Arşivler

Marks & Spencer’da hedef: Çalışan Bağlılığı

Marks & Spencer Türkiye Bölge Ofisi çalışmalarını çalışan bağlılığı üzerine yoğunlaştırdı. Markanın İnsan Kaynakları Direktörü Elçin Dandin, bu yılın en önemli projesi Sourcing Academy Model ile eğitim alanında yaptıkları çalışmaların yanı sıra çalışanlarının sağlığı için yeni projeler de hayata geçirmeye hazırlandıklarını anlatıyor.

Marks & Spencer Türkiye Bölge ofisi toplam 135 çalışanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Sektörleri nedeniyle iş gücü devri fazla olsa da çalışan bağlılığına önem veriyor ve bu konuda yeni projeler üretiyorlar.  Markanın Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Elçin Dandin, kendisinin de 3,5 yıldır içinde bulunduğu ve toplam beş kişiden oluşan İnsan Kaynakları ekibinin  birçok alanda faaliyet gösterdiğini aktarıyor. Dandin, gelecek dönemdeki hedeflerinin, çalışan bağlılığı üzerindeki çalışmalara ağırlık vermek olduğunu belirtiyor. Çalışanlarına diyetisyen programının yanı sıra  profesyonel hocalarla yoga ve pilates dersleri de vermeye başlayacaklarını açıklayan Dandin, bu tür uygulamalara önem verdiklerini söylüyor. Dandin, son bir ay içerisinde kumaş/ürün teknolojisti ve paketleme teknolojisti pozisyonları için işe alımlar yaptıklarını, özellikle teknoloji departmanında yer alan ve çok spesifik tekstil bilgisi gerektiren ürün veya kumaş teknolojisti pozisyonlarında işe alım sürecinin hedeflenen süreden biraz daha uzun olabildiğini açıklıyor. Dandin, bir dünya markası olan Marks & Spencer’ın Türkiye çalışmalarını aktardı.

Bu yılın hedefi çalışan bağlılığı
Tekstil sektörü, çok dinamik ve işgücü devir oranı -özellikle bu alanda yetişen, başarılı yöneticiler ve profesyoneller arasında- gerçekten yüksek olan zorlayıcı bir sektör. Marks & Spencer Türkiye Bölge ofisi olarak şu anda belirli süreli sözleşme ile çalışanlar ve kontratlı çalışanlar dahil olmak üzere toplam 135 kişilik bir kadromuz var.  Bu devir  oranının yüksekliği nedeniyle biz de özellikle Merchandising ve Teknoloji departmanları için sık sık işe alım projeleri gerçekleştiriyoruz.  İnsan Kaynaklarının temel hedeflerinin yanı sıra bu yıl çalışan bağlılığını artırıcı aktiviteler de önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.  Önceliğimiz; şirketimize doğru zamanda doğru kişiyi belirlenen bütçe ile kazandırmak ve çalışanın Marks  & Spencer’daki iş hayatı boyunca yetkinlikleri çerçevesinde sürekli gelişimini sağlamak. Yıllık uygulanan çalışan memnuniyeti anketleri, geribildirim kültürü ve çalışan komitesi toplantılarının bu hedeflerin ölçümünde etkili olacağını düşünüyoruz.

Akademi modeli dünyaya yayılıyor
2011 yılından bu yana üzerinde hassasiyetle durduğumuz projelerimizden en önceliklisi, eğitim ve geliştirme alanındaki “Sourcing Academy Model” adlı projemiz. Marks & Spencer  Türkiye Bölge Ofisi İK departmanı olarak en büyük hedefimiz, bireysel gelişim ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaparak çalışanlarımıza kendilerine değer kattıkları, güvenli ve mutlu çalıştıkları bir ortam sağlamak. Akademi model, iki yıldır İngiltere’de Marks & Spencer merkez ofiste uygulanan bir model ve her bir departman ya da bölüm için uygulanmış durumda…. Örneğin; Food Academy, GM Academy, HR Academy gibi… Bu yıl içerisinde, Türkiye Bölge Ofisi’nin liderliğini yürüttüğü bu proje ile Hindistan ve Hong Kong’taki bölge ofislerimizde de bu modeli hayata geçireceğiz.

Yoga ve pilates dersleri başlıyor

Çalışan motivasyonu için İnsan Kaynakları departmanı tarafından düzenlenen şirket organizasyonlarımıza çok önem veriyoruz. Yılbaşı için organize ettiğimiz parti ve yılsonu başarımızı kutladığımız performans partisinin ardından çalışanlarımızdan oldukça olumlu geri bildirimler aldık. Bu organizasyonlarımız dışında, “Wellthy Programı” kapsamında, şirketimiz haftada bir gün diyetisyen tarafından ziyaret ediliyor ve çalışanlarımız sağlıklı beslenme konusunda destek alıyor. Programa katılan her çalışana özel beslenme programı hazırlanıyor. Bu programa ek olarak, henüz hayata geçirmediğimiz ancak kısa sürede çalışma arkadaşlarımızla paylaşacağımız bir diğer projemiz de Yoga ve Pilates dersleri… Dersler haftada iki gün öğle aralarında gerçekleştirilecek. İK departmanı olarak bir diğer paylaşımımız ise, İK Gazetesi… Üç aylık periyodlar halinde çalışanlarımızla paylaştığımız bu gazetede, CEO’muz ve genel müdürümüz tarafından genel bir süreç değerlendirmesi, süreçte hayata geçirilen projeler, çalışanlarımızla ilgili haberler gibi ayrıntılara yer veriyoruz.

