Türkiye’deki hemşirelik alanında eğitim veren üniversitelere ulaşmak üzere yola çıkan Memorial Sağlık Grubu, bu etkinlikle yaklaşık 1100 öğrenciye ulaştı. Etkinlikler çerçevesinde öğrencilere hem iş dünyası hem de sağlık sektöründe kariyer hakkında bilgi verdiklerini söyleyen MSG Yatırımlar, İş Geliştirme ve İnsan Kaynakları Direktörü Uğur Genç, Kariyer Günleri Etkinlikleri ilgili hedeflerini anlattı.
1995 yılında kurulan Memorial Sağlık Yatırımları AŞ’nin ilk sağlık hizmetleri projesi olan Memorial Hastanesi, ilk hastasını Şubat 2000’de kabul etti. Bugün Memorial Sağlık Grubu bünyesinde Memorial Hastanesi, Anadolu yakasında Memorial Suadiye Tıp Merkezi ve Etiler Polikliniği bulunuyor. Düzenledikleri Kariyer Günleri Etkinlikleri kapsamında Türkiye’deki hemşirelik alanında eğitim veren üniversitelere ulaşmak üzere yola çıkan MSG; Edirne’den Van’a, Trabzon’dan Antalya’ya kadar toplamda 26 okula giderek, öğrencilerle buluştu.
Memorial Sağlık Grubu (MSG) ne zaman kuruldu, çalışanlarınız ve kapasitesi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Memorial Hastanesi 53.000 m2 kapalı alanı ile Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip özel hastanesi. Alanında uzman doktor ve sağlık personeli kadrosu, ileri teknolojiye sahip medikal cihaz parkı, yurtiçi ve yurtdışı hasta ve hasta yakınları için her türlü konforu sunan destek hizmetleri ile beklentileri eksiksiz ve en iyi şekilde karşılayan dünya standartlarında özel bir sağlık kuruluşudur.
Dünya standartlarında kaliteli sağlık hizmeti veren Memorial Hastanesi Türkiye’nin ilk, dünyanın 21’inci akredite olmuş hastanesidir. 2005 yılında yapılan denetimden de yüzde 98.6 gibi dünya çapında çok yüksek bir puanla geçerek, JCI uluslararası sağlık standartlarına 2’inci kez uygun bulundu. “Etik ve Ederini Hakeden Birinci Sınıf Sağlık Hizmetini Her Yıl Daha Çok İnsanın Hizmetine Sunmak” vizyonu ile Türkiye’de özel sağlık sektöründe pek çok ilke önderlik eden çalışan Memorial Sağlık Grubu’nda 150’si akademisyen ve uzman doktor, 275’i hemşire olmak üzere yaklaşık olarak 1.200 çalışan görev yapıyor.
Kariyer Günleri Etkinliğinin ortaya çıkış sebebi?Hemşirelik Kariyer Günleri etkinlikleri 2004 yılından beri yapılıyor; ancak bu yılki organizasyonun kapsamı genişleterek daha fazla okul ve hemşire adayına ulaşmak istedik. Amacımız, deneyimli hemşireleri kuruma kazandırmaya devam ederken, Memorial Sağlık Grubu Kültürü ile donanmış olarak çalışma hayatına yeni atılacak hemşireler yetiştirmek. Özellikle Anadolu’da yetişmiş ve eğitimine de orada devam eden olan öğrencilerin büyük şehir ve özel hastane ile ilgili endişelerini azaltmak ve hedeflerimize ulaşmada bizimle aynı yolda yürüyecek çalışma arkadaşları seçmek yine hedeflerimiz arasında.
Kariyer Günleri Etkinliğinin içeriği nedir?31 Mart -31 Mayıs 2006 tarihleri arasında İstanbul içinde ve dışındaki 29 okul için kariyer günleri etkinliği düzenledik. Bu okulların büyük bir kısmını ziyaret ederek kurumumuzu ve hemşirelik hizmetlerimizi tanıtıcı sunumlar yaptık, broşürler dağıttık, bir kısmını ise kurumumuza davet ederek ağırladık. Ayrıca, 20-21 Nisan tarihlerinde Şanlıurfa Üniversitesi Harran Sağlık Yüksekokulu’nda 5’incisi düzenlenen Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi’ne destek vererek, orada açtığımız stand ile Türkiye’nin her yerinden gelen son sınıf hemşirelik öğrencilerine ve hemşirelik okulları öğretim görevlilerine sağlık grubumuz hakkında bilgi verdik. Tüm bu çalışmaların sonunda yaklaşık 1100 öğrenciye ulaştık.
Etkinlik çerçevesinde öğrencileri iş hayatına hazırlamaya yönelik neler yapıyorsunuz? Etkinlikler çerçevesinde öğrencilere hem iş dünyası hem de sağlık sektöründe kariyer hakkında bilgi veriyoruz. Memorial Sağlık Grubu’nun çalışma sistemi, organizasyon yapısı, eğitim ve çalışanlarına sunduğu diğer olanaklarını anlatarak onların kendileri için en doğru kuruluşta çalışma hayatına başlayabilmeleri için kriter oluşturmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Broşürler ve diğer materyallerle onlara bilgi vererek Memorial Sağlık Grubu’nu ve İstanbul’u anlatarak özellikle Anadolu’da öğrenim gören ve büyük şehirde yaşama, çalışma ve barınma kaygısı duyan öğrencileri bilgilendiriyoruz. Ayrıca İstanbul’a gelebilen öğrencileri kurumumuzda misafir ederek onlara klinik uygulamalarımız, hemşirelik standartlarımız hakkında bilgi veriyoruz.
Hemşirelik Yüksekokullarındaki başarılı öğ rencileri ödüllendirmek ve eğitimlerini sürdürmekte zorluk çekenleri desteklemek amacıyla da, Başarı ve Gereksinim Bursu vermeye başladık. MSG Bursu’na; kurumumuza hemşire olarak hizmet vermiş, ancak kansere yenik düşerek aramızdan ayrılmış olan Ersin Gül Akbaba’nın ismini verdik. Hemşirelik Lisans 3. – 4. sınıf ve Önlisans son sınıf öğrencileri aradığımız kriterlere göre internet sitemizden online başvuruda bulunabiliyor.
Bu etkinlik marka kimliğinize ve potansiyel çalışanlarınıza nasıl bir mesaj veriyor?Kariyer Günleri etkinliklerimiz, kurumsal hedeflerimizin ve çalışanlarımıza bakış açımızın katılımcılar ve etkinliklerimiz hakkında bilgi edinenler tarafından daha iyi algılanmasını sağlayacaktır. Bu etkinlik sayesinde bizlerle tanışan hemşire adayları, hiç bilmedikleri bir kuruma değil, gelip-gördükleri, yöneticileri ile tanıştıkları, lojman, kreş vb gibi olanaklar hakkında bilgi sahibi oldukları bir kuruma gelmenin rahatlığını yaşayacaklardır. Küçük bir belirsizliği gidermek bile arkadaşlarımıza fayda sağlayacaktır. Bu çalışmalar ile marka kimliğimizin daha da güçlendiği ve “Memorial Çalışanı Olma”nın avantajlarını adaylara anlatabildiğimize inanıyoruz.