Üniversite öğrencilerine yönelik global çapta düzenlenen Samsung Mobilers projesi 3. yılında Türkiye’nin de içinde olduğu 30 ülkede düzenlendi. Yarışma süresince gerçek bütçelerle hazırlanan projeler içinde dereceye girenler para ödülünün yanı sıra, dünyanın en büyük teknoloji fuarlarına katılma ve staj imkanına sahip oluyor

Samsung Mobilers, üniversite öğrencilerine yönelik, Samsung’un dünya çapında düzenlediği bir dijital medya/sosyal medya ve pazarlama projesi. Başvuru sonucunda oluşturulan Mobilers takımları, Samsung Mobile ürünlerine yönelik, gerçek bütçelerle yaratıcı projeler geliştiriyorlar. Proje süresince pazarlama dünyasından başarılı isimlerle tanışıp, mesleki kariyerlerine başlamadan profesyonel dünyada gerçek projeler üretiyorlar.

Samsung Mobilers projesi, ilk olarak 2010’da yapılmaya başlandı. 2010’da 14 ülke, 2011’de 20 ülkede düzenlendi; 2012’de ise 30 ülkede düzenleniyor. Türkiye’de 2010’da 5 üniversiteden 3 takım, 2011’de tüm İstanbul’dan 5 takım, 2012’de ise Türkiye genelinden 7 takım yarışıyor. Önceki yılların Mobilers takımları da halen projeye katkı sağlamaya devam ediyorlar. Samsung Electronics Türkiye Cep Telefonları Pazarlama Müdürü Cem Sezer, öğrencilerin başarı hikayelerinden örnekler veriyor: “Almanya’daki bir Mobilers, Almanya’nın en büyük Android bazlı teknoloji sitesini kurdu ve yönetiyor. Türkiye’de de kendi şirketlerini kurup pazarlama/yaratıcı çözümler alanında hizmet veren Mobilers’lar var.”

“Bu yıldan itibaren başarılı projelerin sahipleri, ilham verici konuşmaların yer aldığı dünyaca ünlü TED’de konuşmacı olarak katılacaklar” diyen Sezer, Türkiye’de, 2011’de gerçekleştirilen projeler, toplamda 5 milyonun üzerinde izlendiği bilgisini veriyor. Kazanan proje sahiplerine hem takım hem de bireysel ödüller sunuluyor. Para ödülünün yanı sıra, dünyanın en büyük teknoloji fuarlarına katılma ve staj imkanı büyük ödüller arasında yer alıyor.

Bugüne kadar Londra Olimpiyatları, Berlin IFA, CES, Londra GALAXY S III lansmanı, Dubai GALAXY Note lansmanı gibi etkinliklerde görev aldılar. Aynı zamanda, dünya üzerinde o yılın bütün Mobilers takımları, yılsonunda Güney Kore’de gerçekleştirilen Global Mobilers Day’e katılıp, diğer öğrencilerle tanışıyorlar.

Yarışmada tek koşul: Teknolojiyle haşır neşir olmak

Başvuran üniversite öğrencileri arasında pazarlama ve reklamcılık, mühendislik ve iletişim bölümlerinde okuyan öğrenciler çoğunluğu oluşturuyor. Katılımcılar teknolojiye ilgi duyan, sosyal medyayı ve gündemde olan iletişim platformlarını çok aktif kullanan, gördükleri ve deneyimledikleri her şeyi dijital medya ile ilişkilendirmeyi alışkanlık hale getirmiş, sosyal, pazarlama yeteneklerine güvenen öğrenci profillerinden oluşuyor.
“Projeye başladığımız 2010 yılında, yalnızca 5 üniversiteden başvuru kabul ederek bir pilot uygulama gerçekleştirdi. Üçüncüsünü düzenlemekte olduğumuz Mobilers’da, bu yıl itibariyle Türkiye genelindeki bütün üniversitelerden bir bölüm kısıtlması da olmadan başvuru aldık” diyen Sezer,  Türkiye genelinden toplanan başvurular sonucunda, ön elemeden geçen takımlarla yüz yüze ve video görüşmeleri gerçekleştirdiklerini, seçilen 7 takımla projeye başladıklarını anlatıyor.

“Mobilers’ın gerçek ürünler ve gerçek bütçelerle yapılan dünyanın en büyük dijital pazarlama projesi. Proje içerisinde yer alan Mobilers üyelerine, öğrencilik hayatları devam ederken kendilerini birer pazarlama yöneticisi olarak konumlandırıp, pozisyonlarının getirdiği sorumluluk ve bilinci canlı ortamda yaşamalarını sağlama olanağı vermiş oluyoruz” diyen Sezer, öğrencilere yönelik sundukları fırsatlardan bahsediyor.
Gerçekleştirilen projelerin büyük çoğunluğu viral pazarlama temeline dayanan projeler. Yayınlandıkları dönemde büyük ilgi çeken Dart Vader İstanbul’da, İstanbul’da Hoş Bir Kız Olmak, icinigoster.com gibi video ve web sitesi bazlı çalışmalar şu ana kadar en çok ilgi çeken işler.

30 ülkeden öğrenciler yarışıyor
•    Şu an dünya üzerinde 940 Mobilers bulunuyor.
•    2010’da 14 ülke, 2011’de 20 ülkede düzenlendi; 2012’de ise 30 ülkede düzenleniyor.
•    Türkiye’de 2010’da 480, 2011’de 600’lerin üzerinde, 2012’de 1200’e yakın başvuru aldı.
•    Türkiye’de 2010’da 5 üniversiteden 3 takım, 2011’de tüm İstanbul’dan 5 takım, 2012’de ise Türkiye genelinden 7 takım yarıştı.
•    Türkiye’de, 2011 yılında gerçekleştirilen projeler, toplamda 5 milyonun üzerinde izlenme aldı.