Günümüz dünyasının sağladığı avantajlardan ve dijital dünyanın dinamiklerinden biri olan networking, kariyer hayatını yönlendiren oldukça etkili kavramlardan. Network sahibi olmanın kariyer hayatına etkisini bu yazımızda anlattık.

İlk kez 1980’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan bu kavram kısaca; bir kişiden diğerine bilgi, fikir ve ilişki taşımak, kişileri birbiriyle tanıştırmak, iş dünyasından kişilerle bağlantı kurmak ve kurulmasına yardımcı olmak gibi birçok dinamiğin bir araya gelmesi ve yarar sağlaması olarak özetleniyor.

İş ağı olarak da adlandırılan networking ile sana faydası olacak kişilerle tanışabiliyorsun, bu kişileri başkalarıyla tanıştırarak sen de onlara yardımcı olabiliyorsun. Bu sayede yeni  fırsatlar yakalıyor, ilişki ağını genişleterek iş dünyasında birçok konuda avantaj sağlıyorsun. Yaptığın iş ne olursa olsun network ağın genişledikçe, alanında akla ilk gelenlerden biri olarak daha çok iş yapabilme fırsatı yakalayabiliyorsun.

Networking ağı genişledikçe fırsatlar artıyor

Networking özellikle bugünün iş dünyasında oldukça önem taşıyor. Rekabetin kıyasıya yaşandığı günümüzde, çoğunlukla iş bağlantıları geniş olan kişiler diğerlerine karşı büyük avantaj kazanıyor. Benzer niteliklere, özgeçmişe sahip profesyoneller için networking ayırıcı bir etken rolü de oynuyor. Aynı özelliklerdeki iki kişiden network’ü daha geniş olan kişi diğerine birçok konuda fark atarak istediği pozisyona ve kariyer hedefine daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Online networking nasıl kullanılır?

Öncelikle networking’i işinin bir parçası olarak görebilir, etrafındaki kişilerle olabildiğince olumlu bir iletişim kurmayı hedefleyebilirsin. İnsanların seni aramasını beklemeden onları arayabilir, kendini hatırlatarak açılan bir pozisyon için akla ilk gelen kişilerden biri olmayı hedefleyebilirsin. Çekingen olmak yerine girişken olmaya çalışmalı, karşındaki kişilerde olumlu bir izlenim yaratarak akılda kalıcı olmaya bakabilirsiniz. Tanıdığın herkesin network’ünü, başarılarını, ilgi alanlarını daha yakından takip ederek onları daha iyi tanıyarak referans ağını genişletebilirsin. Ağını genişlettikten sonra, bu kişilerle iletişimini sürdürmeye devam ederek bağını güçlendirebilirsin. Örneğin; onlarla ilgi alanlarıyla ilgili makalelerin, videoların, sunumların veya konuşmaların linklerini paylaşarak bilgi alışverişi yapabilir, mümkünse toplantılar yaparak iş olanaklarını konuşabilirsin.

İş ararken online networking iletişimi için kişisel web siteni, sosyal medya hesaplarını güncellemelisin. Kendi alanın dışında iş ilanları gördüğünde bunu ilgilenebilecek iş arkadaşlarınla paylaşarak, ileride onların da seninle paylaşmasına ortam yaratabilirsin.  Bunu kolayca yapabilmek için Kariyer.net’te istediğin alandaki iş ilanını filtreleyip “paylaş” seçeneğiyle ilanları uygun bulduğun kişiyle paylaşabilirsin.

Yılın son Kariyer Günleri fuarına katılarak, iş/staj fırsatlarını keşfedebilir, işverenlerle bir araya gelerek network oluşturabilirsin.