilerini zirveye taşınacağının bilincindeler; bu da İnsan Kaynakları’nın geleceğinin oldukça parlak olduğunun en önemli kanıtıdır. Bu bağlamda, her zaman “Önce İnsan” prensibinden hareket ile şirketimizde çalışanlarımızı geleceğe hazırlamada “Talent Development” projelerimiz en önemli hedeflerimizden birisini oluşturmaktadır.