Üç ayda bir ödül uygulaması var

Var olan performans yönetimi sürecimiz, çalışanlarımızı yılsonunda aldıkları yüksek performans notu ile ücret artışına götüren ve sürekli geliştiren bir sistem. Bunun dışında da, üç aylık periyodlar halinde uyguladığımız “Çeyrek Dönemin Çalışanı ve Takımı” ödüllendirme programımız bulunuyor.. Bu uygulamada çalışanlarımız, somut örnekler üzerinden başarılı olduğunu düşündükleri çalışanlar ve takımlar için aday formunu doldurarak İK Direktörü’ne yollarlar. Çalışanlar tarafından en çok aday gösterilen çalışan ve takım, ilgili çeyrek dönemin çalışanı ve departmanı seçilir ve ödüllendirilir. Ödül olarak; seçilen çalışana tam altın, ekibin her bir üyesine ise çeyrek altın verilir.

Oryantasyonda “C-Buddy”
İnsan Kaynakları olarak yeni çalışanımızın oryantasyon sürecini yakından takip ediyoruz. Yeni başlayan çalışanların süreci başarılı ve kaygısız bir şekilde gerçekleştirmesi ve ihtiyaç duyduğu her konuda en yakınında olup destek olması için  bir “şirket arkadaşı (C-buddy)” tayin ediyoruz. Kendi ekibinden deneyimli bir arkadaşına her konuda danışabileceğini bilmek gerçekten onları rahatlatıyor.  Ayrıca, oryantasyon sürecimiz, yeni çalışanımıza İK tarafından hazırlanan “Hoşgeldin Paketi”nin sabahtan sunulmasıyla başlıyor. Sourcing Academy model projemiz ile birlikte daha da detaylı ve yapılandırılmış bir hale getirilen ve bu model içerisinde yer alan İşe başlangıç eğitimimiz “Sourcing Foundation” adıyla iki gün olarak düzenleniyor ve her yeni çalışanımız için gerçekleştiriliyor. Bu eğitimlerde, departman yöneticilerimiz ve Genel müdürümüz de yer alarak aramıza katılan her çalışanımıza mutlak bir M&S ailesi ortamı oluşturmaya gayret ediyoruz.

Her yıl bir gün gönüllü çalışma
Sadece İK departmanı olarak değil, bütün Marks & Spencer çalışanları olarak, yılda birkez bir günümüzü gönüllü olarak bir sivil toplum kuruluşunda geçiriyoruz. Hatta bu konuda, geçen yıl yüzde 100 katılım gerçekleştirdiğimiz için İngiltere merkez ofisimiz tarafından ödüllendirildik. İK departmanı olarak, bu yıl Ocak ayında Aziz Nesin Çocuk Evi’nde bir gün geçirdik, onlar için yemekler hazırladık ve kütüphanelerindeki kitapların düzenlenmesine yardımcı olduk. Çocuklar okuldan geldiklerinde onlarla tanıştık, sohbet ettik, birlikte hazırladığımız yemekleri yedik. Sınırlı da olsa paylaştığımız bu günde onları yakından tanımak ve ülkemizi bu zeki ve gözleri pırıl pırıl çocuklara bırakacağımızı biliyor olmak bizi gerçekten çok keyiflendirdi. Ayrıca, Marks & Spencer’ın altıncı değeri olarak değerlendirebileceğimiz  Plan A (çevreye duyarlılık projesi) konusunda da gereken desteği, İK departmanı olarak veriyoruz ve bu yönümüzle çalışanlarımıza örnek olmaya gayret ediyoruz.

****Marks & Spencer Türkiye Bölge Ofisi

Şu anda 135 çalışanıyla Türkiye’deki faaliyetlerini sürdüren Marks & Spencer Bölge Ofisi geçen yıl 29 kişiyi işe aldı. Bu yıl ise 20 kişiyi bünyesine katan firmada çalışanlar,  geçen yıl kişisel yetkinliklerin gelişimi ile ilgili 450 saat, teknik yetkinliklerle ilgili ise 80 saat eğitim aldı. Ortalama 80 kişinin yararlandığı bu eğitimlerin yanı sıra şirkette 19 stajyer alımı gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken genç bir muhabir olarak başladığı yazı ve haber merakı hiç eksilmedi. Muhabirlik, editörlük ve kurumların web sitelerinin yönetiminin ardından Temmuz 2011’de Kariyer.net’e İçerik Yöneticisi olarak katıldı. Haber Türk Kariyer, Kariyer Dergi ve Kariyer Rehberi için içerikler üretti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.